Sledujete pohyb partnerova mobilu? I povolené „šmírování“ má dost stinných stránek, k odhalení nevěry může stačit fitness aplikace
Vítejte ve vztahové dystopii!
Ještě před několika lety nám sledovací aplikace zněly jako vymoženost z dystopického dramatu BBC, ale dnes jsou zcela běžné. Průzkum z roku 2019 ukázal, že 40 % rodičů a opatrovníků ve Spojeném království lokalizuje pomocí GPS své děti, a to na denní bázi. Mezi přáteli může jít o výraz náklonnosti a zájmu. Sama v současnosti na svém iPhonu sleduji deset přátel (a svou matku) v aplikaci „Find My“. Sledování partnera je však poněkud odlišná věc.
Uklidní na jedno kliknutí
Zdá se to jako dobrý nápad. Když to vezmeme z praktického hlediska: můžete zjistit, že partner dorazí na večeři se zpožděním. Na služební cestě můžete zkontrolovat, jestli se bezpečně dopravil do hotelu, jestli přistál včas a podobně. Jednoduše řečeno: máte jistotu, že kdyby se vašemu blízkému něco stalo, budete alespoň vědět, kde se nachází. „Nedávno jsme s partnerem začali sdílet naši polohu v aplikaci Find My Friends a můžu s jistotou říct, že ji používáme hlavně kvůli pohodlí,“ říká třicetiletá Milly*. „Obvykle kontrolujeme, jestli ten druhý přišel domů z práce nebo se vrátil z nočního výletu. Osobně jsem z bezpečnostních důvodů ráda, když vím, že partner zná moji polohu. A pokud se snažíme jeden s druhým někde sejít, je to snadný způsob, jak odhadnout čas.“
GPS lokace jako známka důvěry?
To vše dává smysl. A pokud aplikace používáte tímto způsobem, mohou být zcela neškodné. Dokonce i užitečné, a to nejen pro všední praktické záležitosti, ale i pro budování pevných a upřímných základů vašeho vztahu. „Nám nejde o to, abychom se navzájem špehovali a zjišťovali, zda jsme si věrní,“ říká třicetiletá Grace, která se svým manželem používá sledovací aplikaci především kvůli bezpečnosti.
„Je to také projev vzájemné úcty. Víme, že bychom se nikdy nepodvedli, ale prostě si tím dáváme najevo, že není co skrývat nebo zpochybňovat.“ Existují i další, nečekané výhody. „Využíváme aplikaci také k tomu, abychom jeden druhého překvapili,“ dodává Grace.
„Například když jeden z nás plánuje romantickou večeři jako překvapení, hodí se vědět, jak blízko je ten druhý, aby odhadl, kdy položit jídlo na stůl nebo kdy zapálit svíčky."
V mnoha případech aplikace pro sledování zkrátka poskytují klid. „Žijeme v Los Angeles a jsme si velmi dobře vědomi rizika extrémního počasí, zemětřesení a možné kriminality,“ říká čtyřicetiletá Nicole. „V místě, kde žijeme, se také potýkáme s hustou dopravou a někdy už jsem si říkala, jestli je manžel v pořádku, když mu návrat z práce trval déle než obvykle. Nakonec jsme se rozhodli, že mu nasadíme trackovací zařízení, abych mohla sledovat jeho cestu domů a nemusela si dělat starosti.“
V nouzových momentech k nezaplacení
Občas může být zařízení na lokalizaci dokonce životně důležité. Jednadvacetiletá Meg chodila s dvaadvacetiletým Jamesem rok, když se rozhodli, že začnou jeden druhého sledovat pomocí Life360, produktu od firmy se sídlem v San Franciscu, která se díky svým zhruba 70 milionům uživatelů měsíčně řadí mezi nejoblíbenější globální sledovací aplikace. Jednou Meg v noci probudil telefonát – James jí ve dvě ráno zavolal, že měl autonehodu.
„Jeho telefon se vybíjel a on mi nedokázal popsat přesnou polohu, protože tam nebyly žádné pouliční lampy ani domy,“ popisuje. „Byl doslova uprostřed ničeho.“ Teprve díky sledovací aplikaci se jí podařilo partnera lokalizovat. „Našla jsem jeho auto převrácené v příkopu u silnice,“ popisuje. Bez Life360 by strávil několik hodin uvězněný ve voze.
Od sledování krůček k podezírání
Není tedy těžké pochopit, proč jsou sledovací aplikace mezi páry stále oblíbenější – ale v závislosti na to, jak zdravý vztah máte, si i snadno domyslíte, jak taková důsledná forma dohledu nad bezpečností může sklouznout k něčemu toxickému a vyvolat partnerovu paranoiu a nedůvěru. „Riziko spočívá v tom, že můžete mít pocit, že se vás partner snaží mít pod dohledem,“ vysvětluje poradkyně Georgina Sturmer. „To může vyústit v pocity podezíravosti nebo nedůvěry, zejména pokud vypnete lokalizaci nebo necháte své zařízení doma. Může to ve vás vyvolat zábrany jednat spontánně nebo obavy, že bychom mohli udělat něco, co by náš partner neschvaloval.“
Zdroj: Giphy
Odteď budu follower tvojí polohy!
Sledování polohy může samozřejmě mít i mnohem temnější odstíny. Možnost monitorovat každý krok svého partnera je v jistém smyslu normalizací stalkerských sklonů. Je to technologie, která se v nesprávných rukou dá velmi snadno zneužít – a může také vytvářet problémy tam, kde dříve žádné nebyly. Snadno si asi domyslíte, jak může sledování něčího pohybu z logistických důvodů přerůst v nebezpečnou posedlost.
Konec konců: není normální, abyste neustále věděli, kde se nachází jiná osoba, bez ohledu na to, jaký k ní máte vztah. (Že se trackovací aplikace dokonce stávají nutností z bezpečnostních důvodů, je smutným důkazem toho, jakým nebezpečím musíme v dnešní době čelit.) Ale stejně jako každý z nás může podlehnout neškodnému stalkingu na sociálních sítích, může být pouhou otázkou času, kdy začne být normální, že sledujeme něčí polohu v režimu 24/7 – zvláště s tím, jak se tyto technologie víc a víc rozšiřují.
Z etického hlediska se často jedná o šedou zónu. Podobně, jako když se někomu nabouráte do telefonu, pokud ho podezříváte z nevěry, můžete mít správné tušení – ale stále jde o zásah do soukromí, o hranici, která by pravděpodobně neměla být překročena. A sledovací aplikace nejsou jediné, které vyvolávají tyto otázky.
Když běžecké trasy propálí nevěru
Vezměme si Stravu, populární sportovní aplikaci, která umožňuje uživatelům sdílet fotografie a chatovat o různých fyzických aktivitách, a navíc ještě ukazuje ostatním, kde přesně dané cvičení provádíte. Na začátku tohoto roku se na TikToku objevila zpráva jedné ženy ze Savannah v Georgii, která tvrdila, že díky aplikaci Strava zjistila, že ji její manžel, se kterým už čtyři roky slouží v armádě, podvádí.
„Studovala jsem jeho běžeckou mapu v tréninkové aplikaci Strava a zjistila jsem, že běžel kolem adresy, kde bydlela kolegyně z armády, a buď se tam zastavil nebo tam skončil,“ uvedla 29letá McGee pro New York Post. „Jejich vztah ve mně vždycky vyvolával divný pocit a byli spolu nasazeni. Objevení těchto map se stalo vodítkem, které potvrdilo mé podezření o jejich [milostném] vztahu – a zbytek je historie.“
S kontrolováním opatrně
Je složité najít rovnováhu, zvláště když se sledovací aplikace stávají stále běžnějšími a informace, které poskytují, jsou čím dál přesnější. V aplikaci Life360 si například můžete zapnout upozornění na to, když někdo opustí určitou adresu, a dostávat „týdenní zprávu o řidiči“, která vám přesně ukáže, kdy a kam někdo někam jel.
Ve zdravém vztahu to nutně nemusí být problém. V nezdravém vztahu to však může otevřít vstupní bránu k problematičtějšímu chování, protože se tento stupeň sledování stane normálním. „Sledování naší lokace může také způsobit, že si zvykneme jak na sledování, tak i na to, že jsme sledováni,“ říká Sturmer. „Dalším krokem může být například to, že budeme navzájem pozorněji sledovat své výdaje, což v nás může vyvolat pocit, že se musíme obhajovat, že jsme chyceni do pasti nebo určitým způsobem kontrolování.“
Takže mít přehled, nebo nemít? V konečném důsledku záleží na povaze vašeho vztahu. Pro některé páry může být sdílení polohy záchranným lanem, zatímco pro jiné začátkem katastrofy. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli cestu, je lepší po ní kráčet opatrně – už jen proto, že vás během toho může někdo sledovat.
*Jméno bylo změněno