Samsung AI: Když chytrou domácnost propojíte s chytrým zážitkovým marketingem
Chytrá domácnost není samozřejmě žádnou novinkou. Lidé si hlavně doma rádi usnadňují život, takže jakmile byla vhodná příležitost, zaměřili jsme svoji „technologickou pozornost“ právě sem.
Někdo má ale z neustálého začleňování technologií do běžného života obavy a vždy, když se řekne chytrá domácnost, vzpomene si na jeden z mnoha filmů či seriálů, kde se umělá inteligence, řídící celý dům, vymkne kontrole a většinou to dopadá tak, že usiluje jeho majitelům skrze ovládání spotřebičů o život. Ovšem takhle daleko, aby AI dokázalo ovládat například mikrovlnku tak, aby vám dvířka vystřelila do obličeje, nebo aby vám mixér pořezal ruce, skutečně nejsme. A ani ještě dlouho nebudeme.
Na druhé straně, chytrá domácnost, která je stále ještě pro mnoho lidí příliš nákladná, se brzy stane základním standardem. Měli bychom se tedy začít spíše ptát, v čem je přínosná a co všechno bychom si přáli, aby uměla. Není to totiž tak, že byste si museli pořizovat úplně kompletně všechno, pro počáteční seznámení úplně postačí si vybrat jen jednu z možností. Trápí vás hlavně luxování? Můžete začít pouze s chytrým vysavačem. Nebaví vás věčné lustrování ledničky, zda je něco prošlé, nebo nevíte, co z nabízených ingrediencí využít k vaření? Zkuste si vypomoct jen chytrou lednicí. Těch možností je několik. No jo, jenže pak přichází ta nejdůležitější otázka – od koho si ty věci pořídit?
Nebude zřejmě žádným překvapením, že výrobců a distributorů tohoto druhu zboží jsou desítky. Konkurence není malá a vymyslet, jak svůj chytrý spotřebič dostat právě do té vaší domácnosti, je čím dál složitější. Už dávno nestačí polonahá osoba v reklamě či na billboardu, a pomalu ani nepostačuje obyčejné doporučení od kamaráda nebo člena rodiny. Lidé potřebují něco víc, něco netradičního, neokoukaného, něco, co by zaujalo pokud možno co největší počet jejich smyslů a přineslo jim v krátké chvíli co nejvíc intenzivní emoci, ideálně radosti. A tak se v Samsungu zamysleli a řekli si: Co takhle představit naši chytrou domácnost pomocí „divadelního představení“?
A jak si řekli, tak skoro udělali. V útrobách holešovického multiúčelového prostoru Chapter se konalo novinářsko-influencerské setkání za účelem představení Samsung chytré domácnosti. Jak už jste zřejmě pochopili, nebylo to rozhodně tak, že by si lidé někam sedli a poslouchali manažerský výklad o tom, jak je Samsung chytrá domácnost dokonalá a užitečná věc. Zvolena byla stará osvědčená taktika „důkaz místo slibů“.
Po nějaké chvíli, co jsme si měli možnost projít prostory sami bez jakéhokoliv vysvětlení, kde mnohé překvapila místnost s pračkou a sušičkou, kde bylo nachystané špinavé prádlo, vše začalo. V davu se vynořil mladý sympatický muž, který začal náhle řvát cosi do telefonu. Po několika zmatených počátečních vteřinách, kdy to vypadalo, že se jedná jen o jakéhosi neurvalého novináře, pak bylo jasné, že se jedná o slíbenou prezentaci chytré domácnosti.
Poté, co dohovořil, usedl k velkému 75palcovému 4K televizoru Neo QLED a začal hrát jakousi závodní hru. Při té příležitosti se pokydal jídlem. Aha! Ta nachystaná pračka ve vedlejší místnosti dostala rázem svůj význam. Další telefonát. Mladík s kýmsi dost překvapeně hovoří o chystané párty u něj doma a následně se do děje míchají dvě slečny, jedny z účastnic nadcházející oslavy.
Co teď? Špinavé oblečení, neuklizeno, nenavařeno, desítky lidí na cestě… co teď? No jasně, je tu přeci chytrá domácnost, která dokáže být v podobné situaci velmi užitečným pomocníkem. Pokydané triko spolu s ostatním prádlem tedy letělo do pračky, kde se stačí spolehnout na AI, která na základě typu prádla v bubnu sama zvolí nejen vhodnou teplotu vody a výši otáček při odstřeďování, ale taky například i množství pracích prostředků a délku samotného praní. Pračka se navíc s každým dalším praním „vzdělává“ a je tak efektivnější ve všech těchto směrech. Sušička pak dokáže podle vybraného pracího režimu automaticky nastavit délku a teplotu sušení.
A co jídlo!? Jasně, mohlo by se něco objednat, ale proč nevyužít suroviny, které máme doma, obzvláště v případě, kdy nemusíme složitě vymýšlet narychlo nějaký rozumný recept? Ona dvě děvčata tedy dostala za úkol uvařit s pomocí chytré chladničky Samsung Family Hub s 21,5palcovou obrazovkou na dveřích. Díky ní lze vytvářet seznam uvnitř uskladněných potravin včetně hlídání jejich data spotřeby, vyhledávat na internetu recepty, nebo sledovat přímo samotné vaření na YouTube. Děvčata si zvolila výrobu domácí pizzy, k jejímuž upečení použily troubu, jež podle vybraného receptu dokáže sama nastavit teplotu i čas pečení.
Vše v běhu, zbývá snad jen vyluxovat, k čemuž dopomohl chytrý robotický vysavač nenápadně schovaný v další místnosti. Ten se jednoduše zaktivoval skrze aplikaci SmartThings.
A je to právě aplikace SmartThings, která představuje řídicí centrum chytré domácnosti. Díky ní lze z televizoru, mobilu či tabletu jednoduše sledovat stav připojených zařízení nebo je rovnou ovládat. To se navíc týká i spotřeby elektřiny – v aplikaci najdete přehled reálných nákladů za energie a můžete zde nastavit i měsíční limity útrat.
Vše zařízeno, vše běželo samo a párty, kde stroje pracovaly a lidé se na sebe mohli soustředit bez věčného odbíhání ke spotřebičům, mohla začít! My jsme nakonec do celého konceptu přirozeně zapadli jako ti, kteří nečekaně na celou akci přišli a následně přišla na řadu volná zábava. Tedy možnost si všimnout i dalších zařízení, která do celého představení nebyla nijak zakomponována. Vedle robotického vysavače se například pyšnil Samsung AirDresser – parní sušička prádla, u vstupu na gauči zase zdobila stěnu obrazovka The Frame, na které se střídaly obrazy různých umělců ze světových galerií.
Celkově lze říct, že Samsungu se opět podařilo zaujmout. Jak už to v životě bývá, ukázaná platí a nejvíce si člověk odnese z praktické ukázky toho, jak věci fungují. Já jsem například už dříve zaznamenal chytré lednice, není to žádná aktuálně převratná technologie, ale vidět ji takhle poprvé „v akci“, a ještě ve formě celkem zábavné prezentace, to je něco úplně jiného. Hned mě celý její koncept zaujal, a jak jsem si v životě zatím vystačil s obyčejnou „hloupou“ ledničkou, najednou mám pocit, že ta moderní by přeci jen mohla v lecčems pomoct. Minimálně v tom, že si v obchodě můžete pomocí aplikace zkontrolovat její obsah a nekoupit tak úplně zbytečné věci. To se přeci hodí snad úplně každému, nebo ne?