Queer food aneb jídlo, u kterého více záleží na kontextu přípravy než na samotném obsahu talíře
Historie a význam termínu „queer food“
Termín queer food není novinkou moderní doby, ale má své kořeny v boji za rovnoprávnost a uznání LGBTQ+ komunity. Vznik tohoto pojmu se datuje do konce 20. století, kdy se queer kultura začala více integrovat do veřejného povědomí a ovlivňovat různé aspekty každodenního života, včetně kulinářství. Tento pojem se postupně rozvíjel s příchodem queer kuchařů, gastronomických aktivistů a kulturních osobností, kteří se snažili propojit své identity s jídlem, jež připravovali a sdíleli. Queer food je tedy nejen o jídle samotném, ale také o komunitě, identitě a politice.
Pro Sashu DuBose, nebinární transgender lesbickou studentku potravinářství z New York University, není slovo queer v souvislosti s jídlem přídavné jméno, ale sloveso. „Queering food“ podle ní tedy znamená „vzít to, jak definujeme jídlo a jak s ním interagujeme, překroutit to a učinit zábavnějším“. Pro ni osobně je queer jídlo například okra, zelenina původem z Afriky známá jako ibišek jedlý, která je oblíbená v kuchyních po celém světě, zejména v indické, karibské a jižanské kuchyni USA.
Okra má jedinečnou texturu – když ji nakrojíte, je křupavá a zároveň měkká a slizká. Díky této konzistenci je často využívána v polévkách a dušených pokrmech jako přírodní zahušťovadlo. Mnoho lidí považuje její konzistenci za zvláštní, což ji činí ideálním příkladem queer jídla.
Neomezená kategorie queer food
Na konferenci se queer jídlo definovalo jako jídla připravená queer kuchaři a domácími kuchaři. Tento koncept však zahrnuje i mnohem širší pojetí, které by se dalo označit jako „bez hranic“. Představuje totiž i jídla, která se stala součástí aktivismu, jako například koláč, který byl v roce 1977 hozen do obličeje anti-gay aktivistky Anity Bryant. „Queer jídlo se vlastně vzpírá skoro jakékoliv kategorizaci, a to je jeho krása,“ říká Megan J. Elias, která konferenci organizovala spolu s Alexem D. Ketchumem z McGill University v Montrealu.
Navzdory akademickému jazyku nebyla konference jen o abstraktních myšlenkách. Jedna z prezentací s názvem „Deaccessioned Because Sticky: Faux Food in Decorative Arts Museums“ (Vyřazeno kvůli lepivosti: Falešné jídlo v muzeích dekorativního umění) se například věnovala uměleckému nebo výstavnímu stylu, který využívá plastovou zeleninu jako prostředek pro vytvoření záměrně přehnané, humorné nebo ironické estetické zkušenosti. Z konference také vzešla tenká kuchařka, jež například zahrnuje haggisovou kaši, veganský cheesecake a okra guláš podle receptu DuBose.
Queer Food Fest a komunita
Souběžně s konferencí se konal velký Queer Food Fest, kde se podávaly pokrmy jako „gay mušlová polévka“ a „lesbická lepkavá žebírka“ od LGBTQ+ kuchařů, jako jsou Tiffani Faison a Kareem Queeman. „Queer jídlo nemusí být nutně jen jídlo samo o sobě, jde spíše o kontext. Není to o konkrétních receptech nebo pokrmech,“ říká John Birdsall, autor knihy „What Is Queer Food?“, která vyjde příští rok na jaře. „Je to o všem kolem těchto jídel, o tom, jak se dostaly na stůl, kdo je jí a kdo je servíruje.“
Jídlo jako péče o komunitu
Jak už bylo řečeno, koncept queer jídla není nový. Queer jídlo bylo dlouho hnacím motorem sociálních a advokačních skupin, jako je Queer Food Foundation a Queer Soup Night. Mnoho národních společností dokonce využilo queer jídlo ve svých marketingových kampaních.
Pro Isabel Marii Barbosu, transgender umělkyni a studentku gastronomie na Boston University, je queer jídlo výrazem péče o komunitu. Na svoji přednášku přinesla například dva nadýchané limetkové koláče podle receptu z publikace z 90. let, která byla součástí fóra pro lidi s HIV/AIDS.
Queer jídlo předefinovalo rodinný život a přepsalo genderová pravidla vaření. Je to způsob, jak být součástí komunity, jak se starat o její členy a jak vyjadřovat identitu prostřednictvím jídla. V dnešní době, kdy je politické klima stále napjatější, je důležité být zde pro naše zranitelnější členy komunity. Jídlo je formou péče o ní a queer jídlo je toho dokonalým příkladem.
Queer jídlo tak představuje mnohem více než jen „obyčejné“ jídlo. Je to kulturní a politický akt, způsob, jakým LGBTQ+ komunita vyjadřuje svou identitu a solidaritu. Díky akcím, jakými byly tato konference či festival, se tyto myšlenky a hodnoty dostávají do širšího povědomí a inspirují nás k tomu, abychom přemýšleli o jídle a jeho roli v našem životě skrze nové perspektivy.