Evropská móda přešlapuje na místě. Dokáže ji oživit i nová palestinská oděvní značka?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Evropská móda přešlapuje na místě. Dokáže ji oživit i nová palestinská oděvní značka?

V průběhu historie se v Evropě mísily různé módní vlivy, což vedlo k vytváření jedinečných a neotřelých kombinací. Od barokní elegance přes viktoriánskou složitost až po modernistickou jednoduchost – každé období přinášelo nové a vzrušující prvky do evropské módy. Nicméně, v posledních letech se zdá, že Evropa v tomto směru zaostává, přičemž jí chybí nové inspirace a směry. V této souvislosti se objevuje nová palestinská oděvní značka, která by mohla pomoct oživit evropský styl a přinést svěží vítr do našich šatníků.
Michal Černý Autor
17. 5. 2024

Historie evropské módy je bohatá na vlivy z různých kultur a regionů. V průběhu dávných staletí evropská móda absorbovala prvky i z Blízkého východu, což vedlo k vytváření jedinečných a inovativních stylů. Během středověku byly do Evropy přiváženy luxusní textilie, jako je hedvábí a brokát, díky obchodním cestám přes Byzantskou a následně Osmanskou říši. Tyto materiály byly začleněny do oděvů evropské aristokracie, což výrazně ovlivnilo evropský oděvní styl.

V 19. století, během období orientalismu, se blízkovýchodní exotická móda opět dostala v Evropě do kurzu. Odrazilo se to nejen v módě, ale i v umění a architektuře. Tento trend pokračoval až do 20. století.

I přes všechny další vlivy ze světa a ikonické návrháře se ale zdá, že evropský módní průmysl částečně stagnuje. Vzory i střihy se neustále opakují a neustále vznikají jen různé variace téhož. Jak se ale zdá, stále existuje potenciál pro oživení prostřednictvím nových a inovativních vlivů. Jedním z nich může být i nová palestinská oděvní značka Nazzal Studio, která propojuje moderní módu s bohatým kulturním dědictvím muslimského světa.

Zakladatelé této značky chtěli vytvořit esteticky atraktivní oděvy, které by zároveň podporovaly sociální spravedlnost a ekonomickou soběstačnost. Využitím tradičních palestinských vzorů, jako je keffiyeh, v moderních oděvech se snaží zvýšit povědomí o kulturním dědictví a tradicích svého území. Zároveň tím ale přináší i poselství, že místo, které je většinou světa vnímáno jako „líheň násilníků“, dokáže vyprodukovat něco přínosného a potřebného. 

<Path> Finalista Muže roku 2020 Noshdar Muha (25): “Rodiče se báli zůstat v Sýrii, proto jsme vše prodali a přestěhovali se do Česka”Zdroj: Jan Witek

Jedním z klíčových aspektů studia je zaměstnávání palestinských uprchlic. Tím, že jim poskytují pracovní příležitosti, nejenže zajišťují ekonomickou podporu pro tyto komunity, ale také umožňují těmto ženám přispívat k zachování a šíření jejich odkazu prostřednictvím módy. Tento sociální aspekt přidává značce další zajímavý rozměr. 

Prohlédnout si jednotlivé modely můžete na instagramovém účtu studia.

Byť je ale studio novým a poměrně zajímavým hráčem na trhu, existují i jiné inovativní značky a platformy, které dokázaly do prostředí módy vnést svěží vítr mnoha různými způsoby.

Jedním z nich je Coperni, pařížská značka založená Sébastienem Meyerem a Arnaudem Vaillantem. Studio proslulo svým experimentováním s novými materiály a technikami, které často překračují hranice tradičního módního designu. Na Paris Fashion Week 2022 například předvedli ikonický moment, kdy modelka Bella Hadid vstoupila na pódium jen v kalhotkách a byla pokryta tekutým vláknem, které se na jejím těle změnilo na šaty. Tento moment se stal virálním a ukázal, jak dokáže móda zahrnout nejnovější technologické inovace.

Tipy redakce

Dále můžeme zmínit britskou značku Pangaia, která se zaměřuje na udržitelnost. Od svého vzniku v roce 2018 vyvíjí nekonvenční materiály, jako například alternativu peří vyrobenou z divokých květin a barviva z potravinového odpadu. Zároveň se zaměřuje na prodej svých unikátních látek dalším značkám, čímž podporuje širší přijetí udržitelných materiálů v módním průmyslu.

A na závěr kupř. nizozemská platforma Otrium, jež se zaměřuje na problém nadměrného odpadu v luxusním odvětví módy. Tato platforma umožňuje luxusním značkám, jako jsou Diane von Furstenburg či Tommy Hilfiger, prodávat přebytečné zboží prostřednictvím své členské sekce, čímž pomáhá snižovat plýtvání a zároveň zachovat exkluzivitu značek. Otrium vytvořilo nový soubor nástrojů, které umožňují značkám nahrávat produkty na web a sledovat prodeje v reálném čase, což vedlo k výraznému nárůstu tržeb.

Jak se tedy zdá, i díky Nazzal studiu se máme v příštích letech na co těšit. Nakonec, i díky oteplování naší krajiny přijde postupné uzpůsobení našeho šatníku stále častějším parným a horkým dnům, takže móda odvozená od palestinských tradičních oděvů, které jsou do takového podnebí více než uzpůsobené, se může velmi hodit.

Zdroj: IG nazzalstudio / Se svolením, fastcompany.com

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop