Prošacujte skříně! Oblečení po babičce a dědovi frčí nejen v zahraničí. V čem se lze inspirovat od nejstarší generace?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Prošacujte skříně! Oblečení po babičce a dědovi frčí nejen v zahraničí. V čem se lze inspirovat od nejstarší generace?

Přemýšlíte, co si obléct na kávu s kamarádem, na procházku po městě nebo na rande? Letošní trendy se budou opět točit nejen kolem pohodlí a praktičnosti, ale zohlední i životní prostředí. Že se móda vrací, to je známý fakt. Tentokrát se do popředí dostane nejen retro, ale i oblečení, které můžeme běžně vidět na nejstarší generaci. A věřte, nebo ne, může být opravdu slušivé a cool!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
9. 2. 2022

Celý svět se snaží překonat pandemii, která zasáhla nejen naše zdraví, vztahy a svobodu, ale i to, jak nahlížíme na běžnosti, jako je třeba oblečení. Kdo si během posledních dvou let nekoupil nové tepláky, jako by nebyl. Doma jsme v průměru strávili mnohem víc času než kdy dřív, a tak jsme jistě všichni ocenili takové ošacení, které je pohodlné – však kdo by se chtěl doma předvádět v třpytivých koktejlkách nebo v saku a kravatě?

<Path> Jakub Kohák: „Myslím si, že bych byl dobrým prezidentem. Určitě lepším než ta svoloč, která je tam nyní“Zdroj: Jan Witek

Před koronavirem jsme poměrně intenzivně řešili téma klimatické krize. Stejně jako dnes ze všech koutů vyskakuje covid, předtím to byla ekologie a životní prostředí v čele s Gretou Thunberg. Pravdou je, že jsme během všeho toho testování, řešení vakcín, karantén a nedostatku míst v nemocnicích tak trochu pozapomněli na to, co nás pálilo předtím. Zcela logicky – intenzivnější krizový nával informací zastínil ten, který je potřeba dlouhodobě brát v potaz, avšak: dokud to nepálí, jako by nehořelo, že?

Během koronaviru bylo vyprodukováno, použito a poté také vyhozeno opravdu nevěřitelné množství (nejen) plastů. To v podstatě jen zhoršilo problém, který byl již dávno předtím mimo kontrolu. Jak shrnuje odborný článek Yiming Peng a kolegů z Arizona State University, jen v roce 2021 (článek vyšel k 23. 11. 2021) jsme se dostali na skoro osm milionů tun tohoto odpadu. Z toho asi 25 000 tun skončilo v oceánu. Většinou se jednalo o zdravotnický odpad, ochranné pomůcky a obaly z online zásilek. I přesto, že se ozývají hlasy, které se snaží na problém upozornit, nyní je v popředí především zvládnutí pandemie, a tak se vlády odpadem nezabývají tolik jako covidem samotným. Lze jim to vyčítat? Nejspíš ne. Nicméně i tak bychom neměli nad dopady zavírat oči.

Nejen vzhledem k pohodlí, ale i právě jako odpověď na snížení plýtvání se nyní móda posouvá k recyklaci. A to nejen ve smyslu, který nás napadne jako první, tedy řídění odpadu a vyrábění nových věcí z již užitých materiálů. Řada lidí se rozhodla dát novou šanci i takovému oblečení, které již v domácnosti mají, jen se na něj třeba dřív nepohlíželo jako na vhodné k tomu, aby se člověk vyfiknul.  Aby ne, vždyť šlo o oblečení, které běžně nosí naše babičky a dědečkové...

Nejstarší generace může tém mladším poskytnout nejen cenné zkušenosti, ale nyní mohou sdílet i svůj vkus. I lidé mnohem mladší – jako třeba youtuberka a tiktokerka Mína – si všimli, že kombinovat dříve podceňované kousky je vlastně zábavné a zajímavé. O něco dříve přišel do módy grandma styl (babička styl), nyní se ale i mladé ženy často rozhodnou pro outfit inspirovaný naopak dědečkem – grandpa styl. Klíčem jsou příjemné materiály, střihy, které neškrtí, a především funkčnost.

Melbournský stylista Elliot Garnaut, který se mimochodem řadí do věkové skupiny mileniálů, prohlašuje, že právě anti-fashion (nemoderní oblékání) se stává trendem samotným, a tedy se ironizující rebelie vlastně dostává do pozice normality, což je sice paradox, avšak v tomto případě vítaný. A reagují na něj už i módní značky. Návrhář a kreativní ředitel Balenciaga a Vetements Demna Gvasalia a stejně tak třeba naprosté ikony jako dvojčata Mary-Kate a Ashley Olsen, která mají značku The Row, přicházejí s plisovanými kalhotami, velkými brýlemi, „krabicovými“ bundami a sandály à la Ježíš, tedy kousky, které mají být typickými znaky běžného oblečení dědečků.

Dají se ale najít i další příklady. Třeba Nobody Denim přišel se pohodlnými šortkami ke kolenům a Garnaut tyto změní vítá: „Konečně jsme došli k pochopení, že vzhled a funkčnost jsou stejně důležité. Já sám se oblékám čím dál hůř, ale líbí se mi to!“ glosuje plně si vědom faktu, že grandpa styl nejspíš navazuje na již známý „dad style“, tedy takové trendy, které následovaly příkladů našich tatínků: totiž povětšinou mohutné tenisky, cargo kalhoty, velké větrovky, kostkované nebo flanelové košile, buclaté vesty a osmdesátkové sluneční brýle.

Pokud se chcete inspirovat grandpa stylem, vyzkoušejte například mokasíny nebo domácí pantofle, dlouhé kalhoty s puky nebo manšestráky, objemný svetr nebo pletenou vestu přes svršek s límečkem, košili s květinovým nebo nostalgickým vzorem, velké brýle (klidně na první pohled až příliš velké) anebo ideálně v letním počasí sluneční brýle s kšiltem. Hotovo!

Grandpa styl je vlastně dad styl ve smyslu praktičnosti a pohodlí, avšak doplněný o eleganci postaršího muže. „Možná, že se dívky rozhodly rebelovat proti normě, která vychází z úzkých vypasovaných šatiček. [U žen] není [grandpa styl] o hledání normy, jak by mělo vypadat klasicky feminní oblekání,“ shrnuje své nadšení Jess Cadby, spoluzakladatelka značky Nice Martin. Oblečení po babičce, ale i po dědovi může být sexy. Proč ne? Volné plisované kalhoty například ženám na ženskosti neuberou, pokud jsou správně zvolené. Naopak.

<Path> Vytříbený pánský styl: Pro skvělý vzhled není třeba „skvělé“ tělo, zlatá kreditka a ani přehled o trendech. Jak tedy na věc?Zdroj: businessinsider.com, washingtonpost.com, shisabrand.com, generationiron.com, effortlessgent.com, staiy.com, ethanmen.com, primermagazine.com

Grandpa styl už uchvátil i přehlídková mola, a tak se modelky a modelové oblečení v tomto stylu procházeli například na akcích od Gucci, JW Anderson nebo Victoria Beckham. Kousky, které se začínají dostávat i do obchodů, ale není potřeba kupovat. Těm šťastnějším, kteří mají v rodině či blízkém okruhu starší osobu, spíše doporučujeme jí zavolat a s dodržením veškerých podstatností k zachování zdraví zúčastněných strávit příjemný den při probírání skříní, zkoušení a zábavě. Půjdete tak naproti nejen svému šatníku, ale i dobré náladě, vztahům, a dokonce životnímu prostředí. To je rozhodně výhra!

Zdroj: refinery29.com, smh.com.au, wsj.com, pnas.org, unicef.org, Instagramové profily gramparents a elliotgarnaut, YouTube kanály Mína a PBS NewsHour

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop