„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Když se v roce 2025 zeptáte zaměstnavatelů na přístup mladých lidí k práci, většina vám řekne, že generace Z je naprostá noční můra. Současná skupina zaměstnanců ve věku 18 až 28 let si kvůli své snaze odvádět jen nezbytné minimum vysloužila přezdívku „Gen Lay-Z“. 
Michal Černý Autor
21. 3. 2025

Nejlínější generace?

Ale jak jsme psali dříve – proč by se vlastně měli snažit víc? Generace Z má totiž pocit, že dát do práce sto deset procent je úplně zbytečné. Když si stejně nikdy nebudou moct dovolit vlastní bydlení nebo kariérní postup na nejvyšší pozice, můžou si aspoň pracovní dobu trochu užít.

A pro mnoho mladých lidí to znamená krást zaměstnavatelům čas a peníze, aby si srovnali svůj work-life balance. Tady jsou jejich osvědčené metody. Jak se říká – pracujte chytře, ne tvrdě.

Amy (26) tajně čte elektronické knihy v pracovní době

„Otevřete si e-mail na celé obrazovce, vedle něj si dáte elektronickou knihu, kterou zmenšíte na velikost okna s náhledem e-mailu, a čtete celý den. Vypadá to, že pracujete a čtete maily, a funguje to perfektně. Moje přítelkyně takhle minulý rok v práci přečetla 74 knih.“

Ivy (28) chodí na kosmetické procedury v pracovní době

„Solárium, nehty i masáže řeším výhradně v pracovní době. Solárko trvá pět, maximálně deset minut. To nestojí za to, abych si kvůli tomu brala volno, a rozhodně na to nepůjdu po práci – vždyť je to jen malá pauza. Nedávno jsem si zašla na nehty, což trvalo asi hodinu a půl, ale prostě jsem to ten den potřebovala. Masáže máme přímo v budově, takže tam taky chodím v pracovní době. Přece nepůjdu do práce mimo pracovní dobu, nejsem žádný zoufalec.“

Caleb (28) kradl peníze za vrácené vlakové jízdenky

„V jedné produkční společnosti jsem hostům firmy schválně kupoval jízdenky na vlaky, u kterých jsem věděl, že budou zrušené kvůli stávce. Pak jsem žádal o refundaci, která ale nemohla být vrácena na předplacené firemní karty, takže společnost Trainline vždycky poslala šek přímo na mé jméno.

<Path> Pracovní svět prý zasáhla epidemie lenosti. Vyhořelí mladí lidé už nechtějí v práci „navíc“ hnout ani prstemZdroj: hbr.org, bbc.com, weforum.org, gallup.com, theatlantic.com, investopedia.com

Naše účetní oddělení nikdy nekontrolovalo, jestli se peníze skutečně vrátily zpět na účet firmy. Některé měsíce jsem takhle vydělal i pár stovek liber navíc. Celkem jsem si během stávek přišel asi na dva tisíce liber. Když jsem poprvé nesl šek do banky, připadal jsem si jako v Dannyho parťácích.“

Maisy (27) chodí na jógu a tvrdí, že jde k lékaři

„Objednávám si jógu během pracovní doby a píšu si do kalendáře, že jdu k zubaři nebo k doktorovi. Nikdo se mě na nic neptá. Mám z toho trochu špatné svědomí, ale nakonec si říkám, že díky tomu možná pracuju líp.“

Tipy redakce

James (28) se schovává před šéfy

„V každé práci jsem měl svoje místo, kam jsem se schovával. Když jsem pracoval v zahradním centru, chodil jsem se schovat do přepravního kontejneru s nápoji. Nebo když jsem pomáhal zákazníkům odnést kompost k autu, rychle jsem jim ho hodil do kufru a šel se schovat do nějakého výstavního zahradního domku. Prostě jsem našel domek, zalezl dovnitř a zavřel za sebou dveře.“

Remy (26) ještě nikdy nepřišel včas

„Kdyby se mě někdo zeptal, jak otevřít kancelář, když přijde první, neměl bych ani tušení, jak mu poradit, protože se mi to nikdy nestalo. Moje pauza na oběd má minimálně 82 minut. Každý den chodím nesčetněkrát kouřit. Pravidelně sedím dlouho na záchodě, jako bych měl velkou potřebu (mám to přesně změřené stopkami), jen abych unikl kolegům.

Abych byl upřímný, přijde mi to všechno fér. Dělám v odvětví, kde firma účtuje klientům peníze za každou odpracovanou hodinu, ale zaměstnance nikdy nijak neocení, když udělají něco navíc. Tak jsem s tím přestal a trochu vyrovnal skóre. Ale opravdu jen trochu.“

Anya (25) chodí do práce pravidelně s kocovinou

„Miluju chodit na párty v týdnu a pak trpět kocovinou v pracovní době. Vždyť přece nemá smysl být s kocovinou doma o víkendu ve svém volném čase. Někdy mi stačí pár drinků, ale občas jsem venku do tří nebo čtyř do rána a druhý den v práci pak sedím schovaná v relaxační místnosti a doslova bojuju o život.“

<Path> 4 dny v práci, 3 dny relax: nový pracovní model budí stále větší pozornost, jeho výhody jsou jasné a doložené. Dočkáme se ho i v Česku?Zdroj: aier.org, capitolhistory.org, npr.org, cnbc.com, 4dayweek.com, irozhlas.cz, globe24.cz

Sofia (26) přichází do práce každý den až v poledne

„Beze studu mám skoro pořád na Teams status, že jsem pryč. Každý den chodím do práce až kolem dvanácté. Dopoledne prostě ‚pracuju z domova‘. Spoléhám se na to, že se mě nikdo nezeptá. Mám v hlavě připravené historky pro případ, že by někdo vyzvídal – že jsem si četla důležitý článek, že jsem měla důležitý offline rozhovor, nebo že jsem si jen dělala kávu. V nejhorším případě řeknu, že mám doma nějakou pohotovost – třeba že se rozbila pračka. Používám tuhle taktiku úplně na všechno – sprchování, návštěvy posilovny, dojíždění do práce v pozdějších hodinách, ranní make-up, prostě na cokoliv. Nikdo mi nikdy nic neřekl a nedávno jsem dokonce dostala přidáno!“

Jména všech respondentů byla z pochopitelných důvodů změněna.

Zdroj: © The Standard Ltd, standard.co.uk, pmc.ncbi.nlm.nih.gov, businessinsider.com, článek vytvořen s pomocí generativní AI (ChatGPT)

Populární
články

Produkt je ideální pro ty, kteří často cestují a potřebují tak šetřit s místem v zavazadle – strojek i s pouzdrem nezabere více prostoru než tenisový míček
STYL

RECENZE: Holení jako z budoucnosti. Novinka od Panasonicu je designovým klenotem pro ty, kteří hledají styl a způsob, jak během cestování šetřit prostorem v zavazadle

Autor: Jakub Starý
Příznaky ADHD i C-PTSD se v řadě bodů shodují – liší se ale jejich příčina, a tím pádem i léčba
LIDÉ

„Věřil jsem, že mám ADHD. Za moje ‚divnosti‘ ale mohly sexuální zážitky,“ říká muž, kterého štve neznalost odborníků

Autor: Veronika Košťálková
Tělo se pro někoho může stát vlastně vězením
LIDÉ

„Tělocvikářka mě ponížila před spolužáky, pohyb jsem začal nenávidět. Svou tloušťku zajídám a nevím, jak dál,“ popisuje obézní Petr

Autor: Mirka Dobešová
Takzvaná „spirála úzkosti“ zapojuje tělo, myšlenky a emoce. Když lépe pochopíme, jak úzkost funguje, snáze z ní dokážeme vystoupit
LUI BALANCE

„Milá úzkosti, drž už hubu!“ aneb Jak si udržet nadhled, když vás trápí záchvaty paniky?

Autor: Veronika Košťálková
Je nevěra natolik zásadní událost, že si zaslouží konec vztahu?
LIDÉ

Terapeutka odhaluje důvody, proč lidé podvádějí – a proč je čas zbořit tabu

Autor: Michal Černý
I po náhodném sexu s někým novým můžete zažít hluboký, intimní dialog
HOT!

„Problémem není sex – ale emoční neupřímnost.“ Proč se vyplatí změnit pohled na „kulturu promiskuity“?

Autor: Veronika Košťálková
Skutečně lze "hacknout" vlastní tělo?
LUI BALANCE

Erekce jako v 18 a sexuální výkon mladíků: biohacker, jenž chce žít věčně, má recept na omlazení všeho. Jaké volí metody?

Autor: Mirka Dobešová
Vyprazdňování v přírodě může pomoci našemu zdraví i přírodě
LUI BALANCE

Na záchod? Nikdy! Japonec razí životní filozofii noguso: už 50 let se vyprazdňuje jen v lese a místa vykonané potřeby bedlivě sleduje

Autor: Kateřina Kučerová
Pozvání vždy neplatí pro „plus jedničky“ – berte v tomto ohledy na partnera i na své kamarády
LIDÉ

„Jsme na cestě!“ Proč si vaši kamarádi tajně přejí, ať s sebou neberete svého partnera?

Autor: Veronika Košťálková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop