Slzy, křik a nadávky: TikTokem se šíří nový, temný trend. „Tato znepokojivá videa by měl vidět každý rodič,“ tvrdí dětská lékařka
Mnoho povyku pro plast
Ve videu dívka uvedla: „Jsem ve sprše. Vylezu ven, suším si vlasy a najednou přijde moje máma a buší na dveře té zasr*né koupelny.“ Poté pokračovala ve vyprávění slovy: „Tak odpovídám: ‚Cože?‘ a ona na to: ‚Děláš si zasr*nej lázeňskej den? Jdi spát! Potřebuju pomoc.“
Poté, co se matka dožadovala, aby teenagerka vrátila víka na úložné boxy, zaplavily Jayciinu komentářovou sekci reakce, které chování její matky označovaly za „surové". Video bylo mezitím smazáno.
Od banálních hádek až po zneužívání
Rozproudilo však na zmiňované sociální síti konverzaci – uživatelé totiž začali sdílet své vlastní „momenty s plastovými víky“.
Trend se rychle stal nervy drásajícím: uživatelé sdíleli své zkušenosti s „mámami s plastovými víky“, přičemž příklady sahaly od mírných neshod až po fyzické a emocionální zneužívání. Desítky uživatelů uvedly, že se jejich dětství skládalo výhradně z „okamžiků s plastovým víkem“.
Jedna uživatelka se podělila o to, jak matka dala pryč jejího domácího mazlíčka – což dceři zdůvodnila sdělením, že „venku nesbírá dost hovínek“. Jiná popsala, že na ni matka křičela a vytkla jí, že je „nevděčná“ – kvůli banální situaci, kdy dívce strýc řekl, že pro ni sehnal dárek, a ona odpověděla: „Dobře.“ Jiní popisovali otřesné příklady násilí.
Co na to odbornice?
Dětská psychiatrička, Dr. Willough Jenkins, sdílela na platformě následující reakci: „Rodiče, pokud jste to ještě neudělali, musíte se jít na tato videa podívat. Je velmi důležité být svědky toho, co nám tito teenageři říkají o chování, kterého se dopouštějí jejich rodiče.“
Videa popsala jako „poučení pro rodiče“ a dodala, že „když sledujete a vidíte ten dopad klasického vybíjení vzteku“, otevírá to oči.
Některé matky se připojily k debatě, aby vyjádřily názor, že „mámy jsou jenom lidi, něco pokazíme všichni“. Původní uživatelka změnila své bio na TikToku na „moje máma není surová“, její účet však byl později smazán.
Pomoc (nejen) v anglicky mluvících zemích
Pokud jste dítě a potřebujete pomoc, protože se vám něco stalo, můžete v rámci Spojeného království zavolat na bezplatnou linku NSPCC 0800 1111. Na NSPCC můžete volat také v případě, že jste dospělý a máte obavy o dítě, a to na číslo 0808 800 5000. Národní asociace pro lidi zneužívané v dětství (National Association for People Abused in Childhood, Napac) nabízí podporu dospělým na čísle 0808 801 0331.
Pokud zažíváte pocity tísně nebo se s nimi snažíte vyrovnat, můžete se důvěrně obrátit na Samaritány na telefonním čísle 116 123 (Velká Británie a Irsko), na e-mailové adrese jo@samaritans.org nebo navštivte webovou stránku Samaritánů, kde najdete podrobnosti o nejbližší pobočce.
Pokud se nacházíte v USA a vy nebo někdo, koho znáte, právě teď potřebujete pomoc v oblasti duševního zdraví, zavolejte na Národní linku pro prevenci sebevražd na číslo 1-800-273-TALK (8255). Jedná se o bezplatnou, důvěrnou krizovou linku, která je k dispozici všem 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
Pokud se nacházíte v jiné zemi, můžete navštívit stránku www.befrienders.org, kde najdete linku důvěry ve svém okolí.
© Independent Digital News & Media Ltd