Hodinky jako móda i investice. Pořiďte si model z limitované edice české značky PRIM
Rozhovor
Zdroj: ELTON hodinářská
<Path>

Hodinky jako móda i investice. Pořiďte si model z limitované edice české značky PRIM

Luxusní mechanické hodinky jsou nejen módní doplněk, ale také chytrá příležitost, jak uložit své peníze a vědět, že vám rostou, říká Renata Červenák Nývltová, ředitelka společnosti ELTON hodinářská – výrobce legendárních hodinek Prim.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
10. 2. 2022

Nejsou klasické mechanické hodinky v dnešní době smart watchů a fitness náramků tak trochu přežitek?

Myslím si, že ne. Záleží na kategorii zákazníků. Existuje skupina lidí, tzv. hodinkářů, kteří rádi vlastní vícero hodinek a ty střídají podle účelu. Pro běžnou příležitost si vezmou sportovnější mechanické hodinky, na formální událost zvolí tzv. oblekovky, a když jdou sportovat, berou si třeba i smart watch. Druhá skupina lidí, kteří berou hodinky jen jako ukazatel času, dává přednost chytrým technologiím, protože jsou pro ně trendy. Ale zákazníci dražších mechanických hodinek nám rozhodně neubývají.

<Path> Hodinky jako móda i investice. Pořiďte si model z limitované edice české značky PRIMZdroj: Elton hodinářská/Spolupráce

Prim je zavedená česká značka. Má vůbec někdejší masová výroba těchto hodinek něco společného se současnou manufakturní produkcí?

Ty dvě éry vůbec nejde srovnat. Tehdy měla firma kolem dvou tisíc zaměstnanců a vyráběla půl milionu hodinek ročně. Byl to úplně jiný typ výroby než dnes, kdy je nás 64 a za celý rok vyšleme do světa 700 kusů hodinek. Dřív se hodně využívaly výlisky a polotovary. Dnes děláme hodinky s naším vlastním strojkem. Ta technologie srovnat nejde. Konstrukce strojků je však obdobná. Značka Prim má svůj vývoj a kontinuitu stále na jenom místě – v Novém Městě nad Metují.

Co vás vedlo k tomu, že jste z masové produkce přešli do exkluzivní výroby?

Po roce 1989 se u nás všichni začali upínat k západním digitálkám a mechanické hodinky, které většinou dostali jako dárek od rodičů, začali odhazovat. Produkce firmy šla sešupem dolů, protože nebyl odbyt. Začaly se sem dostávat hodinky ze Švýcarska, které mnoho zákazníků vnímá jako top kvalitu. Se značkou PRIM jsme museli znovu bojovat o místo na výsluní a přesvědčit zákazníky, že umíme dělat stejnou kvalitu jako Švýcaři, a ještě jsme o úroveň výš, co se týče ručního způsobu výroby a možnosti volby designu podle přání. Mnoho našich zákazníků jsou sběratelé hodinek a ti ocení, že mají opravdu jedinečné hodinky. Ne jedny z tisíců, ale jedinečné.

Jaký typ člověka se věnuje sběratelství hodinek?

Sběratelů starých Primek je poměrně hodně. Není to finančně náročný koníček, protože chodí po burzách, kupují pozůstalosti. Za pár korun koupí hodinky, které má jejich majitel za bezcenné, zrenovují si je a mají krásné původní hodinky.

Druhá skupina jsou sběratelé, kteří kupují nové hodinky z limitovaných edic. Tito lidé to berou jako investiční záležitost. Někdo investuje do veteránů a potřebuje k tomu velkou garáž. Jiný sbírá hodinky, které se vejdou do šuplíku. Má v něm tak uložené pěkné jmění pro budoucí dědice nebo na horší časy.

Které typy hodinek z vaší produkce jsou vhodné jako investice?

Typické investiční hodinky jsou z limitovaných edicí a z drahých kovů. Ročně vydáváme tři až pět limitovaných edic s počtem od 50 do 100 kusů. Pro zákazníka je vzrušující, že bude jedním ze sta lidí na světě, kdo takové hodinky má. A je to sběratelsky i investičně zajímavé.  

Je dobrý nápad pořídit hodinky jako investici? Jak jejich cena poroste?

Je to výborný nápad. Třeba hodinky z limitované edice PRIM Orlík Anthropoid vydané na jaře roku 2017 u příležitosti výročí atentátu na Heidricha se původně prodávaly za 75 tisíc Kč. Dnes se jejich hodnota vyšplhala ke 140 tisícům Kč. Před měsícem jsme vyšli s leteckou kolekcí PRIM MIG 15 – byla vyprodaná během pěti dnů. Zájemců je hodně, hodinek bylo 115 a určitě se s nimi po nějakém čase začne obchodovat. Cena půjde nahoru.

Kdo si tyto limitované edice kupuje? Jsou to vaši stálí zákazníci, nebo se třeba objeví i rodiče, kteří chtějí synovi pořídit něco extra?  

Naši zákazníci jsou opravdu velký mix. Jsou mezi nimi ti, kdo si kupují každou limitku – pro ty už dopředu rezervujeme kusy a čekáme, jestli o ně projeví zájem. Ale konkrétně edici PRIM MIG 15 si pořídili i ti, pro které to byly jejich první primky. Přicházejí k nám i tatínkové, kteří mají malého syna a hodinky pro něj kupují jako investiční záležitost. Lidé jsou si vědomi toho, že peníze ztrácejí na hodnotě, zatímco u věcí, které mají sběratelský a investiční charakter, cena roste.

Jsou takové hodinky vůbec určeny k běžnému nošení, nebo jsou jen do vitríny?

Určitě jsou určeny k nošení. Lidé si u takových hodinek samozřejmě vybírají příležitosti, kam si je vezmou. Na zahradu jim stačí něco levnějšího, a když jdou do vybrané společnosti, berou si limitku, aby se s ní pochlubili.

<Path> Hodinky z ELTON hodinářské – Světové unikáty od nákresu až na zákazníkovo zápěstíZdroj: ELTON, Redakce

Kdy připravujete příští limitovanou edici?

Hned začátkem nového roku. Plánujeme čtyři klasické limitky a jednu mikro-limitku, která bude čítat pouhých deset kusů. Bude zajímavá tím, že použijeme úplně nový materiál, který jsme dosud na žádných hodinkách nepoužili. Víc nenaznačím, musíte si počkat na začátek jara.

Už letos byla jedna naše limitovaná edice dámská a tento zvyk chceme nadále držet – takže i příští rok máme v plánu vydat jednu limitku dámských hodinek. Také chystáme edici PRIM Orlík 2022 postavenou na našem ikonickém modelu Orlík, která nebude omezená počtem kusů, ale časově. Budeme ji nabízet od března do prosince 2022. A také připravujeme upgrade ikonického modelu Diplomat.

Zdroj: Elton hodinářská/Spolupráce

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop