Odměna za práci, nebo jen za to, že je pěkný den? Fenomén „kultury malých odměn“ dobývá sociální sítě
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Odměna za práci, nebo jen za to, že je pěkný den? Fenomén „kultury malých odměn“ dobývá sociální sítě

Lidé si zpříjemňují den malými radostmi, jako je šálek dobré kávy, zákusek či rtěnka, snad odjakživa, ale až generace Z tomu dala neoficiální status kulturního fenoménu. S důrazem na kvalitní ingredience a zdravý životní styl zpopularizovala tento trend na sociálních sítích, nicméně kromě dobrého pocitu ze života je tento každodenní návyk v lecčems nebezpečný. Co může být špatného na pravidelných malých odměnách?
Michal Černý Autor
2. 7. 2024

Little treat culture, neboli kultura malých odměn, je trend, který se v posledních letech hodně rozšířil, hlavně mezi mladými lidmi. V podstatě jde o to, že si dopřáváme malé, často levné radosti, abychom si zpříjemnili den. Může to být cokoliv – ledová káva při pochůzkách, malý zákusek po těžkém dni v práci, nebo třeba nová rtěnka. Tyhle drobné požitky nám pomáhají zvládat každodenní stres a přinášejí okamžité potěšení.

Tento fenomén není omezen jen na jídlo, pití či kosmetiku. Mnoho lidí se uchyluje k různým formám self-care, jako je například krátká meditace, horká koupel s vonnými oleji, nebo třeba čas strávený u oblíbené knihy či seriálu. Každý z těchto malých momentů slouží jako způsob, jak uniknout z hektického světa a na chvíli se soustředit jen na sebe a své potřeby.

Jak to všechno začalo?

Celý tenhle trend má kořeny v reakci na covidovou pandemii. Když jsme byli izolovaní a čelili nejistotě, hledali jsme způsoby, jak si zlepšit náladu. Malé požitky, jako je například šálek dobré kávy nebo oblíbený dezert, se staly snadno dostupným způsobem, jak si přinést trochu radosti do života. Jak říká profesorka Tracy Llanera: „Něco na treat culture je. Vždy pravidelně dostanete odměnu, můžete se na to spolehnout a alespoň částečně to uspokojí vaše potřeby.

Navíc, v době, kdy mnoho lidí pracovalo z domova a jejich denní rutina byla narušena, tyto malé rituály poskytovaly strukturu a něco, na co se mohli těšit. Běžné činnosti, jako je příprava oblíbeného nápoje, nebo online nákup nějaké drobnosti, se staly klíčovými momenty dne, které pomáhaly udržovat pocit normálnosti a stability v chaotické době. Tento fenomén také zvýšil naši vděčnost za drobné radosti, které jsme dříve možná považovali za samozřejmost.

<Path> Jak dosáhnout vyšších čísel na TikToku? Dima Arrest promluvil o své cestě na sociálních sítích a prozradil, kolik se dá natáčením videí vydělatZdroj: Rozálie Růžičková

Proč to miluje generace Z?

Generace Z (tedy lidé ve věku od 12 do 27 let) je touhle kulturou naprosto posedlá. Studie ukázaly, že Gen Z a mileniálové kladou větší důraz na vyvážení skvělé chuti s kvalitními ingrediencemi, které podporují jejich životní styl. Tato generace preferuje produkty, které jsou nejen chutné, ale také zdravé a eticky vyrobené. Tento trend vedl ke vzniku mnoha nových produktů a jejich novým balením, které jsou navrženy tak, aby byly malé, snadno přenosné a vhodné pro konzumaci na cestách.

Tipy redakce

Gen Z vyrůstala s technologiemi a sociálními sítěmi, což výrazně ovlivnilo jejich spotřebitelské chování. Platformy jako TikTok a Instagram jsou plné videí s recenzemi nových sladkostí, tipy na nejlepší kavárny a trendy v oblasti jídla. Tento obsah nejen inspiruje ostatní k vyzkoušení nových produktů, ale také poskytuje firmám obrovský marketingový potenciál. Mohou spolupracovat s influencery, kteří mají na těchto platformách velký vliv, a tím efektivněji propagovat své výrobky. Sociální média tak hrají klíčovou roli v šíření kultury malých odměn a podporují její popularitu mezi mladými lidmi.

Proč jsou malé odměny super?

Psychologové tvrdí, že malé odměny mohou být prospěšné pro duševní zdraví. Umožňují nám oslavit malé úspěchy a přinášejí okamžité potěšení, což může zvýšit motivaci a celkovou pohodu. Jak říká psycholog Lee Chambers: „Malé odměny mohou působit jako posilování a vytváření pozitivní zpětné vazby pro zdravé návyky.

V dnešní době, kdy se často zaměřujeme na dosažení velkých cílů a milníků, je důležité ocenit i ty malé úspěchy. Malé odměny mohou fungovat jako motivace pro plnění každodenních úkolů a přispívat k pocitu štěstí a spokojenosti. Například po dokončení náročného úkolu v práci si můžete dopřát oblíbenou sladkost, což vás nabije energií a pozitivně naladí na zbytek dne.

Rizika a kritika

Samozřejmě, jako každý trend, i tenhle má své kritiky. Někteří odborníci varují, že nadměrné spoléhání se na vnější odměny může vést k závislosti na krátkodobém uspokojení a finančním problémům. Psycholožka Zainab Delawalla říká: „Spoléhání se na malé odměny může vést k přílišné závislosti na vnějších podnětech, které nemusí být přirozeně spojeny s vykonávanými úkoly. Když se na ně příliš spoléháme, může se stát, že bez nich nebudeme schopni tyto úkoly plnit. To může negativně ovlivnit naši produktivitu a schopnost dosahovat dlouhodobých cílů. Navíc, pokud se malé odměny stanou běžnou součástí našeho každodenního života, mohou ztratit svůj motivační efekt a stát se spíše rutinní záležitostí než opravdovou odměnou.

Další kritikou této kultury je její úzké spojení s konzumerismem. Malé odměny v podstatě zahrnují neustálý nákup různých produktů, což může vést k nadměrnému utrácení a finančním problémům. Jak uvádí marketingový expert Kokho Jason Sit: „Treat culture je formou retailové terapie, ale se zaměřením na malé, levné nákupy místo velkých nákupních maratonů.

<Path> Očima heteráka: Dorůstá generace zn. Asociál! Vztahy a životy už budou jen virtuální. Nemoci reálné.Zdroj: Autor, Novinky, ČTK

Little treat culture je fascinující fenomén, který ukazuje, jak se naše společnost mění a jak hledáme nové způsoby, jak si zpříjemnit život. Malé odměny mohou být skvělým způsobem, jak si osladit den a oslavit malé úspěchy. Je ale důležité si uvědomit, že by měly být jen doplňkem, ne základem naší motivace.

Pokud se naučíme vyvážit malé radosti s většími cíli a hodnotami, můžeme dosáhnout nejen okamžitého uspokojení, ale také dlouhodobé spokojenosti a úspěchu. Ať už jde o šálek kávy po náročném dni, nebo sladký zákusek jako odměnu za dobře vykonanou práci, malé odměny mohou hrát důležitou roli v našem životě. Klíčem je najít správnou rovnováhu a užívat si malé radosti s uvědoměním a mírou.

Takže příště, když si budete chtít dopřát nějakou malou radost, jděte do toho! Ale pamatujte, že všeho s mírou a s vědomím, co je pro vás opravdu důležité.

Zdroj: foodandwine.com, huffpost.com, TikTok watchintheknow / Se svolením

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop