„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů
Není opice jako opice
… mluvíme-li o „opici“, samozřejmě nemáme na mysli stav alkoholového opojení (ačkoliv, proti gustu…), ale bar, který svým názvem, The Monkey Bar Prague, odkazuje k prémiovému ginu, který také exkluzivně nabízí. Najdete jej v těsné blízkosti hlavního nádraží v objektu relativně nedávno zrekonstruovaného hotelu Falkensteiner – není se však třeba bát, že by byl určen jen pro hotelové hosty, právě naopak. V prostředí vnitrobloku s příjemnou zahrádkou mohou posedět všichni milovníci skvělého pití (ale i jídla) a užít si zdejší atmosféru a ve vybrané dny také doprovodný program.
Nutno dodat, že vzhledem k rostoucí skupině těch, kdo alkohol nepijí, nabízí bar také řadu báječných koktejlů na ryze nealkoholické bázi a při jejich přípravě dbá také na to, aby všechny ingredience byly veganské. „Kompletně jsme přešli na veganské produkty, abychom zákazníka nijak nelimitovali. Drinky, kde byla loni pěna z vaječných bílků, dnes děláme pomocí extraktu z cizrny, užíváme také rostlinná mléka,“ přiblížil v rámci představení nového koktejlového menu pro nadcházející sezonu manager baru Benedikt Houda. A co přesně letošní menu, které jsme mohli vyzkoušet „na vlastní chuťové pohárky“, obsáhlo?
Opičí příběh
The Monkey Bar Prague se pyšní novým koktejlovým menu, které bylo oficiálně představeno 10. června, tedy ve Světový den ginů. Ne náhodou. Právě prémiový gin Monkey 47 se totiž prolíná celým konceptem. Jednoduše řečeno, na ginu vše stojí a padá (či spíš teče). Historie tohoto ginu se píše od roku 1951 a je spojena se jménem britského (jak jinak, vždyť Britové jsou svou láskou k ginu známí – a netajila se jí ani britská královna Alžběta II.) námořního letce Montgomeryho Collinse. Ten měl po válce pomáhat s obnovou berlínské zoo, kde se mu však do jisté míry osudovým stalo „setkání“ s opičkou jménem Max.
Právě na počest opice (abychom byli přesní, jednalo se prý o makaka) z berlínské zoo pak Collins, který se do Německa zamiloval natolik, že se v něm – v oblasti Schwarzwaldu – rozhodl žít, pojmenoval svůj doma vyráběný gin jako „Monkey gin“. A kde se vzalo číslo 47? Collins tento gin nabízel svým přátelům, ale také návštěvníkům svého penzionu s popisným číslem 47. Dnes však tato čtyřicet sedmička odkazuje také ke 47 ingrediencím, které jsou při výrobě ginu užívány. Jedná se tak zároveň o gin s jedním z nejvyšších obsahů bylin na trhu. Specifik má však více (a to včetně vyššího obsahu alkoholu, který příznačně také dosahuje ke 47 %). „Gin Monkey 47 není klasicky postaven na obilném destilátu, ale na destilátu z melasy. Má proto jiné parametry než klasický gin a před umístěním do sudu se de facto jedná o rum,“ objasnil při řízené degustaci ginů Jiří Richter, zkušený barman a ambasador značky Pernod Ricard, součástí jejíhož porfolia je i gin Monkey 47.
Mezi ingredience užívané při výrobě pak kromě nezbytného jalovce patří např. i šest druhů pepře, dva druhy ibišku, ostružinové listí, mladé smrkové výhonky a mnoho dalších. A jelikož destilerie ve Schwarzwaldu je malá a její produkce omezená, prémiovost ginu Monkey 47 je tím ještě posílena. Pokud je tedy pro vás mezi alkoholy gin jasnou volbou, Monkey 47 by vám rozhodně neměl uniknout.
Koktejlová kouzla
V pražském „opičím baru“ si lze samozřejmě vychutnat jak samotný gin Monkey 47 (ochutnání rozhodně doporučujeme, ovšem ideálně ne v horkém již téměř letním odpoledni, přece jen 47 % je 47 %...), tak i koktejly z něj. V prvé řadě lze zmínit zlatavý Maple, který tvoří gin Monkey 47, bitter a sladký vermut a je podáván na velké kostce ledu navíc ozdobené razítkem Monkey baru (a byť „sladký vermut“ zní docela nevinně, pravdou je, že tenhle koktejl má skutečně „grády“). Spíše dámy pak ocení koktejl nesoucí název po africké květině Geranium. „Je to hezký růžový lady drink, který obsahuje gin Monkey 47 a dále složky z lesní jahody a růže. Drink také zastříkáváme vodou z květů Gerania,“ upřesnil při ochutnávce, které jsme se zúčastnili, Benedikt Houda. Rozhodně to ale neznamená, že by si na Geraniu nepochutnali pánové, ostatně, gin se o pozornost hlásí i navzdory nevinně vypadající růžové barvě…
Široký výběr koktejlů mají k dispozici ale i ti, kdo neholdují přímo ginu. Za zmínku v tomto případě stojí např. koktejl Elderflower, který na vodce staví kombinace chuti bezinek a kopru (a vlastně je odvozen od nápoje z předešlého koktejlového menu, který však kvůli vyššímu důrazu na kopr budil jisté kontroverze – protože jak známo, kopr buď milujeme, nebe nenávidíme). „Koktejl jsme dotáhli suchým tonikem a estragonovým octem, celý drink je zakouřený bezinkovým kouřem. A kopr je v něm jen jako forma drobného chuťového experimentu,“ shrnul Houda. Kombinací skotské whisky, thajského zázvoru a yuzu pak oslní drink s názevem Galangal.
K němu jsou podávány i fortune cookies vyrobené speciálně na míru pro The Monkey Bar Prague a v každé ze „sušenek“ je také věštba spojená s ideou baru a náladou večera. Každá pátá sušenka je navíc výherní (což potvrzujeme, sami jsme si jednu z nich vytáhli) a zajistí tak konzumentovi další drink zdarma.
Jde to i bez alkoholu
Samostatnou kapitolou jsou pak drinky nealkoholické, jejichž základ tvoří nealkoholická argentinská šumivá vína. „S nealkoholickými šumivými víny jsme začali pracovat s ohledem na jejich skvělou chuť. Jsou totiž vyrobena jako alkoholická a teprve potom je z nich alkohol odstraněn. Zkvašené fermentované hroznové víno přitom chuť alkoholu evokuje, aniž by jej drink obsahoval,“ vysvětlil Houda. I v případě nealko drinků je nabídka široká, např. osvěžující koktejl Yuzu pracuje s chutěmi okurky a jasmínu, drink Goosberry zase díky domácímu angreštu, rakytníku a heřmánku evokuje babiččinu ovocnou zahrádku. Absence alkoholu tedy koktejlům na chuti rozhodně neubírá.
Novinky ale zákazníky čekají také při servisu. Po loňském barmanském minimalismu dostává prostor větší množství ozdob a kreativních způsobů podávání (kdy se např. zmiňovaný Gooseberry servíruje na ledovém kvádru ozdobený kuličkami rakytníku apod.). Koktejlové menu je také doplněno o piktogramy skleniček, v nichž se drinky servírují, aby si každý mohl utvořit základní představu o tom, co přesně si objednává. Ať už ale do The Monkey Bar Prague vyrazíte na špičkový gin, vynikající alko či nealko koktejl (se skvělými tapas), nebo i na brunch či oběd, můžete si být jistí, že budete odcházet okouzleni nejen samotným prostorem, ale kompletním pojetím a zpracováním zdejší nabídky. Opice se na vás již těší.