Melír: IN, nebo OUT? Jsou zesvětlené pramínky opět v módě? A v čem se liší od balayage a ombre?
Straight friendly
Zdroj: Pexels

Melír: IN, nebo OUT? Jsou zesvětlené pramínky opět v módě? A v čem se liší od balayage a ombre?

Není pochyb o tom, že barvení či odbarvování vlasů může být jedním z nejlepších způsobů, jak oživit svůj vzhled. V době, kdy se vrací různé trendy a styly z let minulých, se ptáme: Je ještě (či opět) v módě dříve až nepříjemně často skloňovaný (a ne vždy povedený) melír?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
22. 12. 2023

Nestárnoucí klasika, nebo dlouhodobý módní hřích?

Melír je jako klasické umění. Nikdy nevyjde z módy a ne všem se líbí. Všichni máme na melírované vlasy svůj názor. Někdo na ně nedá dopustit a nosí je tak od dob objevu ohně. Jiný se křižuje, jakmile si vzpomene na nepovedené tlusté oranžové prameny s půlmetrovými odrosty.

Umělá inteligence popisuje melír takto: „Tato technika spočívá v barvení pramenů vlasů o několik odstínů světlejších nebo tmavších než přirozená barva vlasů. Výsledek je elegantní a přirozený, což z melíru dělá ideální volbu pro ty, kteří hledají subtilní změnu. Vhodné pro všechny délky vlasů a všechny typy vlasů.“ Takže u OpenAI ChatGPT tento trend prochází na jedničku. A co u vás?

Orientace v pojmech

Než se pustíme do rozhodnutí, jestli je melír správnou volbou, pojďme si projít další dva základní pojmy, které se nyní často v souvislosti se zesvětlováním vlasů objevují a ne všichni jim rozumějí. Je to totéž? Nebo snad nějaká odrůda? Nová generace? Či něco úplně jiného? Pojďme se na to podívat.

Balayage: přirozenost na prvním místě

Balayage je technika, která vytváří přirozený efekt, jako by vlasy políbilo slunce. Barva (nebo spíše odbarvovač) se na vlasy často nanáší přímo rukou, což vytváří jemný přechod od tmavších ke světlejším odstínům. Je to ideální volba pro ty, kteří chtějí udržet svůj vzhled sofistikovaný, a přitom uvolněný. Balayage se skvěle hodí ke středně dlouhým a dlouhým vlasům. Na velmi krátkých tolik nevynikne, jelikož je v koncích světlejší a u kořínků začíná zesvětlování velmi opatrně.

Ombre: hra s přechodem kontrastu

Ombre je trend, který si získal srdce mnoha modelek a celebrit. Tato technika vytváří postupný přechod od tmavších kořínků ke světlejším konečkům. Ombre bývá i hodně výrazné, což ho dělá ideální volbou pro odvážnější jedince. Oproti balayage lze lépe rozeznat rovnoměrné postupné zesvětlování.

<Path> Sexy kadeřník Tomáš ArsovZdroj:

Prostě (od)barvení

Znáte někoho, kdo kompletně změnil barvu vlasů a nevidíte žádné proužky nebo rozdílnou barvu kořínků od konečků? Ne každý nános peroxidu či barvy (nebo obojího) je nutně melír, ombre nebo balayage. Přestože by někdo namítal, že obarvit celou hlavu na stejný odstín je hřích, podívejte se někdy, jak to sluší těm, kteří se nebáli jít do svého extrému, ve kterém jim je paradoxně nejlépe. Co třeba taková Tereza Mašková a její růžová hříva? Původně brunetka pravděpodobně před barvením prošla kompletním zesvětlením, aby její vlasy mohly takto zářit.

Jak vybrat tu pravou techniku pro vás?

Zvažte svůj životní styl: Pokud preferujete nenáročnou údržbu, balayage může být pro vás ideální volbou. Melír a ombre mohou vyžadovat pravidelnější návštěvy salonu. Melír je v tomto ohledu asi nejnáročnější, jelikož se pramínky barví přímo od kořínků, a tedy jsou nejvíce vidět odrosty.

Přemýšlejte o svém vzhledu: Pro elegantní a subtilní změnu zvolte jemný melír. Pro moderní a výraznější vzhled zkuste ombre. Pokud hledáte něco mezi, balayage je střední cestou.

Zvažte délku vlasů: Některé techniky mohou na určité délce vlasů vyniknout více než jiné. Zkuste si představit, jak by každá technika vypadala na vaší konkrétní hřívě. Pokud máte vlasy velmi krátké, možná bude melír pro vás nejlepší volbou.

Tipy redakce

Melír: největší hříchy

Melír si vysloužil negativní konotaci často právě proto, že nebyl dobře zvládnutý. A tak několik hříšníků vrhlo špatné světlo na celou skupinu. To už holt tak bývá a je to škoda! Pojďme si ony hříchy společně projít a něco se z nich naučit.

-        Nevhodně zvolená barva: Pokud to není vyloženě záměr, neměly by být zesvětlené prameny extrémně světlejší než zbytek vlasů. Přirozenost je tím pádem okamžitě ta tam!

-        Špatně odbarvené vlasy: Toužili jste po studených blond odstínech, a přitom jsou oranžové nebo žluté? Pak je něco špatně. Bohužel i některé kadeřnice jsou schopné takovýchto trapasů, ale nenechte si to líbit! Je potřeba vlasy dotónovat!

-        Spálené vlasy: Pozor, peroxid může vlasy úplně spálit. Pokud se vaše pramínky změnily v chemlon, Bůh s vámi.

-        Nevhodná šířka pramenů: Vypadáte jako přechod pro chodce? Pokud to nebylo uměleckým záměrem, pak je jasné, že jste si příliš nevyhráli s rozdělením drobných pramínků. A to je škoda!

-        Zanedbané odrosty: To je problém, který u technik ombre a balayage nehrozí tak rychle. Kdo si odbarvil výrazně světlejší prameny (ideálně několik centimetrů široké) a pak na ně na pár let zapomněl, ten měl na hlavě pořádný malér. Ono už za pár měsíců vlasy poporostou a nevypadá to bez údržby vůbec dobře!

Správně provedený melír je jako vlna barev, která se rozprostírá po našich vlasech s lehkostí a elegancí. Míchání odstínů tak, aby vytvořily hru světla a stínu, je klíčem k vytvoření jemné harmonie, která umí zdůraznit krásu nositele.

Lze být IN v melíru?

Odpovědí je: ANO! Jasně, že ano.

Dnešní doba je sice náročná, ale zároveň je krásná v tom, že se minimálně v našich končinách přestávají klást hranice kreativitě. Kde se dříve všichni otáčeli i za výraznějším svetrem, se dneska lidé běžně promenádují v originálním overalu. Tak proč toho nevyužít? Když si sedneme do křesla šikovného kadeřníka a dovolíme mu vyladit tu správnou paletu barev pro naše vlasy, stáváme se živým důkazem toho, že správně provedený melír je nekonečně INspirativní

Zdroj: byrdie.com, therighthairstyles.com, hadviser.com, IG: @terezaa.maskova, OpenAI ChatGPT

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop