Zvolili jsme nekontrolovaný konzum. Čínský e-shop TEMU naplno odhalil naši temnou stránku
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Zvolili jsme nekontrolovaný konzum. Čínský e-shop TEMU naplno odhalil naši temnou stránku

TEMU je aktuální fenomén, který hýbe zejména evropskými trhy. Na tomto e-shopu si lze pořídit téměř všechno, a to často za zlomek ceny, kterou byste museli zaplatit u jiného prodejce. Proč je ale zrovna tato společnost na vrcholu žebříčku oblíbenosti? Faktorů je mnoho, nicméně tenhle stav ukazuje, jak moc jsme podlehli nekontrolovanému nakupování, aniž bychom si dokázali uvědomit důsledky svého počínání. A i když je tu více podobných e-shopů, až s TEMU se naplno ukázalo, jak moc upřednostňujeme cenu před kvalitou a ochranou všech možných práv.
Michal Černý Autor
15. 5. 2024

Co je TEMU a jeho cesta na vrchol

TEMU je nový hráč na poli e-commerce, který si rychle získal popularitu díky své schopnosti nabídnout zákazníkům téměř vše za extrémně nízké ceny. Tento čínský e-shop, vlastněný konglomerátem PDD Holdings, vstoupil na americký trh v roce 2022 a rychle se rozšířil do Evropy. Jeho raketový vzestup je kromě nabídnutých cen i výsledkem poměrně agresivní marketingové strategie. Vždyť kdo z vás ještě nenarazil byť na jedinou jejich reklamu?

TEMU kromě toho využívá i tzv. gamifikaci nákupního zážitku, což znamená, že zákazníci jsou motivováni hrát hry a zapojovat se do aktivit, které jim dodávají různé bonusy, jež je udrží na stránce déle, tedy je přimějí i více nakupovat. Tento přístup se ukázal jako velmi úspěšný, což dokazuje i to, že TEMU překonal v popularitě i zavedené zahraniční značky jako Shein (který funguje velmi podobně, je též z Číny, ale zaměřuje se na omezenější typ zboží) či Amazon.

Výhody a problémy

Každá mince má ovšem dvě strany a i tady se snoubí věci příjemné s těmi, na které raději nemyslíme, když z podobného obchodu nakupujeme.

Výhody jsou poměrně srozumitelné. Na prvním místě jsou samozřejmě nízká cena a bezplatná doprava. Jak je ale možné, že to, co stojí tisíce, můžete zde sehnat za jednotky či desítky korun? A navíc ještě nemusíte platit cestu? Tato nezvyklá cenová politika je možná díky několika klíčovým faktorům:

Přímé spojení s čínskými výrobci: TEMU funguje jako přímý prostředník mezi čínskými výrobci a zákazníky, což eliminuje potřebu mnoha zprostředkovatelů, kteří by jinak zvyšovali cenu zboží.

Nízké výrobní náklady: Čínská výrobní ekonomika je nechvalně známá svými nízkými náklady na pracovní sílu a materiály. A tady to platí více než jinde. S tím se samozřejmě pojí i masová produkce, která výrobu o to více zlevňuje.

Tipy redakce

Efektivní logistika a distribuce: TEMU využívá rozsáhlou logistickou síť PDD Holdings, která zahrnuje efektivní distribuční a dodávkové kanály. Tato síť umožňuje rychlé a levné doručení zboží přímo zákazníkům, čímž se snižují náklady spojené s dopravou a distribucí.

Nízká marže: Společnost funguje na principu nízké marže vůči vysokého objemu prodeje. I když na jednotlivých položkách vydělává velmi málo, vysoký objem prodeje jí umožňuje dosáhnout celkově vysokých zisků.

Omezení nákladů na marketing a reklamu: TEMU, ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát, také využívá efektivní metody marketingu a reklamy, jako jsou sociální sítě a spolupráce s influencery. Tímto způsobem dokáže oslovit široké publikum bez nutnosti investovat velké sumy do tradičních reklamních kampaní jako jsou televizní či billboardové. Navíc, systém doporučení a sdílení slev mezi zákazníky snižuje potřebu drahých reklamních kampaní. Ona totiž i internetová reklama jde udělat za slušné peníze, pokud víte, jak na to. A věřte, že takto velká čínská společnost moc dobře ví, jak dostat online reklamu mezi co nejvíce lidí za co nejméně peněz.

Na druhém místě je pak široký sortiment produktů. Na e-shopu totiž najdete skoro všechno, na co si jen vzpomenete. A čím větší území společnost zasahuje, tím se sortiment rozšiřuje.

Zní vám to všechno až moc krásně? Nyní se tedy dostáváme k tomu, co všechno výše uvedené také provází.

Kvalita produktů a spolehlivost dodávek: Mnozí zákazníci si stěžují na nízkou kvalitu zboží a problémy s dodávkami. Dodací lhůty jsou často dlouhé a vrácení peněz je prakticky nemožné, protože zákaznická podpora je nulová. Jasně, u kvality zboží si řeknete, že pokud se něco rozbije dřív, než by mělo, objednáte si další kus, protože i tak to bude levnější, než si pořídit jeden kvalitní produkt. Argument to ale přestává být ve chvíli, kdy si uvědomíte, že každá taková cesta přispívá globálnímu problému, ke kterému se dostaneme za chvíli.

Etické otázky ohledně pracovních podmínek: TEMU bylo obviněno z nedodržování zákona o prevenci nucené práce Ujgurů, který má za cíl zabránit dovozu zboží vyrobeného za použití nucené práce z čínského regionu Sin-ťiang. Tento zákon vyžaduje, aby společnosti zajistily, že jejich dodavatelské řetězce nejsou zapojeny do nucené práce, což zahrnuje jak přímé dodavatele, tak jejich subdodavatele​.

<Path> Je dobrovolná eutanázie řešením problémů, anebo neexistuje hranice, kdy by se měl člověk vzdát?Zdroj: Autor

Vyšetřování ukázala, že některé výrobky prodávané na TEMU mohly být vyrobeny za použití nucené práce, což vyvolalo obavy nejen o etiku, ale také o zákonnost obchodních praktik společnosti. TEMU nebyla schopna prokázat, že její dodavatelé dodržují přísné normy pracovních práv, což zvyšuje riziko, že produkty jsou vyráběny za nehumánních podmínek. Mnoho z těchto pracovníků pracuje v režimu 996 (pracovní doba od 9 hodin ráno do 9 hodin večer, 6 dní v týdnu), což je běžná, avšak vysoce kritizovaná pracovní praxe v některých čínských firmách​.

Tipy redakce

Navíc, pracovníci mají často omezený přístup k sociálním a zdravotním výhodám, a v případě zranění nebo nemocí mohou být ponecháni bez adekvátní podpory. Tato praxe je v přímém rozporu s mezinárodními pracovními normami a lidskými právy.

Dopady na životní prostředí: Masová produkce levného zboží, jakou podporuje TEMU, má značné negativní dopady na životní prostředí. Levné výrobky jsou často vyráběny z méně kvalitních materiálů, které mají krátkou životnost a rychle se opotřebují. To vede k obrovskému množství odpadu, protože zákazníci častěji vyhazují nefunkční nebo zastaralé produkty a kupují nové. Tento cyklus neustálé spotřeby přispívá k přeplňování skládek a znečištění půdy a vody těžkými kovy a chemikáliemi. Tyto výrobky navíc často nejsou recyklovatelné, což zvyšuje ekologickou zátěž.

Další významný faktor znečištění představuje doprava. TEMU, stejně jako mnoho jiných globálních e-commerce platforem, závisí na lodní dopravě, která je hlavním způsobem přepravy zboží z Asie do Evropy a dalších částí světa. Lodě, které přepravují kontejnery s těmito výrobky, produkují obrovské množství emisí oxidu uhličitého (CO2) a dalších skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování, nemluvě o znečišťování vody.

Zákazníci by tak měli být informováni o těchto dopadech a zvážit, zda přeci jen není lepší podpořit místní trh a pořídit si dražší, byť kvalitnější produkt, který vydrží o něco déle.

Evropa vs. TEMU

Společnost čelí v Evropě značné kritice od místních obchodníků kvůli několika klíčovým problémům. Ty zahrnují nekalou konkurenci, porušování práv duševního vlastnictví, etické otázky, kvalitu produktů a zákaznický servis, klamavé informace, a dodržování celních předpisů.

Místní obchodníci si stěžují, že nemohou konkurovat TEMU cenám, aniž by porušili pracovní a environmentální standardy. To vede k situaci, kdy místní firmy trpí ztrátami a jsou vytlačovány z trhu. TEMU je též obviňováno z prodeje produktů, které porušují práva duševního vlastnictví. Toto zahrnuje kopírování designů a značek bez svolení, což poškozuje originální značky a designéry. Stížnosti přichází i za praktiky greenwashingu a klamavá ekologická tvrzení. Evropská unie nedávno přijala směrnice zakazující klamavé ekologické tvrzení, což znamená, že by společnost mohla čelit právním postihům, pokud nebude tyto předpisy dodržovat.

A nakonec tu máme neplnění celních předpisů a využíváni mezer v zákonech k dovozu zboží do Evropy bez řádného celního řízení. To opět může vést k nespravedlivé konkurenci a ztrátám pro místní ekonomiky.

Doprava zdarma, ať si objednáme cokoliv, je u TEMU jednou z předních výhod oproti konkurenci. Přináší to ale i zvýšenou lodní dopravu, což má za následek dost výrazné znečištění moří i ovzduší
Foto: Adobe Stock

Konzumní chování a jeho důsledky

Naše závislost na levném zboží, kterou ilustruje fenomén TEMU, je jasným důkazem nekontrolovaného konzumu. Levné ceny jsou neodolatelné, zejména v době, kdy životní náklady neustále rostou. Podle studií vzrostla poptávka po levném zboží o 30 % za poslední desetiletí, což je výrazný indikátor naší spotřebitelské závislosti. Jenže jak se říká, žádná sleva není zadarmo.

Levné ceny nás vedou k tomu, že upřednostňujeme kvantitu nad kvalitou. Kupujeme více, než skutečně potřebujeme, a výsledkem je hromadění odpadu. Levné produkty často nemají dlouhou životnost a rychle končí na skládkách. Podle statistik se ročně vyprodukuje přes 300 milionů tun plastového odpadu, z čehož velká část pochází právě z levných, jednorázových výrobků, které poskytují obdobné e-shopy.

Je zkrátka čas se zamyslet nad tím, jak naše nákupní návyky ovlivňují svět kolem nás. Místo toho, abychom slepě podporovali levné zahraniční produkty, měli bychom více myslet na podporu místních evropských výrobců a dodavatelů. A tato výzva platí nejen pro nás, spotřebitele, ale hlavně pro vedení jednotlivých států a nadnárodních uskupení. Nakupování od místních firem nejen podporuje ekonomiku, ale také snižuje ekologickou stopu spojenou s dlouhými přepravními vzdálenostmi.

Každý z nás má moc ovlivnit svět kolem sebe svými nákupními rozhodnutími, neboť volný trh ještě nějakým způsobem funguje. Co se neprodává, to se ani nevyrábí. Tahle rovnice je jednoduchá.

EDIT: Po vydání článku nám do redakce napsal zástupce TEMU Milosz Ciekalski s vyjádřením. V neupraveném anglickém originále jej tedy přidáváme.

How Temu pays attention to quality control of the products? At Temu, we employ a comprehensive approach to vetting the sellers and products on our platform, ensuring a high standard of quality control that aligns with the requirements of the markets we operate in. The process begins with the onboarding and vetting of sellers, where they are required to submit their business licenses and legal documentation. Additionally, they sign agreements affirming their commitment to product safety and adherence to regulations relevant to their intended markets. Temu supports this process by providing guidance and resources on compliance requirements for various markets.
Once sellers are onboarded, the focus shifts to reviewing product documentation. Sellers must submit essential documents, such as certifications, labels, testing reports, and registration records, to demonstrate product safety. Temu reviews these documents to ensure product compliance with safety regulations before allowing any listings to go live on the platform.

Physical inspection and enforcement form another critical component of Temu's quality control measures. Random spot checks are conducted to verify that the physical products match their descriptions and adhere to safety standards. This includes checking packaging, labels, and safety markings. If any products are suspected of non-compliance, Temu takes swift action, which may involve suspending the listing, requesting additional documentation, or removing the product altogether. Ongoing monitoring and collaboration are also integral to maintaining quality control. Temu closely monitors customer feedback to identify potential issues with products. When concerns arise, we take prompt action to investigate and, if necessary, remove any products suspected of being non-compliant or unsafe. Furthermore, Temu actively collaborates with consumer groups and regulatory authorities to address concerns and facilitate product takedowns or recalls when required.

Accountability and penalties are clearly defined within Temu's quality control framework. We continually guide sellers on the need for strict product safety compliance, ensuring they are fully aware of their responsibilities. Violations can lead to warnings, penalties, product delisting, account closure, or even referral to regulatory authorities for severe or repeated offenses. Temu maintains a blocklist to prevent problematic sellers from re-entering the platform.

Through these quality control processes, Temu ensures that the sellers on its platform meet the standards expected by consumers. Thank you for the opportunity to share our perspective, and we remain open to further dialogue and cooperation with all stakeholders to ensure the safety and satisfaction of our customers.

Claims that Temu's competitive pricing is achieved through exploitative labor practices are unfounded. We urge a closer examination of our approach, which hinges on removing unnecessary expenses. Our cost-efficiency is due to a direct connection between consumers and manufacturers, cutting out middlemen and their markups. Our model also streamlines the logistics of production and distribution, allowing us to offer lower prices to our customers.

Many merchants on Temu are reputable manufacturers with advanced production facilities, supplying to well-known US brands and retailers like Amazon, Walmart, and Target. These manufacturers adhere to high industry standards and are recognized for their quality production.

Temu is dedicated to upholding ethical labor practices. Our Third-Party Code of Conduct forbids any form of forced, child, or penal labor and requires adherence to all local labor laws, including those related to wages, working hours, voluntary employment, freedom of association, and the right to collective bargaining. We demand strict compliance with all regulatory standards and reserve the right to sever ties with any business that breaches our Code of Conduct or the law.
As for the concern about forced labor in product compliance, we take this issue seriously. Our standards and practices align with those of major U.S. e-commerce platforms, such as Amazon, eBay, and Etsy, rendering any allegations completely ungrounded.

Temu is a marketplace where third-party sellers offer their products directly to consumers. Each product listing on our platform is created and managed by these independent merchants. As part of our merchant onboarding process, Temu conducts a vetting procedure, requiring sellers to submit detailed and verifiable identity and contact information.
Before setting up their stores and listing products, every seller has to sign an agreement. This document stands as a pledge to maintain lawful and compliant business operations, protect consumers' legal rights and intellectual property, and adhere strictly to the legal standards and regulations of their specific markets.

When we receive reports of infringement, we promptly investigate each case and take appropriate actions, from removing product listings and images to terminating vendor accounts. Depending on their level of infringement, merchants can be permanently banned from our platform. When they are terminated or banned, their merchandise listings will be removed as well.

Throughout their association with us, merchants are continually guided by our platform. We deploy a wide array of measures and continually reinforce education and training initiatives for merchants. The aim is to foster deep-seated respect for third-party intellectual property rights so that merchants maintain legal and compliant business operations.

Within Temu, we've set up a specialized system dedicated to the protection of intellectual property rights and an associated reporting structure. These systems act as swift, responsive mechanisms to address any intellectual property infringement claims made by rights holders or consumers. We take immediate and robust actions to rectify any such issues.

Temu's Intellectual Property Policy outlines our commitment to protecting intellectual property rights. We strictly require all the sellers to comply with our policies and provide the necessary licensing agreements to list their products on our platform.

At Temu, our mission is to make online shopping accessible, affordable, and enjoyable for our customers. As a new entrant to the 51 markets we serve, we recognize that our mobile-first approach and next-generation user experience design may be new to some customers. We're eager to explain our approach and are grateful for this opportunity to do so.

The gamification elements in our app draw inspiration from familiar activities often found at funfairs or shopping malls. These are not only common in traditional retail settings but also contribute to the overall enjoyment of the shopping experience. For instance, our time-limited deals mirror the concept of flash sales in physical stores. Similarly, our prize wheels and lucky draws take cues from shopping mall promotions, and our interactive games are akin to funfair attractions. The coupon giveaways are common in customer loyalty programs. The idea is to translate these offline experiences into the digital realm, offering a sense of familiarity and fun in online shopping.

Moreover, these gamification features are designed to provide value to our consumers. Through engaging activities, customers can unlock discounts, making our already competitive prices even more attractive. This aspect is especially important for those who seek to maximize the value of their purchases. We have received positive feedback from many customers who enjoy these interactive elements on our app.

Our goal is to create an engaging and enjoyable shopping experience, not to manipulate our customers through so-called "dark patterns." We were quite surprised to learn that our approach to interactive online shopping could be perceived as deceptive. This was never our intention.

We take customer feedback seriously and are committed to adapting our platform to better suit local preferences and norms. Since our launch in the market, we've been actively seeking and incorporating feedback, resulting in numerous updates to our app's design and user experience. We've also collaborated with local organizations to ensure our app aligns with regional practices. If you notice anything you find inappropriate, we’d appreciate it greatly if you could reach out with specific examples so we can continue to improve.

We would like to state unequivocally that we have no intention of compromising compliance standards for the sake of increasing user traffic. Our strength lies in our supply chain capabilities, enabling us to offer cost-effective products to our customers. We understand the importance of affordable, functional products for households, especially at a time of cost-of-living pressure.

Ultimately, our success hinges on the satisfaction and trust of our customers. We believe in creating positive and authentic experiences for our consumers, as their well-being is integral to our long-term success as a business. Undermining this trust would contradict our core values and business philosophy.

Zdroj: businessofapps.com, uscc.gov, euronews.com, brightest.io, ec.europa.eu

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop