Společnost se přestává děsit stárnutí. Namísto překrývání známek přibývajícího věku se obracíme k péči o vnitřní mládí
Straight friendly
Zdroj: iStock

Společnost se přestává děsit stárnutí. Namísto překrývání známek přibývajícího věku se obracíme k péči o vnitřní mládí

Stárnutí je zcela přirozený proces, a přitom v nás vyvolává obavy a někdy i paniku. Není divu, přibývající věk dosud znamenal odsun na vedlejší kolej. Boj proti stárnutí je ústředním bodem kosmetického byznysu, má výsadní pozici i v segmentu módy, medicíny, psychologie, stravování, fitness... S rozvojem technologií se náš život změnil v hon za věčným mládím a umí přinést opravdu skvělé výsledky. Nyní však přichází změna. Uberte plyn, začínáme stárnout jinak.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
10. 2. 2022

Souboj s časem je středobodem našeho života

Přestože se říká, že věk je jenom číslo, každého z nás potěší, když mu ostatní hádají méně let, než mu ve skutečnosti je. Ptát se na věk bývá považováno za neslušné, u žen je to přímo zakázáno. Proč? Protože správná žena je mladá nebo alespoň mladistvého vzezření. Muži mají větší štěstí – naše civilizace přijala za vlastní názor, že s věkem zrají jako víno. Nicméně lidé s postupujícími roky mizí z hlavního proudu, a pokud se objeví v reklamách, v rozhovorech nebo fotoeditorialech, pak jedině s pochvalou, jak mladě a svěže vypadají.

Není divu, že se boj se stářím stal propracovanou disciplínou, kterou si osvojujeme už od dvaceti let věku. Válku s vráskami je potřeba začít ještě dřív, než se nám na obličeji vůbec nějaká objeví. I když v čelní linii válčí s neúprosností času ženy, i muži se v novém tisíciletí vehementně zapojili do snah o mladistvost. Kosmetické liftingy, transplantace vlasů, hyaluronové kúry, zázračné potravinové doplňky, zeštíhlující oblečení, barvy na vlasy s přírodními pigmenty a tisíce dalších pomůcek zájemcům o věčné mládí slouží opravdu výborně.

A pak přišel covid

Celá společnost jela v boji s časem na plné obrátky, když nás z rytmu náhle vyhodil koronavirový lockdown. Zavřeni ve svých domovech jsme měli jedinečnou šanci znovu zakusit to, na co jsme už dávno zapomněli: jaké to je žít bez make-upu, bez profesionální balayage, bez osobního trenéra. Trend body positivity tu s námi sice byl už celou řadu let, ale teprve pandemie k němu přidala obrat od vnějškové vizáže k vnitřnímu světu – duševnímu zdraví a schopnosti prožívat daný okamžik. Covid nenastartoval nic nového, ale urychlil nasměrování starších lidí na cestu, kterou pro ně paradoxně zpřístupnila mladá generace Z: pravdivé prožívání vlastní osobitosti i se všemi jejími „nedostatky“.

Na své odrosty jsme nejdřív zděšeně koukali jen doma v zrcadle, ovšem pak se v médiích začaly objevovat snímky celebrit, které se na veřejnosti ukázaly s přiznanými šedinami. Přestože trend nebarvených vlasů u starších lidí jel na sociálních sítích už nějakou dobu, Sarah Jessica Parker (56) s šedivými odrosty dala „přirozenému stárnutí“ zcela nový drive. Téma zakrývání šedin „uvěřitelnou“ barvou, která vypadá jako  barva vlastní a přirozená, se objevilo i přímo v pokračování Sexu ve městě – byť tam se netýkalo Carrie, ale Mirandy. Vloni začala stříbrovlásky fotit i česká fotografka Remi Doe v rámci projektu Sama sebou.

Po pořádné reprezentaci starších žen s jejich vráskami, těly a vlasy začala volat i supermodelka Paulina Porizek, která během loňského roku provokovala se stárnutím hned několikrát. Nejdřív se vyfotila nahá a na svůj věk měla podle veřejného mínění příliš sexy tělo. Pak se vyfotila s šedinami a rozzlobila veřejnost tím, že si modelka dovoluje stárnout.

Konec překrývání šedin, jde to i jinak

Jenže trend už si žije vlastním životem. V příštích letech uvidíme stále více žen i mužů, kteří své šediny přestanou skrývat. A ti, kdo se k nim přeci jen nebudou nadšeně hlásit, místo barev na vlasy nasadí sofistikovanější metodu – změnu životního stylu. Odborníci zjistili, že ztráta vlasového pigmentu se dá oddálit, pokud respektujete několik pravidel: málo stresu, rostlinná strava, dostatek vitamínů a minerálů, ochrana vlasů před povětrnostními vlivy a preventivní lékařské prohlídky, které chrání před autoimunitními nemocemi a onemocněním štítné žlázy, jež šedivění vlasů urychlují.

<Path> Tři příběhy krize středního věku: Poznáte se v nich? Jak se dostat z pocitů prázdnoty, marnosti a „ujetého vlaku“?Zdroj: Anonymní respondenti, redakce

Péče proti stárnutí se přesouvá dovnitř

Přirozené stárnutí tedy neznamená, že bychom dali starobě volný průběh a přestali se snažit o zachování svěžesti. Jen se mění prostředky boje, čemuž vedle změny myšlenkového nastavení napomáhá i rozvoj vědeckého poznání a technologií. Donedávna jsme anti-aging produkty aplikovali na povrch těla a doufali, že se přes pokožku dostanou až tam, kde opravdu mohou udělat rozdíl. Nyní na trh přicházejí přípravky, které se užívají vnitřně a zaručují efektivnější působení účinných látek.

Věděli jste například, že kyselinu hyaluronovou – zázračného bojovníka proti stárnutí pleti – si můžete nakapat do nápoje? Kromě hydratačních sér je na trhu už i hyaluronový roztok pro vnitřní hydrataci. Hyaluron N-Medical vyrábí česká společnost ze švýcarské kyseliny hyaluronové v kontrolované výrobní praxi v Hradci Králové. Jeho výhodou je, že se dostane i do nejhlubších vrstev, kam už krémy ani séra nedosáhnou.

Hitem se stalo také pití kolagenových nápojů, které nahradilo polykání kapslí. Kolagen je bílkovina, jejíž primární úkol spočívá ve spojování buněk. Doplňování kolagenu ve věku, kdy si ho tělo již neumí tvořit samo, pomáhá udržovat zdraví pohybového aparátu, pružnost kůže, pevnost vlasů a nehtů. Dokonce působí i na pigmentové skvrny. Rozpustných kolagenů je na trhu řada druhů, ale je vhodné zvolit ten mořský, který je velmi blízký kolagenu lidskému a tělo ho umí dobře zpracovat. Takovým produktem je například Inca Collagen, který dostanete v balení s vitamínem C, jenž výrazně podporuje správné vstřebávání kolagenu.  

Server EatingWell.com hlásí, že v minulém roce vyhledávání klíčových slov „zdravé stárnutí“ narostlo o neuvěřitelných 1500 procent. Předvídá, že hitem nadcházejících měsíců se stane keratin, protože zájem o podporu zdraví pokožky a vlasů prostřednictvím zdravé stravy stále sílí.

<Path> Místo dětských hřišť začínají ve světě vznikat hřiště pro seniory. Najdete je i v ČeskuZdroj: bbc.co.uk

Mozek se potřebuje zdravě najíst

Již jsme pochopili, že snaha o zachování mládí se netýká jen povrchového vzhledu, ale je nutné soustředit se na stav uvnitř těla. To se netýká jen zdraví svalů, kloubů a pokožky. Mladý je potřeba zůstat i mentálně. A tak trend přirozeného stárnutí zahrnuje i důraz na jídelníček, který prospívá lidskému mozku. Tento přístup, který přinesla pandemie, je úzce spojen s již zmíněným obratem pozornosti k duševnímu zdraví a péči o sebe sama.

Hitem moderního stravování proto podle EatingWell.com bude MIND dieta, která sice není žádnou novinkou – vědecký tým z Rush University v Chicagu ji publikoval již v roce 2015 – ale společenská poptávka po ní sílí až teď. Tento jídelníček má vědecky prokázané účinky proti vzniku Alzheimerovy choroby. Při důsledném dodržování dokáže snížit riziko Alzheimera o 53 procent. Odklon od drastických diet s cílem rychlého hubnutí směrem k zdraví prospěšnému dlouhodobému jídelníčku je příjemnou zprávou. Vypadá to, že stárnutí přestává být nežádoucím procesem a mění se v životní styl, nebo přinejmenším v zábavu.

Zdroj: Wikipedia.org, Sama-sebou.eu, Eatinwell.com, N-medical.cz, Incacollagen.cz

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop