Jeden prsten vládne všem? Nová platební metoda je konečně i v Česku!
Dnes, tedy 10. června, se One dostává oficiálně na český trh a pořídit si jej tak může úplně každý. K ceně a dalším specifikacím se za chvíli dostaneme, avšak ještě před tím bych rád přiblížil i samotné představení prstenu novinářům, které se neslo ve veskrze přátelském duchu a ukázalo, že ti, kdož tuto novinku do českého prostředí přinesli, rozhodně nejsou mocichtiví byznysmeni, jenž by jako Sauron chtěli ovládnout naše životy, ale skuteční technologičtí nadšenci, kteří mají jen prostou radost z toho, že jsou to právě oni, kdo mohou uvést jednu z nejnovějších technologických vychytávek přinést na náš trh. Aspoň tedy z mého pohledu.
Představení prstenu proběhlo v pražské restauraci GRAM a musím říct, že to byla skutečně skvělá volba. Moderní prostředí, které se skvěle snoubilo s tématem akce, jako by snad bylo pro podobné události přímo stvořeno. Mimochodem skvělé bylo i rautové pohoštění, čili pokud budete mít někdy cestu kolem, můžu návštěvu jen doporučit.
Hned u vstupu jsem obdržel prsten (mimochodem, přesně s mojí velikostí, která byla zjištěna tak, že mi kurýr přivezl domů zkoušečku na velikost, což považuji za velmi profi přístup) a radu, že kdybych cokoliv potřeboval, mám se obrátit na přítomné bankéře. Což se vzápětí stalo.
Součástí představení totiž mělo být i zkušební placení, k čemuž ovšem bylo nutné mít účet u mBanky a ještě aplikaci Niceboy Pay, jež zajišťuje propojení účtu (platební karty) a prstenu. A jelikož jsem ani jedno neměl a vše dělal na poslední chvíli, ve spojení s faktem, že téměř všechny moje první interakce s novými technologiemi nedopadají dobře, nešlo to zkrátka propojit. Ve výsledku se ukázalo, že jsem aktivoval špatnou virtuální kartu (s prstenem můžete zatím platit jen skrze Mastercard, já aktivoval Visu), plus tam byly nějaké potíže při propojení karty s aplikací NP. Nicméně, ve spolupráci s bankéřem vše nakonec dopadlo dobře.
Pokud tedy také nejste vyloženě experti na propojování a aktivace, doporučuji celý tento proces řešit buď na pobočce, nebo minimálně s někým po telefonu. Ušetří vám to čas i pocuchané nervy. Ale věřím, že teď jsou již některé technické potíže vychytány a vše je podstatně jednodušší.
Nyní již byla na řadě samotná prezentace, ale přišlo ještě jedno překvapení – umělecké představení s kruhy. Pár v přiléhavých trikotech (muž a žena) si vzal velké obruče a jal se s nimi za doprovodu hudby následujících asi 5 minut tančit. Teprve až o několik hodin později mi došlo, že tyto obruče nejspíše představovaly prsteny, nicméně bylo to velmi milé zpestření ryze „vědecké“ sešlosti. Asi to měl někdo vážně promyšlené.
Nyní tedy k samotnému prezentaci prstenu. Té se zúčastnili za mBank její generální ředitel Pawel Kucharski a jeho zástupce Martin Podolák. Oba zdůraznili rychlý technologický vývoj a odhodlání mBank být lídrem v oblasti platebních inovací. Paweł Kucharski navíc doplnil historku o jeho první veřejné zkoušce prstenu, kdy platil v jednom slavném klubu v Holešovicích, přičemž obsluha z toho byla tak překvapená, že zavolala nevěřícně dalšího kolegu, aby se na to podíval.
„Jako digitální banku nás nesmírně těší, že nadále roste trend placení bezkontaktními zařízeními – mobilem nebo hodinkami. Klienti mBank provedou více než polovinu všech transakcí na terminálech u obchodníků něčím jiným než kartou (telefonem, hodinkami). U klientů ve věku 15 až 20 let je to dokonce až 80 procent,“ říká Martin Podolák a doplňuje, že prsten umožňuje rychlé, jednoduché a pohodlné placení a že v případě ztráty lze platební kartu v mobilní aplikaci snadno odebrat nebo deaktivovat.
Tady jen lze dodat, že jedno bezpečnostní riziko se tu naskýtá. Spolu s chytrými hodinkami je totiž prsten velmi dobře přístupný pro různé „pokoutné existence“, které by mohly po světě běhat s platebními terminály a vysávat váš účet jen tím, že projdou blízko kolem vás. Nicméně zase lze upřímně dodat, že je to velmi nepravděpodobné, vždyť kolik lidí s terminálem vídáte běhat po venku?
Za společnost Mastercard vystoupili její generální ředitelka Jana Lvová a ředitel digitálních plateb a inovací Luděk Slouka. Paní Lvová zdůraznila rostoucí popularitu placení pomocí mobilních zařízení a nositelných technologií, což dokazuje trojnásobný nárůst plateb tokeny (digitální reprezentace platební karty) od roku 2021. Nový platební prsten prý vzbuzuje enormní zájem, přičemž by jej podle průzkumu společnosti rád vyzkoušel každý čtvrtý zákazník. Luděk Slouka doplňuje, že digitalizace platebních karet s tokenizací je v Česku již dobře zvládnutá, spolupráce s Niceboy má za cíl lépe vyhovět potřebám tuzemského trhu. Partnerství s mBank a Niceboy demonstruje možnost nabízet špičkové globální technologie prostřednictvím lokálních výrobců.
A nakonec je tu společnost Niceboy, za níž vystoupili její CEO Michal Čarný a Chief Product Officer Jiří Svoboda. Ti především zdůraznili své postavení na trhu jakožto známého českého výrobce elektroniky s tím, že se aktuálně zaměřují intenzivně na segment chytrých hodinek a prstenů. Uvedli i jednotlivá specifika tohoto platebního prstenu – vyrobený je z keramiky, nevyžaduje nabíjení a je voděodolný (nevadí mu ani chlorovaná voda, jen s mořem buďte opatrní). Vydržet by tak měl v ideálním případě po celý život. A to bylo něco, co mě zaujalo. Zeptal jsem se tedy Martina Podoláka (mBank) a Jiřího Svobody na to, co lidi přinutí si pořídit další modely.
„Myslím si, že je to stejné jako s jakýmkoliv jiným platebním zařízením, přičemž u prstenu je to spíše módní záležitost. Máme různé druhy prstenu k různým druhům outfitu v různých situacích. Konkrétně teď jsme třeba v obleku a určitě moc dobře víte, jaké je to utrpení někam narvat ten telefon. Popravdě, mně jako zástupci banky nezáleží na tom, jak často člověk obnovuje zařízení, ale to, že s ním vůbec platí,“ říká pan Podolák.
„Jedna z věcí, která se může dít, je zmenšování, chytré prsteny jsou přeci jen ještě pořád docela masivní. Pak jsou tu designové změny, jak říkal Martin, ale nejdůležitější jsou asi ty technologické aspekty. Je tu dalších 10-15 funkcí, které se do prstenu dají přidávat,“ doplňuje pan Svoboda.
Na konec jsem si sám platbu prstenem vyzkoušel a vše fungovalo bezvadně. Jen musíte vychytat úhel, pod kterým prsten k terminálu přikládat.
Zdá se vám doposud vše jako pozitivní? Inu, jedna věc by vám aspoň na několik týdnů mohla radost pokazit. A tou je exkluzivita. Až do září můžete totiž tímto prstenem platit pouze skrze mBank, takže pokud u této banky nemáte účet a nechcete si jej zde zakládat jen kvůli novému způsobu placení, budete si muset počkat do té doby, než bude propojení s Niceboy Pay poskytovat i vaše banka. Jak dlouho to bude trvat ovšem nikdo prozradit nechtěl. Stejně tak si budeme muset počkat i na využití Visa karet.
Září je též termín, do kdy si tento stylový doplněk může za 1 Kč exkluzivně zakoupit 1 000 stávajících klientů mBank, kteří budou vylosováni, za stejnou částku ho získá i 1 000 nových zákazníků banky. Kdo nebude chtít čekat nebo věřit svému ve štěstí při losování, bude si prsten moci pořídit rovnou a to se slevou za 1 249 Kč (oproti maloobchodní ceně 1 990 Kč).
Prsteny jsou k dispozici ve třech variantách – bílé s lesklým provedením a černé s lesklým nebo broušeným provedením. Jsou skvěle kombinovatelné a vhodné snad pro všechny situace: na sport, pracovní schůzku, do divadla, na festival... Zkrátka všude, kde nechcete nebo se nehodí mít mobil, kabelku či chytré hodinky.