Oblékat se „podle věku“ je módní mýtus, na který doplácí hlavně ženy. Jak ale s přibývajícími lety módu vnímají muži?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Oblékat se „podle věku“ je módní mýtus, na který doplácí hlavně ženy. Jak ale s přibývajícími lety módu vnímají muži?

Veřejný prostor je plný článků, které diktují, jaké oblečení je vhodné pro určité věkové skupiny. Studie ukazují, že více než polovina žen pociťuje tlak oblékat se a jednat určitým způsobem, zatímco muži takovým tlakem netrpí. Oblečení má ale silný sociální význam a je často spojováno se sebevědomím a osobním stylem. Jak se tedy oblékat trendy a přitom vhodně v každém věku? A má právo vůbec někdo říct, jaké oblečení je k vašemu věku vhodné?
Redakce Redakce Autor
31. 5. 2024

Vlastně to není nijak překvapivé, že lidé zvažují, zda se to či ono oblečení pro ně hodí. Veřejný prostor je totiž doslova zaplaven články s titulky jako „10 věcí, které nenosit po padesátce“ apod. Jako by opravdu bylo možné sestavit seznam oblečení nevhodného pro ty, kteří překročí určitou věkovou hranici. A bohužel se podobné problémy týkají v mnohem významnější míře žen.

„Už od útlého věku má vzhled pro ženy zásadní sociální důsledky, ženy tak cítí neustálý tlak nejen oblékat se dle svého věku, ale oblékat se také způsobem, který odpovídá současným standardům,“ vysvětluje módní psycholožka Shakaila Forbes-Bell. A přesně toto tvrzení dokládají také data.

Řeč čísel je přitom docela neúprosná – dotazníkové šetření realizované zahraničním výrobcem značkové obuvi jasně ukázalo, že více jak polovina žen (57 % ze vzorku čítajícího více jak dva tisíce dospělých) pociťuje společenský tlak nejen se oblékat, ale také jednat určitým způsobem. A je do jisté míry paradoxní, že tento tlak s věkem klesá – pociťuje jej totiž „jen“ 42 % žen starších 55 let ve srovnání s 68 % žen ve věkové skupině 18-34 let. Navíc podle tohoto šetření existují významné rozdíly mezi ženami a muži a vnímáním „vhodné“ módy. Muži totiž dle průzkumu nikdy – ani v mládí a ani s přibývajícími lety – nemají pocit, že by nějaký typ oblečení pro ně nebyl vhodný, jelikož je určen „pro mladé“. Vědci tak upozorňují, že právě jen ženy čelí posuzování svých módních voleb vzhledem k jejich věku.

<Path> Jak být lepší lídr a vycházet s kolegy? Dejte si spolu extázi nebo houbičky, promění chování všech k lepšímu, mají jasno vědciZdroj: today.yougov.com, akjournals.com, sciencedirect.com, fortune.com, qz.com, fromdayone.co

A které oblečení je nejvíce „problematické“? Např. roztrhané džíny (myslíme ty, které si již roztrhané kupujete), krátká trička (tzv. crop topy) a také neonové barvy. Obecně pak podle průzkumu platí, že čím titěrnější či upnutější daný oděv je, tím problematičtěji je vnímán – v očích mnoha lidí tak jako by existovala nějaká magická věková hranice, od níž již není možné nosit krátké sukně či těsné džíny.

Tipy redakce

Věk je v módě jen číslo

Samozřejmě, že existuje řada událostí, které vyžadují specifický dress code, ovšem mimo ně vlastně nelze jmenovat jediný objektivní důvod, proč by lidé (a to jak ženy, tak i muži) nemohli nosit to, co se jim líbí a v čem se cítí dobře (natož je za to odsuzovat). Zohledňovat by pak každý (a to opět bez ohledu na pohlaví) měl především svůj typ postavy a oděvy volit takové, které tělu lichotí – to, co je třeba, na jednu stranu zvýrazní, naopak to ostatní zase zakryjí. Důležité ale je mít na mysli také to, že jak na člověku oblečení vypadá, úzce souvisí se sebevědomím a jednoduše umem jej nosit, který se vyvíjí v průběhu života. Jak být tedy šik a trendy v každém věku?

Naprosto klasickou radou je, že kvalita by měla převažovat nad kvantitou. Je jasné, že mladí lidé se hledají jak v módě, tak i životě, a tak jejich šatníky nezřídka doslova praskají ve švech a zahrnují celou řadu různých stylů. Pokud tedy zůstaneme u věkového kritéria, právě s věkem se módní styl tříbí a člověk tak může investovat více peněz do menšího množství pečlivě zvolných kousků – rozhodně to ale neznamená, že by nemohly být zrovna in a mladistvé.

Oblečení má skutečně tu moc o člověku mnohé vypovědět – a tak by klíčovým faktorem při výběru mělo být to, co vlastně vybrané kousky navenek o svém nositeli/nositelce říkají. Někdo povýší v práci, a tak potřebuje oděvy více formální, jiný naopak zaměstnání opustí, a tak si může dovolit více experimentování a uvolněnosti. Oblečení tak naznačuje mnohé o určité životní fázi, a to např. včetně změn v partnerských vztazích (ne náhodou např. ženy po rozchodu mění účes, ale i šatník), ale i prostě a jednoduše to, že se člověk cítí mladý bez ohledu na to, co přesně říká jeho datum narození.

Když oblečení omazuje

Již před více než dekádou zjistil britský obchodní dům Debenhams ve svém zákaznickém průzkumu, že celých 89 % žen touží po tom oblékat se stylem, který je „omladí“. „Stačí se podívat na příklady známých osobností, jako je třeba Sophia Loren či Helen Mirren a mnohé další dámy, abyste zjistili, že vypadají mladší než kdy dříve. A je to tím, že se oblékají dle toho, jak se cítí,“ shrnula tehdy mluvčí tohoto řetězce. A vlastně tak pregnantně vystihla podstatu problému – řada žen by se přesně tímto pravidlem ráda řídila, jenže jsou tu stále „našeptávači“, dle nichž to či ono jednoduše není pro „ženu určitého věku adekvátní“. Proč stále píšeme jen o ženách? Protože i tento zákaznický průzkum ukázal, že podobné problémy s módou a věkem má jen naprostý zlomek mužské populace. Muže prostě věk v módě vůbec netrápí. Ale možná by alespoň trošičku měl. 

Ženy svůj šatník neustále obměňují, hlavně i kvůli společenskému tlaku, jenž říká, které oblečení je v daném věku vhodné
Foto: Adobe Stock

A co muži?

To, co tíží ženy, nechává muže poměrně chladné. Mnozí (samozřejmě, že ne všichni) jsou tak „mladí“ po celý život, čemuž odpovídá i jejich šatník. A právě zde může být kámen úrazu – zatímco řada žen si raději některé kousky odepře, u mužů ona věková brzda mnohdy schází. A tak ulice brázdí hipsteři středního věku či čtyřicátníci, kteří nevidí jediný dobrý důvod, proč se vzdát streatwearu ve stylu středoškoláků. 

„Jako chlap musíte již na prahu dospělosti přijít na to, co na vašem těle funguje a zůstat tomuto stylu věrný,“ říká Michael Williams, odborník na pánský styl, s tím, že muži, kteří se v určitém věku najednou začnou oblékat, jako by byli minimálně o generaci mladší, asi tuto vývojovou fázi nějak přeskočili.

Tedy, oblékat se mladistvě nepochybně může každý (žena i muž) – a neměl by se nechat zviklat všeobecnými radami, co pro něj je, či není vhodné. Na druhou stranu ale platí, že extrémy nikomu mnoho štěstí nepřinesou – a urputná snaha popírat věk a na prahu důchodu volit módu pro náctileté asi úplně ok není. Ovšem při zvážení všech argumentů pro a proti je vlastně možné říct, že pokud se právě takto člověk cítí spokojen (a opravdu se nejedná jen o pózu a prostou snahu, jak popřít datum narození), tak proč ne. Ostatně, kdo dal ostatním (a to včetně odborníků na módu a stylistů) právo soudit?

Zdroj: Mirka Dobešová, yahoo.com, independent.co.uk

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop