Příběh plyšového žraloka aneb jak se v obchodu s nábytkem zrodila transgender ikona
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Příběh plyšového žraloka aneb jak se v obchodu s nábytkem zrodila transgender ikona

Plyšové hračky mají v našich životech významné místo již po mnoho desetiletí. Zatímco dětem poskytují první hluboká přátelství a pocit bezpečí, pro dospělé jsou spíše vzpomínkovými a sběratelskými předměty. V posledních letech se však některé z těchto hraček staly více než jen tím – staly se kulturními ikonami a symboly pro různé komunity. Jednou z takových hraček je žralok Blahaj od jednoho švédského výrobce nábytku, který se zcela nečekaně stal symbolem transgender komunity. Jak k tomu došlo?
Michal Černý Autor
12. 6. 2024

Plyšové hračky mají bohatou historii, sahající až do konce 19. století, kdy byly poprvé představeny jako vyloženě dětské zboží. První moderní plyšovou hračkou byl pravděpodobně medvídek, který vznikl v Německu v roce 1903 díky obchodníkům Morrisi Michtomovi (USA) a Richardu Steiffovi.

Tento medvídek, známý jako „Teddy Bear“, byl pojmenován po americkém prezidentovi Theodoru Rooseveltovi a velmi rychle se stal populárním po celém světě. A proč právě medvěd? Je to díky incidentu, kdy Roosevelt odmítl zastřelit zraněného medvěda během lovu. Tato historka se dostala k výše uvedeným obchodníkům, kteří se následně postarali o její popularizaci právě skrze Teddyho. 

Nové hračky samozřejmě neušly pozornosti psychologů, kteří se prakticky po celou dobu jejich existence shodují, že plyšáci mohou hrát klíčovou roli ve vývoji dětské emocionality a sociálních dovedností, protože děti si s nimi často vytvářejí silné emocionální vazby a učí se prostřednictvím hry empatii a péči o druhé.

Původ žraloka Blahaje

Blahaj byl poprvé uveden na trh v roce 2014 jako součást série plyšových hraček od známého nábytkářského giganta IKEA. Hračka má jeden metr na délku a je vyrobena z recyklovaného polyesteru. Její jednoduchý, ale roztomilý design si rychle získal srdce mnoha lidí po celém světě. 

<Path> Ježíš jako trans osoba nebo lesbická žena. Co je horší?Zdroj: Bohdana Rambousková

Blahaj začal stoupat na popularitě kolem roku 2017, kdy se stal hitem na sociálních sítích, zejména na Tumblru. Uživatelé začali sdílet memy s tímto žralokem, kdy byl zobrazován v mnoha různých absurdních situacích. První spojení Blahaje s trans komunitou lze vysledovat již v roce 2020, kdy se na Redditu objevil příspěvek sdílející karikaturu žraloka s popiskem „Blahaj je spojenec“ a transgender vlajkou. Další uživatelé pak začali vtipkovat, že písmeno B ve zkratce LGBTQ+ znamená právě Blahaj. Mezitím se mnoho lidí začalo svěřovat s tím, jak se plyšák stal ideálním dárkem pro blízké. Jeden z uživatelů Twitteru napsal: „Právě jsem koupil 4 mini Blahaje pro všechny trans ženy v mém životě.

Tipy redakce

Jiní říkají, že jeho popularita mezi trans komunitou vzrostla až v roce 2021, kdy švýcarská vláda uspořádala referendum o manželství osob stejného pohlaví s cílem změnit občanský zákoník země tak, aby toto manželství legalizoval, aktualizoval práva na adopci pro stejnopohlavní páry a umožnil lesbickým párům přístup k asistované reprodukci.

Tento trend přispěl k tomu, že Blahaj začal být vnímán jako symbol podpory a solidarity transgender komunity. Postupně se memy rozšířily na další sociální sítě jako Twitter a Instagram, což tento symbolický význam ještě posílilo.

Memů s Blahajem je plný internet, mnoho z nich se pojí právě s trans komunitou
Foto: Reddit / MukasTheMole / Se svolením

IKEA a podpora LGBTQ+ komunity

IKEA je široce známá svou podporou LGBTQ+ komunity. Společnost se snaží vytvářet inkluzivní a příjemné prostředí pro všechny své zákazníky a zaměstnance. Žraločí hračka vytvořila tak silné spojení s LGBTQ+ komunitou, že byla dokonce uvedena v ikeácké reklamě na podporu manželství osob stejného pohlaví ve Švýcarsku v roce 2021. Reklama zobrazuje Blahaje, jak se mazlí s polárním medvědem Snuttigem, spolu s textem „postel pro všechny“.

Následně se hračka stala velmi populární na sociální síti Reddit. Sub-Reddit věnovaný Blahajovi má dnes více než 100 000 členů, kteří nadále zůstávají věrní původním memům a dále je rozšiřují. 

Transgender hvězda TikToku Fiadh v rozhovoru pro Newsweek v roce 2022 o Blahajovi řekla: „Je to zvláštní pocit trans solidarity. Skutečnost, že se stal obrovskou internetovou senzací pro trans lidi, nám dává pocit spojení se všemi ostatními lidmi.“ V duchu původních memů ohledně Blahaje dokonce jeden z recenzentů IKEI napsal: „Ó můj drahý Blahaj, dny čekání na něj byly čistým utrpením, ale když jsem ho dostal, něco se změnilo, dosáhl jsem osvícení, Valhally, a byl jsem v čisté blaženosti.“

<Path> První TRANS modelingová agentura na světě bourá i poslední bariéry a jako jediná na světě prezentuje a objevuje unikátní TRANSGENDER modely!Zdroj:

Budoucnost Blahaje

Význam této hračky se může v budoucnu dále vyvíjet. Může se stát ještě silnějším symbolem pro trans komunitu a pokračovat v poskytování podpory a útěchy. S rozvojem dalších sociálních médií a online komunit se může jeho symbolika ještě více prohloubit, dokonce se mohou objevit i nové podobné symboly a trendy, které budou mít stejný, či dokonce větší dopad než Blahaj. 

V době, kdy je inkluze a přijetí LGBTQ+ komunity stále větším tématem, nám příběh Blahaje připomíná, jak jednoduché a nevinné symboly mohou mít zcela zásadní a hluboký dopad na celou komunitu. Jak pokračujeme v boji za rovná práva pro všechny, je důležité si uvědomit, že každý malý krok, každé malé gesto, může přinést významnou změnu. IKEA a její žralok nám ukazují, že podpora může přijít i z těch nejnečekanějších míst.

Zdroj: bunniesbythebay.com, newsweek.com, thepinknews.com

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop