Fotokniha – Symbol odporu proti digitální amnézii
BLØG
Zdroj: CEWE/ Se svolením
<Path>

Fotokniha – Symbol odporu proti digitální amnézii

Zachycení okamžiků, na které nechceme zapomenout, provází lidstvo už od samých počátků jeho existence. Již naši předkové ve vzdálené minulosti cítili touhu vyjádřit své zážitky, emoce a příběhy, a to pomocí maleb na stěnách jeskyní, rytinách v hliněných tabulkách či záznamech na papyrusu. Tyto první formy vizuálního vyjádření sloužily jako záchytné body času, které nám umožňují nahlédnout do dávných období a porozumět minulým kulturám. Ale jak je to dnes? Jak si uchováváme naše důležité momentky a jak je budeme předávat, spolu s našimi příběhy, budoucím generacím?
Michal Černý Autor
30. 5. 2023

V dnešní společnosti, kde digitální technologie prostupují každou oblast našich životů, se zdá, že vše, co je spojené s materiálním a fyzickým světem, ztrácí na významu. Virtuální realita a umělá inteligence nám slibují nové dimenze a zážitky, které jsou nehmotné a ovlivnitelné pouze naší představivostí. Díky nespočtu možností a nekonečné zásobě podnětů se taktéž začíná projevovat tzv. digitální zapomnětlivost, tedy jev, kdy konzumujeme tak moc obsahu, že se nám jednotlivé důležité okamžiky našich životů začínají slévat v jeden ohromný neforemný šedivý mrak. Avšak ve středu tohoto „digitálního chaosu“ se objevuje fotokniha, a to jako symbol odporu proti rychlému zapomínání a ztrátě autenticity.

Tipy redakce

Fotka – co zachytíš, to se neztratí

Fotografie samotná nám už poměrně dlouho slouží jako prostředek zachycování okamžiků, jako nástroj, který nám umožňuje zastavit čas a zachovat vzpomínky našeho života. Ale digitální fotografie přináší do této rovnice něco nového – snadné vytvoření a rychlost sdílení. Snímek pořízený na chytrém telefonu může být okamžitě nahrán na sociální sítě a přístupný širokému publiku. Nicméně, rychlost digitálního světa velmi brzy přinášejí, jak už jsme si řekli, povrchnost a zapomnětlivost. A možná i z toho důvodu, stejně jako v moderní éře přežily knihy, stále existují fotoknihy, které nabízejí přesný opak.

<Path> Tohle na Instagramu nedělejte: 6 druhů instagramového chování, které jsou faleš sama a sledujícím lezou krkem i ušimaZdroj: IG: @tatianakucharova, redakce

Fotofilosofie

Fotokniha je jako ostrov klidu uprostřed digitálního bouřlivého moře. Je to předmět, který nese s sebou hmotnou podstatu našich vzpomínek. Když se otevře, člověk se ponoří do světa minulosti, do okamžiků, které byly pečlivě vybrány a opět složeny dohromady. Stránka za stránkou odhaluje příběh a emoce, které jsou pevně spojeny s konkrétním místem, časem a lidmi. Při listování fotoknihou prožíváme znovu ty okamžiky a připomínáme si, jak jsme se v těch chvílích cítili.

Fotokniha také přináší s sebou intimitu a osobní dotek. Když si sednete s fotoknihou v ruce, pociťujete hmotnost a materiální přítomnost předmětu, který má svou vlastní fyzickou realitu. Můžete vnímat texturu stránek, vůni papíru a zvuk, který vytváří, když listujete. Tyto smyslové prožitky nám umožňují prohloubit naši vazbu na fotografie a prozkoumat je jiným způsobem než jen jako abstraktní obrazy na monitoru či displeji, které mnohdy ani žádné zvuky nevdávají, nijak nevoní a neustále se nám na nich objevují jakési notifikace, díky kterým ztrácíme pozornost a intimní prožitek z prohlížení fotek je rázem pryč. Fotokniha je prostředek, který nám umožňuje prozkoumat a ocenit detaily, které digitální formáty často ztrácí.

S fotoknihou si můžeme dovolit ponořit se do obrazů, zkoumat jejich kompozici, barvy, kontrasty a příběh, jenž nám vyprávějí.

Tvorba fotoknihy nikdy nebyla jednodušší

Proces vytváření fotoknihy je vysoce tvořivým aktem, který nám umožňuje vyjádřit naši vizi a příběh skrze fotografie a text. Vybrat správné snímky, rozhodnout se pro uspořádání stránek a přidat třeba o osobní vzkaz je skvělou příležitostí k vyjádření naší kreativity a uměleckého cítění. Že jste nikdy nic podobného nedělali? Není se čeho bát, dnes už existují jednoduché a spolehlivé nástroje, které vás celým procesem provedou od začátku do konce, a nemusíte být vůbec zručný „ajťák“, abyste něco podobného dali dohromady.

Jeden takový nástroj nabízí společnost CEWE.

Tipy redakce

CEWE – Mistři fotografie

Společnost CEWE, založená Heinzem Neumüllerem v roce 1961 v Oldenburgu, se stala průkopníkem ve světě tisku fotografií, a to i díky tehdejšímu obecnému přechodu z černobílé na barevnou fotografii, čehož skvěle využila. V průběhu let se rozrostla na mezinárodní úroveň a stala se lídrem na evropském trhu.

S přechodem od filmové fotografie k digitálnímu zpracování si CEWE uvědomila nutnost inovace. Proto v roce 1994 přišla s Photo Indexem, který umožňoval digitální tisk na fotografický papír. O několik let později společnost představila první kiosek pro digitální tisk fotografií na světě a také možnost objednávání fotografií přes internet.

<Path> VELKÁ FOTOGALERIE: České celebrity, které rády ukazují své tělo!Zdroj:

V novém tisíciletí CEWE zaznamenala další úspěchy. V roce 2001 se na trhu prosadila CEWE fotostanice, které jsou dnes dostupné ve více než 25 000 partnerských obchodech po celé Evropě. V roce 2003 spustila program CEWE fotosvět, o němž bude ještě za chvilku řeč, který nabízel (a stále to dělá) inovativní možnosti objednávání fotodárků. A v roce 2005 uvedla na trh svůj vlajkový produkt - CEWE FOTOKNIHU, jež se stala jednou z nejprodávanějších fotoknih v Evropě.

CEWE se však nezastavuje. S rozvojem chytrých telefonů a mobilních aplikací přichází další (r)evoluce. Dnes mohou zákazníci pomocí mobilní aplikace CEWE fotosvět vytvářet a objednávat fotoprodukty kdykoliv a kdekoliv.

Od samého začátku se CEWE zaměřuje na spokojenost zákazníků. S více než 4 000 zaměstnanci a 14 nejmodernějšími laboratořemi po celé Evropě se každý rok vytiskne miliardy fotografií, ať už se jedná o tradiční tisk fotografií nebo moderní fotoknihy.

A my se nyní podívejme na stále ještě hořící pochodeň společnosti.

CEWE fotosvět – Program, který už nedáte „z ruky“

CEWE fotosvět je výtečným prostředkem pro kreativitu a realizaci vašich nápadů. S tímto programem máte k dispozici největší výběr možností designu, který vám umožní vytvořit jedinečné a osobité fotoknihy, ale taktéž i kalendáře, fotoobrazy či kryty na mobil. Program je zdarma ke stažení pro operační systémy Windows, Linux a Mac, což znamená, že je přístupný prakticky pro všechny uživatele.

Program nabízí mnoho kreativních rozvržení, různé pozadí a designové prvky, které můžete přizpůsobit svým potřebám. Navíc máte k dispozici širokou škálu šablon a stylů fotoknih, které zahrnují klasické i moderní varianty.

Jednou z výhod programu je také možnost integrace videí do vaší fotoknihy. Můžete tak propojit fotografie s pohyblivými obrazy a oživit své vzpomínky o to víc intenzivněji. Pokud budete pracovat s programem offline, můžete své dílo postupně sestavit a následně dokončit objednávku ve chvíli, kdy jste připojeni. 

K sestavení své fotoknihy můžete využít hned tři způsoby – skrze již zmíněný program, jenž si stáhnete do svého zařízení, skrze mobilní aplikaci stejného jména, anebo skrze webový online editor v případě, že nejste fandové stahování jakýchkoliv programů do svého stroje.

V každém případě je vše nádherně intuitivní a jednoduché, o to větší radost z výsledku budete mít.

Kam to spěje…

Budoucnost fotografie otevírá dveře do nekonečného prostoru možností a přivádí nás k hlubším úvahám o povaze lidského vnímání a našem vztahu k vizuálnímu projevu. S technologickým pokrokem a rozvojem umělé inteligence se otevírá cesta ke zdokonalení fotografického procesu. Avšak, jaký bude dopad těchto inovací na naši zkušenost s fotografií a naší schopnost vnímat a interpretovat obrazy?

Strojové učení a algoritmy budou mít stále větší roli v procesu tvorby a úpravě fotografií. Dokonalé zachycení emocí a nálad se stane jednodušší než v minulosti, kdy se fotografie stala jedním z nejpřesnějších prostředků, jak vyjádřit a sdílet naše niterné pocity. Avšak, jaký bude vliv tohoto pokroku na autenticitu a originalitu? Jak budeme rozlišovat mezi skutečným a umělým, mezi originálem a replikou?

Tipy redakce

<Path> FOTOGALERIE: Kalendář plný sexy zrzků vás nažhaví na rok 2017Zdroj:

S rozšířenou a virtuální realitou se otevírá okno do alternativních světů, kde můžeme prožívat a prozkoumávat fotografie jako nikdy předtím. Tento nový prostor nám umožní ponořit se do obrazů a stát se součástí jejich příběhu. 

S technologickým pokrokem se otevírá možnost, že se fotografie stane jakýmsi mostem mezi reálným a digitálním světem. Je na nás, abychom si zachovali citlivost a kritičnost vůči tomu, jakým způsobem využíváme a interpretujeme obrazy. Fotografie je více než jen technologický nástroj - je to umělecký prostředek a zrcadlo naší lidské podstaty.

Zdroj: cewe.cz, Google Play, YT kanál CEWE CZ

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop