Cirkulární ekonomika táhne i letos. Už dávno ale nejde jen o recyklované oblečení – žhavým trendem jsou také renovované mobily
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Swappie/se svolením

Cirkulární ekonomika táhne i letos. Už dávno ale nejde jen o recyklované oblečení – žhavým trendem jsou také renovované mobily

Obchody nás často lákají na magická slůvka jako „udržitelnost“ nebo „recyklace“. Asi každý z nás chce nakupovat chytře a pořizovat si smysluplné věci, které dlouho vydrží a také berou ohled na životní prostředí. Dobré úmysly šlechtí, jenže mnohdy zapomínáme na to, že cirkulární ekonomika se netýká jenom oblečení, ale třeba taky elektroniky. Až tedy příště budete zvažovat koupi telefonu, zkuste nepodlehnout všudypřítomné reklamní masáži a místo „nového a lepšího“ modelu dejte šanci repasovanému kousku. Ten můžete sehnat až s 40procentní slevou – na výkonu to přitom nepoznáte.
Redakce Redakce Autor
8. 2. 2022

Módní průmysl se na čím dál tím populárnější vlně udržitelnosti veze už nějaký ten pátek. Snaha šetřit životní prostředí totiž není jenom pomíjivým trendem, ale stává se z ní nutnost. I když této myšlence není co vytknout, pořád má svoje rezervy. Zatímco u oblečení se nad principy cirkulární ekonomiky ve stylu recyclingu, upcyclingu nebo second-handů nikterak nepodivujeme, v případě elektroniky už na přírodu moc nemyslíme. Každý aktuální model iPhonu přece hlásá, že je „nový a lepší“. Co když ale nový neznamená vždy lepší a lepší není vždy nový

<Path> 7 čerstvých drbů, jež se šíří o připravované generaci iPhonů. Jak asi bude vypadat iPhone 7, nebo dokonce iPhone 8? A kdy se jich dočkáme na trhu? FOTO uvnitřZdroj:

Trh s elektronikou svůj postoj k použitým přístrojům mění mnohem pomaleji. A to i přesto, že mobil je oproti módě mnohem dražší a na výrobu náročnější. Celosvětově se tak pořád recykluje jen asi jedno procento chytrých telefonů, přičemž až 70 procent z nich by se dalo využít znovu. Naštěstí i v této oblasti se ale blýská na lepší časy a jsou znát pokroky. Jednou z nadějí je například Swappie – jeden z nejrychleji rostoucích startupů v Evropě, který na český trh vstoupil loni v červenci.                                            

Jeho zakladatelé, Sami a Jiri z Finska, si kladou za cíl nabídnout zákazníkům kvalitní, ale zároveň cenově dostupný a ekologický způsob, jak upgradovat telefon a prodloužit jeho životní cyklus. Swappie vykupuje použité iPhony, které projdou jak komplexními opravami až na úrovni hardwaru, tak i detailními technickými testy. Následně takto vylepšené telefony Swappie vrací zpátky do oběhu cestou pohodlného online prodeje.

Výhodou repasovaného iPhonu není jen jeho cena, která může být až o 40 procent nižší než cena nového modelu, ale především kvalita zařízení. Vedle technologických vylepšení, výkonné baterie nebo robustnější výbavy, díky které telefon ustojí i pád z větší výšky, získá spotřebitel ještě 12měsíční záruku – to je déle, než nabízí samotný Apple. 

Vzhledem k tomu, že je na světě v současnosti víc telefonů než lidí a převážná část ekologické zátěže vzniká hned při výrobě nových chytrých zařízení (během ní se tvoří až 85–95 procent z celkové roční uhlíkové stopy mobilů), možnost jejich opravy se stává opravdu žhavým tématem. Zatím se znovu do oběhu dostane zhruba 25 procent použitých telefonů. To znamená, že zbylých 75 procent mobilů buď leží v nějakém zapomenutém šuplíku, anebo jako nebezpečný odpad na skládce. Spousta z nich by přitom mohla sloužit dál. Cirkulární ekonomika ale zdaleka neřeší jenom otázku ekologie, která je pro některé lidi pořád trochu abstraktní a vzdálená. Důležité je i to, že dokáže šetřit také peníze spotřebitelů.                  

<Path> Force Marine: Zažijte sílu moře na vlastní kůžiZdroj: sesnualite.cz, sciencedirect.com, IG sensualitecz

Jak už ukázal módní průmysl, v trhu s renovovaným zbožím se skrývá obrovský potenciál. Staronové věci jsou i nápaditým dárkem. To, že už je někdo v minulosti jednou použil, z nich nedělá něco zavrženíhodného – naopak. Mají totiž příběh a historii, a to vše jim přidává nejen na originalitě, ale také na kvalitě. Třeba právě takový opravený telefon od Swappie může fungovat stejně spolehlivě i po několika letech. Stačí mu jen dát šanci – stejně jako svetru ze „sekáče“ nebo knížce z antikvariátu.

Zdroj: Swappie/spolupráce

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop