Zelená politika je již pasé, štafetu v zájmu o udržitelnost přebírají „azuroví zákazníci“. Jaké jsou jejich priority?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Zelená politika je již pasé, štafetu v zájmu o udržitelnost přebírají „azuroví zákazníci“. Jaké jsou jejich priority?

To, že udržitelnost, ekologie a obecně zodpovědný přístup k přírodě a zdrojům jsou témata, která oslovují čím dál více lidí, asi není nutné zdůrazňovat. Ruku v ruce s tím pak vznikají také nové trendy, které tyto „zákaznické preference“ zohledňují. A přesně tak vznikl i nejnovější koncept tzv. „azurového zákazníka“. Kdo to je a jaké životní priority má?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
3. 2. 2022

I když názor na udržitelnost a obecně na postupy, které k ní přispívají, se samozřejmě různí – stejně jako se proměňuje ochota lidí chovat se pro-ekologicky – rozličné průzkumy naznačují, že změna sice nenastane ze dne na den, ale minimálně jsme již na správné cestě. Ostatně, dle jedné z mnoha studií považuje více než polovina (59 %) nakupujících za svou prioritu žít ekologičtěji, přičemž čtyři z deseti lidí se nyní zajímají o udržitelnost více než před pandemií. Ačkoliv to však znamená, že na straně spotřebitelů již mnozí začínají smýšlet trošku jinak, stejně se jedná jen o „půlku příběhu“ – svou část odpovědnosti za životní prostředí totiž mají i obchodníci.

<Path> V boji s plasty je recyklace až poslední – ne však nejlepší – varianta. Je řešením „jedlá“ voda?Zdroj: skippingrocklabs.com, independent.co.uki

Dnešní zákazníci tak v podstatě očekávají (dle materiálů Retail Industry Leaders Association až v 93 % případů!), že značky, jejichž produkty užívají, berou v potaz místní společenské a environmentální problémy. Za to jsou dokonce i ochotni více připlatit – a tak jsou různé udržitelné produkty, a to včetně rozličných veganských alternativ masa, ale i výrobků pro osobní péči apod., na vzestupu. Klíčem pro každou společnost, jež chce na tomto novém a více etickém trhu uspět, jsou tak inovace a zbrusu nový přístup ke spotřebě jako takové. A pokud platí staré známé pořekadlo: „náš zákazník, náš pán“, tím prvním „pánem“, jehož priority a potřeby je aktuálně třeba vzít v potaz, jsou tzv. azuroví zákazníci.

Zapomeňte na zelenou

Obrázky mořských živočichů zamotaných do igelitových tašek, ale také snímky hromad plastového opadu na pobřežích – to jsou materiály, které se v médiích objevují stále častěji. Není divu – vždyť z odpadu v moři vznikl již dokonce i ostrov! Ovšem nejen oceány (a živočichové v nich) dnes kvůli aktivitám člověka trpí jako nikdy dříve. Lidstvo zvládá ničit i pralesy a lesní porost. Není tedy divu, že právě tento rozsáhlý ekologický zájem je i tím, nač se zaměřují právě azuroví zákazníci (název pak vznikl právě z toho, že oceán je modrý a lesy zelené – výsledkem kombinace těchto barev je tedy azurová) a co čím dál více ovlivňuje jejich nákupní rozhodnutí. „Dnešní spotřebitel již uvažuje o všech aspektech svého života – od toho, kolik uhlíku vyprodukuje při cestování, až po to, zda bankovní instituce investují jeho peníze eticky,“ shrnuje pak odborný britský portál The Grocer s tím, že v podstatě není nijak překvapivé, že zákazníci aktivně vyhledávají značky šetrné k životnímu prostředí a pečlivě analyzují ekologické vlastnosti produktů, které kupují.

Pozor na greenwashing

Pokud tedy donedávna mediálním prostorem kolovaly fráze o „zelené politice“ a rozličných „zelených řešeních“, dnes je třeba tento jednostranný přístup přehodnotit. Jen a pouze ochrana přírody (ať už jsou zohledněny nejen lesy, ale i oceány ad.) totiž rozhodně není tím, nač je třeba se soustředit – právě udržitelnost ve všech svých perspektivách by naopak měla být metou, k jejímuž dosažení má smysl směřovat.

<Path> Anna Wintour v teplákách, vítr v šatníku a módní přehlídky bez diváků i modelek – tak koronavirus změnil módní světZdroj:

Je ale možná docela překvapivé, že „udržitelnost“ rozhodně není nijak novým konceptem, jen se změnil jeho význam. Zatímco do 80. let minulého století termín „udržitelnost“ užívali obchodní lídři pro označení schopnosti firmy neustále zvyšovat své příjmy, v roce 1987 jeho význam redefinovala ve zprávě OSN norská premiérka, a to jako „uspokojování potřeb současnosti, aniž by byla ohrožena schopnost budoucích generací uspokojovat své vlastní potřeby.“ Od této doby, kdy začalo být o udržitelnosti pojednáváno ve smyslu, v jakém ji vnímáme dnes, ale došlo i k tomu, že je možné říci: „není udržitelnost jako udržitelnost“. Zatímco totiž někteří k této problematice přistupují skutečně zodpovědně, jiní se chovají udržitelně vlastně jen tak naoko. Pro tuto praxi se zejména v poslední době vžilo označení „greenwashing“ (volně přeloženo „zelené vymývání“), jež odkazuje k tomu, že se (především firma/společnost) usilovně snaží o udržitelnosti komunikovat, reálně se o ni však vlastně nezasazuje.

To, že někdo více mluví, než by konal, ale dnešní zákazníci, a zejména ti azuroví, již dokážou spolehlivě odhalit – je tedy v zájmu všech podnikatelských subjektů, aby byly ve svém eko-úsilí transparentní a dostatečně aktivní. A pokud zájem a pozornost spotřebitelů o udržitelná řešení přetrvá i do budoucna, snad jsou před námi ty známé „světlé“ (azurové) zítřky…

Zdroj: acosta.com, foodbusinessnews.net, forbes.com, progressivegrocer.com, springwise.com, nationalgeographic.org, thegrocer.co.uk, ewellix.com, sustainablejungle.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop