Cirkulární ekonomika táhne i letos. Už dávno ale nejde jen o recyklované oblečení – žhavým trendem jsou také renovované mobily
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Swappie/se svolením

Cirkulární ekonomika táhne i letos. Už dávno ale nejde jen o recyklované oblečení – žhavým trendem jsou také renovované mobily

Obchody nás často lákají na magická slůvka jako „udržitelnost“ nebo „recyklace“. Asi každý z nás chce nakupovat chytře a pořizovat si smysluplné věci, které dlouho vydrží a také berou ohled na životní prostředí. Dobré úmysly šlechtí, jenže mnohdy zapomínáme na to, že cirkulární ekonomika se netýká jenom oblečení, ale třeba taky elektroniky. Až tedy příště budete zvažovat koupi telefonu, zkuste nepodlehnout všudypřítomné reklamní masáži a místo „nového a lepšího“ modelu dejte šanci repasovanému kousku. Ten můžete sehnat až s 40procentní slevou – na výkonu to přitom nepoznáte.
Redakce Redakce Autor
8. 2. 2022

Módní průmysl se na čím dál tím populárnější vlně udržitelnosti veze už nějaký ten pátek. Snaha šetřit životní prostředí totiž není jenom pomíjivým trendem, ale stává se z ní nutnost. I když této myšlence není co vytknout, pořád má svoje rezervy. Zatímco u oblečení se nad principy cirkulární ekonomiky ve stylu recyclingu, upcyclingu nebo second-handů nikterak nepodivujeme, v případě elektroniky už na přírodu moc nemyslíme. Každý aktuální model iPhonu přece hlásá, že je „nový a lepší“. Co když ale nový neznamená vždy lepší a lepší není vždy nový

<Path> Elektromobilita a její udržitelnost jsou obrovskou šancí pro celou Evropu!Zdroj: SEAT S.A., Volkswagen AG

Trh s elektronikou svůj postoj k použitým přístrojům mění mnohem pomaleji. A to i přesto, že mobil je oproti módě mnohem dražší a na výrobu náročnější. Celosvětově se tak pořád recykluje jen asi jedno procento chytrých telefonů, přičemž až 70 procent z nich by se dalo využít znovu. Naštěstí i v této oblasti se ale blýská na lepší časy a jsou znát pokroky. Jednou z nadějí je například Swappie – jeden z nejrychleji rostoucích startupů v Evropě, který na český trh vstoupil loni v červenci.                                            

Jeho zakladatelé, Sami a Jiri z Finska, si kladou za cíl nabídnout zákazníkům kvalitní, ale zároveň cenově dostupný a ekologický způsob, jak upgradovat telefon a prodloužit jeho životní cyklus. Swappie vykupuje použité iPhony, které projdou jak komplexními opravami až na úrovni hardwaru, tak i detailními technickými testy. Následně takto vylepšené telefony Swappie vrací zpátky do oběhu cestou pohodlného online prodeje.

Výhodou repasovaného iPhonu není jen jeho cena, která může být až o 40 procent nižší než cena nového modelu, ale především kvalita zařízení. Vedle technologických vylepšení, výkonné baterie nebo robustnější výbavy, díky které telefon ustojí i pád z větší výšky, získá spotřebitel ještě 12měsíční záruku – to je déle, než nabízí samotný Apple. 

Vzhledem k tomu, že je na světě v současnosti víc telefonů než lidí a převážná část ekologické zátěže vzniká hned při výrobě nových chytrých zařízení (během ní se tvoří až 85–95 procent z celkové roční uhlíkové stopy mobilů), možnost jejich opravy se stává opravdu žhavým tématem. Zatím se znovu do oběhu dostane zhruba 25 procent použitých telefonů. To znamená, že zbylých 75 procent mobilů buď leží v nějakém zapomenutém šuplíku, anebo jako nebezpečný odpad na skládce. Spousta z nich by přitom mohla sloužit dál. Cirkulární ekonomika ale zdaleka neřeší jenom otázku ekologie, která je pro některé lidi pořád trochu abstraktní a vzdálená. Důležité je i to, že dokáže šetřit také peníze spotřebitelů.                  

<Path> Válečná ekonomika – lekce úspornosti z dob 2. světové války přijde vhod i dnesZdroj: cnn.com, bbc.co.uk

Jak už ukázal módní průmysl, v trhu s renovovaným zbožím se skrývá obrovský potenciál. Staronové věci jsou i nápaditým dárkem. To, že už je někdo v minulosti jednou použil, z nich nedělá něco zavrženíhodného – naopak. Mají totiž příběh a historii, a to vše jim přidává nejen na originalitě, ale také na kvalitě. Třeba právě takový opravený telefon od Swappie může fungovat stejně spolehlivě i po několika letech. Stačí mu jen dát šanci – stejně jako svetru ze „sekáče“ nebo knížce z antikvariátu.

Zdroj: Swappie/spolupráce

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop