Kolik si vydělávají čeští TikTokeři? Proč byste touto aplikací neměli opovrhovat a jaká jsou její úskalí?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Kolik si vydělávají čeští TikTokeři? Proč byste touto aplikací neměli opovrhovat a jaká jsou její úskalí?

Jak často scrollujete na TikToku? A už máte svého oblíbeného tvůrce? Určitě vás zajímá, zda mu tvorba videí vydělá na nájem. Zjistěte, jakými způsoby se dá na této velmi rychle rostoucí platformě zbohatnout. Jako bonus jsme pro vás na závěr tohoto článku vyzpovídali tři různě velké influencery působící na TikToku. Kolik si za poslední měsíc vydělali a v čem je pro ně lepší než instagram?
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
24. 10. 2023

 Zlatá éra TikToku začala v době pandemie a v roce 2020 se stal jednou z nejstahovanějších aplikací vůbec. Největší skupinou uživatelů je samozřejmě generace Z, takže pokud má vaše společnost produkt, kterým chce oslovit tuto demografickou skupinu, TikTok je nejlepším místem pro inzerci.

Od první éry youtuberů až po TikTokers

Stejně jako na každé sociální síti, která kdy vznikla, i na TikToku se do popředí dostávají tvůrci, kteří mají líbivý obsah. Narozdíl od youtuberů, kteří byli průkopníky této nově vytvořené pracovní pozice s názvem ,,influencer”, ale TikTokeři nedostávají zaplaceno z reklam. Na platformě samotné si tak často nevydělají ani korunu. 

Zbohatnout díky tvorbě je tak mnohem těžší, než to bylo v začátcích éry sociálních sítích právě třeba na youtube. Pokud si chcete vydělávat slušné peníze, musíte mít dobré kontakty a navazovat placené spolupráce s firmami, které tento způsob propagace podporují. Důsledkem toho vzniká nový druh podnikání, kdy často nekvalifikovaní lidé nabízejí předání svých zkušeností ve formě kurzů.  

<Path> TikTok degeneruje nejen Česko. Menstruační krev jako maska, Shopaholicadel a další trendy, které nás posouvají k zániku lidstvaZdroj: TikTok, YouTube, redakce

Existuje ale i velmi jednoduchá cesta, jak si vydělávat peníze přímo na této rychlé sociální síti. Jedná se o živé vysílání, během kterého mohou fanoušci zasílat tvůrci zpoplatněné dárečky, jenž lze následně převést na peníze, čímž si za jeden úspěšný stream mohou vydělat v průměru deseti tisíce korun. Kromě vás jako tvůrce na tom přitom aktivně vydělává i čínská společnost ByteDance, která TikTok vyvíjí. Z každého vašeho dárečku, který fanoušek koupí za reálné peníze, si strhávají padesát procent. Částky se pohybují od pár korun, až po několik tisíc.

A jaká jsou nebezpečí?

Úskalí tohoto fenoménu jsou zřejmá. K získání pozornosti fanouška a přimění ho k zaslání dárečku jsou někteří lidé schopni překračovat morální hranice či sdílet své soukromí víc, než je zdravé. 

Nebezpečí ale nastává i na straně diváka. Žádná z fungujících sociálních sítí nemá tak vyvinutý algoritmus jako TikTok. Zároveň jsou videa krátká a plná velkého množství informací, které náš mozek musí zpracovat často během několika sekund, což způsobuje snížení pozornosti hlavně u dospívajících dětí, jejichž mozek je stále ve vývoji. Je pak velmi těžké požadovat po nich aktivní účast a stoprocentní soustředění při vyučovací hodině, která trvá 45 minut.

Tipy redakce

Konec teorie. Pojďme se podívat, jak to funguje v praxi

Anastázie Chomičová alias Satnady se dostala do povědomí lidí hlavně díky své účasti v druhé řadě reality show Like House. Momentálně má vlastní tetovací studio a sdílí obsah jak na TikToku, kde ji k dnešnímu dni sleduje přes 300 tisíc lidí, tak na kontroverzní platformě OnlyFans. 

Boris Hrivňák je velký fanoušek módy, ale na jeho TikTokovém účtu najdeme i videa, na kterých maluje. Sdílení svého života pomohlo Borisovi získat 130 tisíc fanoušků. Možná za to může jeho autenticita a pocit, že si po spuštění jednoho z jeho videí povídáte s kamarádem.

Téměř 50 tisíc lidí sleduje na TikToku velmi mladého Lojzu Martínka, který zde sdílí převážně módní tipy. Díky své tvorbě měl možnost v minulosti spolupracovat s významnými jmény jako je například Jan Černý. 

Kolik sis díky TikToku za poslední měsíc vydělal/a? 

Satnady: Můj hlavní zdroj příjmu je mé tetovací studio. Spolupráce, které získávám díky své viditelnosti na TikToku, přijímám tak jednou za 2-3 měsíce a částky se pohybují v nižších deseti tisících.

Boris: Konkrétní cifru bych nerad uváděl, ale pohybujeme se v desítkách tisíc korun. Každý měsíc je to ale samozřejmě jinak a záleží také na sezóně.

Lojza: Ani korunu.

V čem si myslíš, že je TikTok lepší než instagram?

Satnady: Jednoznačně v tom, že díky algoritmu TikToku může člověk dosáhnout vyšší sledovanosti mnohem rychleji než na Instagramu. 

Boris: Možná to bude znít jako klišé, ale na TikToku se nemusím bát být sám sebou. Komunita, kterou se mi podařilo si vytvořit, mě přijímá takového, jaký jsem. Proto také mohou být má videa více autentická. 

Lojza: Rozhodně je velkou výhodou algoritmus doporučující obsah. Díky němu mohu objevit nové trendy, novinky, obsah a hlavně tvůrce, což je na Instagramu daleko složitější. Lidé na TikToku jsou daleko více sami sebou a dokážou mezi sebou komunikovat skrze obsah, který přidávají. A obsah je zároveň ,,reálnější”, jako kdybych třeba volal s někým na FaceTime a nejsou to pouze dokonalá videa nebo fotky, které primárně vídám na Instagramu. 

Proč by touto aplikací neměly firmy opovrhovat?

Satnady: Já si myslím, že firmy, které na TikToku ještě nepropagují své produkty, jen neví, jak to funguje. Samozřejmě ne ke každé firmě se tvorba na této platformě hodí, ale většina firem by si měla uvědomit, že ten algoritmus je klíčový a může přinést rychlé výsledky. 

Boris: Nejvíc tuto platformu využívá mladá generace, takže pokud chce firma zacílit právě na tuto skupinu lidí, měli by umět na této platformě komunikovat své kampaně. Všímám si, že většina firem sice na TikToku funguje, ale nedělá to dobře tak, aby se naší generaci opravdu přiblížila.

Lojza: Pokud firmy touto platformou opovrhují, jednoduše přicházejí o způsob, jak komunikovat s mladšími generacemi.

<Path> Gay vlogger Ravi Roth cestuje po celém světě a prozradí vám, kde hledat ty nejžhavější mužeZdroj:

Za jak dlouho tě na TikToku začalo vnímat víc lidí? 

Satnady: Já jsem poprvé začala natáčet videa v roce 2020. Můj obsah se věnoval takovému zvláštnímu malování obrazů, takže jsem měla minimální dosahy, ale za rok jsem začala znovu a od té doby trvalo asi čtyři měsíce aktivní tvorby, než jsem získala větší základnu fanoušků. Pak mi samozřejmě pomohla k růstu má účast v Like Housu.

Boris: Trvalo to přibližně dva roky. Působím na TikToku od roku 2019, ale rok a půl jsem dělal videa v angličtině a až pak jsem se přesunul ke svému rodnému jazyku. V ten moment mě začalo registrovat nejvíce lidí. 

 Lojza: Na TikTok jsem začal natáčet v létě 2020. V tu dobu sice můj obsah nebyl zaměřen na módu, takže vnímání mé osoby nebylo stejné jako dnes, ale trvalo přibližně půl roku, než si mě lidé začali více všímat. 

Jaké jsou podle tebe hlavní úskalí této platformy? Vnímáš nějaké?

Satnady: Jejich pravidla komunity jsou dost zvláštně ohraničená a může se vám jako tvůrci stát, že vám odstraní video bez pochopitelného důvodu. Odvolání je v podstatě nemožné a stejně tak vám mohou smazat účet, na kterém jste pracovali dva roky, a dokonce to může být omyl. To samé se ale může stát na Instagramu.

Boris: Já si myslím, že každá sociální síť má své negativní dopady a vnímat tolik obsahu a informací denně narušuje náš přirozený cyklus a rychlost života. Někteří lidé díky tomu mohou mít pocit, že musí všechno stihnout ve velmi krátkém časovém období. Na druhou stranu má TikTok i své pozitivní stránky. Já tam například chodím čerpat inspiraci. 

Lojza: Asi jediné, které mě momentálně napadá, je, kolik času trávím na platformě. Jak funguje algoritmus platformy je na jednu stranu úžasné, na druhou stranu způsobuje, že na aplikaci trávím velké množství času, které bych rád věnoval něčemu jinému. Celkově pokud trávím příliš mnoho času na jakékoliv sociální síti, má to negativní vliv na mou náladu.

Zdroj: medium.com, wired.com

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop