I vaše babička může být hvězda TikToku! Pobavte se profily nejlepších „granfluencers“, influencerů seniorů, kteří berou internet útokem
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

I vaše babička může být hvězda TikToku! Pobavte se profily nejlepších „granfluencers“, influencerů seniorů, kteří berou internet útokem

Instagram, TikTok, YouTube… mohli byste si říci, že to jsou platformy, kde svůj prostor nachází především mladá a střední generace. To by byl ovšem monstrózní omyl. Podle posledních uživatelských průzkumů totiž počty účtů a profilů, které patří lidem ve věku 60+, raketově rostou. A stejně raketově rostou i počty jejich sledujících pohybující se nezřídka v řádech milionů. Čím dokáží tito „granfluencers“, jak jsou také označováni, zaujmout?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
7. 6. 2024

Navzdory věku umíme žít!

Stáří je v dnešní společnosti stále docela problematizované. Mediální obraz seniorů také není úplně ideální. A „průměrnou babičku“ si asi většina lidí představí jako dámu s pekáčem buchet (kynutých a plněných, ne těch na břiše…) v obklopení (pra)vnoučat. Na tom jistě není nic špatného. Ale granfluenceři ukazují, že ani rostoucí věk rozhodně neznamená, že by chtěli být jen doma a z pohodlí gauče sledovat AZ-kvíz. Mnozí si na tom, že „jdou proti proudu“, postavili image. A podle dr. Reubena Ng, který se na akademické půdě zaměřil na to, čím je přítomnost starších lidí na sociálních sítích specifická, granfluenceři boří jeden stereotyp za druhým.

„Většina granfluencerů na TikToku jsou ženy, které v mnoha ohledech odolávají běžným stereotypům, jež společnost o starších ženách má. Ukazují, že mají stále dost energie, jsou bojovné a nebojí se jít daleko ani pro nějaké to ostřejší slovo,“ dodal také Reuben Ng (a pravdou je, že mnoho granfluencerek staví na tom, že ukazují, že i ve vyšším věku mají zájem o to vypadat dobře, bavit se, cestovat apod.). Na druhou stranu se ale granfluenceři rozhodně nesnaží předstírat, že jim právě bylo dvacet. Svůj věk akceptují – oslavují ho, ale dělají si z něj i legraci. Ukazují, že je baví žít a že i navzdory stáří jsou stále v kondici. A jsou také autentičtí, nezajímá je, co si o nich další uživatelé sociálních sítí budou myslet, takže jejich obsah není „vyleštěný“ a neobsahuje přehršel (otravných) reklamních příspěvků. Paradoxně i proto jsou pro inzerenty stále více zajímaví – obsah granfluencerů je totiž uvěřitelný a často staví i na životní moudrosti a zkušenostech. A díky tomu je také atraktivní.

Tipy redakce

„Naše představy toho, jak vypadá život ve vyšším věku, jsou žalostně zastaralé. Přitom pro většinu z nás se život s minimem věkových omezení stane normou, jelikož průměrný věk dožití se postupně zvyšuje – a aktivní život ve stáří se stává realitou,“ objasnila Marie Stafford, ředitelka britské marketingové společnosti, která pravidelně shromažďuje data o životním stylu. A kteří granfluenceři tedy stojí za pozornost?

@grandma_droniak

Lillian Droniak je možné bez nadsázky označit za jednu z královen sociálních sítí. Její video o tom, kdo rozhodně nebude na jejím pohřbu vítán, se na TikToku stalo virálním hitem – a Grandma Droniak se stala hvězdou. Na TikToku její videa, ve kterých si utahuje ze stárnutí, svých někdejších (i budoucích…) vztahů i ze smrti (ano, mj. zveřejnila video, kde popisuje dress code na vlastní pohřeb – a také se fotí v outfitech, v nichž na pohřby vyráží…), zaujala natolik, že ji sleduje téměř 14 milionů lidí. Dnes již 93letá (!!!) Grandma Droniak se totiž s ničím nepárá a s humorem a nadhledem sobě vlastním zachycuje svou běžnou každodennost. Sledující se tak např. dozvědí, jaká pozitiva se pojí k tomu, když je člověk (stejně jako Grandma Droniak) 22 let single, zjistí, jak senioři randí, osvojí si černý humor… a přiučí se něco z ranku pozitivního přístupu k životu.

@retirementhouse

Patti Yulish je bývalá interiérová designérka, která žije v LA v domově pro seniory. Na tom by ještě nebylo nic extra zvláštního. Kdyby ovšem pravidelně s pěticí dalších herců a přátel nenatáčela krátká zábavná videa. Jejich účet Retirement House má na TikToku již téměř 6 milionů sledujících. Jak si představit videa z domova důchodců? Patti např. předvádí, jak zpívá hip-hop, tančí na hudbu Cardi B… a s přáteli miluje také různé internetové výzvy. Jejich ztvárnění „Wineglass challenge“, tedy výzvy, která vyžaduje, aby si dva lidé sedli za sebe a ten vpředu přelil obsah sklenice držené v zubech do úst toho druhého, mělo takový úspěch, že jej olajkovaly téměř dva miliony lidí... Podle autorů celého kanálu, kteří obsah tvoří a točí (v tomto případě se jedná o organizovaný projekt), všem postupně došlo, jak velké stigma stárnutí je – a že si řada lidí myslí, že člověk, který se ocitne v domově důchodců, už jen sedí a sleduje televizi. A tak tuto představu dnes a denně narušují…

<Path> Situace LGBT seniorů/ek v ČR je společenským tabu, partnery/ky nezřídka raději vydávají za sourozenceZdroj:

 @GrandadJoe

Joe Allington pochází z Velké Británie a je mu 91 let. Přesto si podmanil sociální sítě. Na TikToku jej sleduje více jak 7 milionů lidí – a Joe s nimi pravidelně sdílí vtipné záběry ze svého rodinného života. Často se ukazuje po boku své vnučky a dělá si legraci z dnešní kultury, způsobu života, seznamování… Ostatně, jedno z jeho virálních videí bylo o tom, jak se po 30 letech poprvé vydal na rande (které nedopadlo úplně podle jeho představ). Grandad Joe si pak prý díky zábavným videím navíc k důchodu i docela slušně přivydělává.

Tipy redakce

@shifferdiane

Nejen o zábavě jsou pak příspěvky Diane Shiffer  (vystupující jako Your Chubby Vintage Nana). Tato sedmdesátnice, bývalá učitelka, natáčí drobné příhody ze svého života a velmi často se věnuje také vintage módě a obecně vzpomínkám na minulost. I když o zábavu ve smyslu videí, u nichž se sledující smíchy popadají za břicha, v tomto případě nejde, Diane má i tak rozhodně co předat. Ostatně, sleduje ji téměř milion lidí a noví stále přibývají. Její příspěvky týkající se minulosti navíc zaujaly natolik, že si Diane vysloužila i pozvání do Bílého domu na recepci pořádanou při příležitosti Měsíce ženské historie.

@oldgays

Své zástupce má mezi granfluencery i gay komunita. Více jak 11 milionů fanoušků sleduje čtveřici gay seniorů, kteří v praxi ukazují, že je nezastaví naprosto nic (natož věk). Příspěvky, které tahle parta označující se jako Old Gays zveřejňuje, často souvisí s orientací – pánové tak např. publikovali video, jak se učí používat seznamovací aplikaci pro gaye. Samozřejmě, že nemají problém udělat si legraci sami ze sebe – hodnotí tak např. to, jak se s přibývajícími léty mění jejich vzhled (což je v rámci gay komunity stále palčivé téma), ale zároveň ukazují, že i v relativně vysokém věku se pořád umí zatraceně dobře bavit. A zjevně tím baví i miliony lidí po celém světě.

Zdroj: theguardian.com, elespacio.net, bbc.co.uk, tiktok.com, aarp.org, staffordshire-live.co.uk, youtube.com, lui.cz

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop