Jde v Česku žít úplně mimo systém? Duševně a fyzicky ano, platit státu ale budeme vždycky
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Jde v Česku žít úplně mimo systém? Duševně a fyzicky ano, platit státu ale budeme vždycky

Mnoho lidí po celém světě sní o nezávislosti na systému. Představa, že se člověk stane zcela soběstačným, bez závislosti na veřejných službách a úřadech, je skutečně lákavá. Tento životní styl, známý v zahraničí jako „off-grid", nabízí vizi dokonalého života, kde člověk žije v souladu s přírodou a mimo dosah moderní byrokracie a finančních závazků. Jednotlivce či skupiny, kterým se to více či méně daří, určitě ve světě nějaké najdeme, ale položme si otázku, zda to skutečně jde udělat bez jakýchkoliv následků.
Michal Černý Autor
16. 5. 2024

A bavme se konkrétně o naší zemi, protože málokdo z těch, kteří se o život mimo systém zajímají, se přesunou do amazonské džungle, budou žít v jeskyni a lovit okolo pobíhající zvěř a brouky. Neveliké procento se přesune do zahraničních, nejlépe přímořských či ostrovních lokalit, kde již nějaké svoje vlastní místo mají, anebo jej právě pořídili, protože na něj šetřili celý život. A na ně se budou uplatňovat trošku jiné zákony, než zde.

Většina z nás se holt bude snažit vymyslet svoji nezávislost někde v našich horách a lesních dolinách či pláních.

Pro začátek asi nebudeme příliš popisovat, co všechno člověk potřebuje jako základ. Vlastní pozemek vhodný k pěstování základních potravin pro osobní spotřebu, vlastní dům či jiný druh stavení, vlastní zdroj vody a případně i elektřiny, pokud ji chce využívat.

Představme si takového člověka, říkejme mu Tomáš, který je navíc v ideální situaci. Vše je schválené, nemusí se připojovat k veřejné vodovodní, ani elektrické síti, protože má jednak úžasnou hlubokou studnu, a jednak si na střechu svého domu, případně na kus pozemku, instaloval solární panely, které mu poskytují dostatek elektřiny pro jeho každodenní potřeby. Dokonce mu přebývá, takže by ji mohl prodat.

Protože jí maso, ale nechtěl na zahradě mít zvířata kvůli hygieně, nepořádku a povinnostem ohledně jejich chovu vůči obci nebo státu, domluvil se s kamarádem, že výměnou za brambory a rajčata mu občas nějaké maso dá. Dokonce ani nemusí platit za odpad, protože je i v tomhle směru soběstačný. Sám dokáže svůj odpad recyklovat a kompostovat, tedy nepotřebuje služby komunálního systému.

Tomáš samozřejmě nepracuje, vše je připravené tak, aby byl plně schopen se tam uživit sám a pouze s tím, co si vyrobí a vypěstuje, s případným využitím směnného obchodu.

Řekli jsme si, ze je v ideální situaci? Až do této chvíle možná. I když tohle všechno Tomáš už má, musí udělat i ten druhý krok. Měl by se odstřihnout od systému tím, že přestane platit určité povinné poplatky a daně. Je to ale dobrý nápad?

<Path> Zapomeňte na amarouny, vaření budoucnosti je mnohem zábavnější! Chytré domácí spotřebiče s technologiemi jako ze sci-fi filmu ale najdete nejen v kuchyniZdroj: Siemens, ETA

Úřední záležitosti a finanční povinnosti

V ČR díky čestnému prohlášení nemusíte platit spoustu věcí, např. televizní či rozhlasové poplatky, nebo sociální (nemocenské a důchodové) pojištění. Zahrnout do toho lze i výše uvedené příklady.

Tipy redakce

Tomáš je aktuálně v situaci, kdy se odhlásil z Úřadu práce. Stala se z něj oficiálně OBZP – osoba bez zdanitelných příjmů. A to je právě ten kritický moment, kterým začíná „nezávislost“ na systému. Do té chvíle totiž za něj ÚP platil zdravotní pojištění, jehož platba je pro každého člověka s trvalým pobytem ze zákona povinná. Tomáš tedy neodváděl ze své kapsy nic. Nyní ale situace mění.

I jako OBZP musí platit minimální měsíční zálohu na zdravotní pojištění, která aktuálně činí 2 552 Kč. A tuhle částku musí nyní platit sám. Když to neudělá, čeká ho v nejhorším případě i trestní stíhání.

To ale není všechno. I když Tomáš vlastní svůj pozemek a dům, musí platit daň z nemovitých věcí. Tato daň se platí ročně a její výše závisí na druhu a velikosti nemovitosti a na lokalitě, kde se nemovitost nachází. Daň z nemovitostí je povinná pro všechny vlastníky nemovitostí a její neplacení může opět vést k právním problémům, včetně pokut a exekucí.

Co bude Tomáš dělat? Dozvěděl se o možnosti stát se apatridem, tedy osobou bez státní příslušnosti, a tak si chce zjistit, o co konkrétně jde. Bohužel se ale nedozví pro něj dobré zprávy.

Co znamená být apatridem

Apatrid je osoba bez státní příslušnosti. To znamená, že nemá žádné právní vazby k žádnému státu, což přináší mnoho právních a praktických výzev. Tento status může vzniknout z různých důvodů, například zrušením občanství, změnami státních hranic, diskriminačními zákony, nebo administrativními problémy s registrací při narození.

Zní to jako řešení – prostě zrušit občanství a zbavit se všech závazků! Hned je ale třeba zkrotit vášně.

Ať se budete snažit sebevíc, zdravotní pojištění vás bude provázet, pokud se nerozpadne systém, po celý život
Foto: Adobe Stock

Apatridé totiž musí získat povolení k pobytu v zemi, kde chtějí žít. To zahrnuje pravidelné obnovování povolení a splnění určitých podmínek, mezi které nepatří nic jiného než zdravotní pojištění. Taktéž jsou povinni platit daně z příjmu a daň z nemovitých věcí, pokud mají příjmy nebo vlastní nemovitosti.

Kruh se tedy uzavírá. Pokud Tomáš nechce zažít někdy v budoucnu návštěvu policie či exekutora, pokud chce v klidu zůstat v Česku ve svém domově a žít život sám pro sebe, bude muset začít přemýšlet, jak vydělat peníze, které potřebuje na platbu těchto dvou věcí. To je ale už příběh na úplně jiné vyprávění, protože se zde dá probrat spousta filosofických aspektů, co ještě je interakce se systémem a co není.

Nám stačí vědět, že úplně odstřihnout se nejde, aniž byste riskovali problémy ze strany úřadů a státu. Samozřejmě, ta šance, že se vám podaří být na tak dobrém místě, že vás nikdo celý život neobtěžuje a zapomene se na vás, tady teoreticky je, ale spíše s ní nepočítejte.

Pokud tedy uvažujete o úplném odstřižení se od systému, asi byste měli přehodnotit svá očekávání. Pokud chcete žít v Česku, lze náklady na život snížit na opravdu výtrazné minimun, ale vždy musíte poskytnout určitou fiinační částku za to, že zde můžete této svobody využívat. Zní to sice nakonec trochu melodramaticky, ale takový je holt život. Pokud ale vyloženě toužíte po absolutní svobodě, několik opuštěných ostrovů v moři docela určitě najdete. 

Zdroj: time.com, vzp.cz

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop