
Fotokniha – Symbol odporu proti digitální amnézii
V dnešní společnosti, kde digitální technologie prostupují každou oblast našich životů, se zdá, že vše, co je spojené s materiálním a fyzickým světem, ztrácí na významu. Virtuální realita a umělá inteligence nám slibují nové dimenze a zážitky, které jsou nehmotné a ovlivnitelné pouze naší představivostí. Díky nespočtu možností a nekonečné zásobě podnětů se taktéž začíná projevovat tzv. digitální zapomnětlivost, tedy jev, kdy konzumujeme tak moc obsahu, že se nám jednotlivé důležité okamžiky našich životů začínají slévat v jeden ohromný neforemný šedivý mrak. Avšak ve středu tohoto „digitálního chaosu“ se objevuje fotokniha, a to jako symbol odporu proti rychlému zapomínání a ztrátě autenticity.
Fotka – co zachytíš, to se neztratí
Fotografie samotná nám už poměrně dlouho slouží jako prostředek zachycování okamžiků, jako nástroj, který nám umožňuje zastavit čas a zachovat vzpomínky našeho života. Ale digitální fotografie přináší do této rovnice něco nového – snadné vytvoření a rychlost sdílení. Snímek pořízený na chytrém telefonu může být okamžitě nahrán na sociální sítě a přístupný širokému publiku. Nicméně, rychlost digitálního světa velmi brzy přinášejí, jak už jsme si řekli, povrchnost a zapomnětlivost. A možná i z toho důvodu, stejně jako v moderní éře přežily knihy, stále existují fotoknihy, které nabízejí přesný opak.
Fotofilosofie
Fotokniha je jako ostrov klidu uprostřed digitálního bouřlivého moře. Je to předmět, který nese s sebou hmotnou podstatu našich vzpomínek. Když se otevře, člověk se ponoří do světa minulosti, do okamžiků, které byly pečlivě vybrány a opět složeny dohromady. Stránka za stránkou odhaluje příběh a emoce, které jsou pevně spojeny s konkrétním místem, časem a lidmi. Při listování fotoknihou prožíváme znovu ty okamžiky a připomínáme si, jak jsme se v těch chvílích cítili.
Fotokniha také přináší s sebou intimitu a osobní dotek. Když si sednete s fotoknihou v ruce, pociťujete hmotnost a materiální přítomnost předmětu, který má svou vlastní fyzickou realitu. Můžete vnímat texturu stránek, vůni papíru a zvuk, který vytváří, když listujete. Tyto smyslové prožitky nám umožňují prohloubit naši vazbu na fotografie a prozkoumat je jiným způsobem než jen jako abstraktní obrazy na monitoru či displeji, které mnohdy ani žádné zvuky nevdávají, nijak nevoní a neustále se nám na nich objevují jakési notifikace, díky kterým ztrácíme pozornost a intimní prožitek z prohlížení fotek je rázem pryč. Fotokniha je prostředek, který nám umožňuje prozkoumat a ocenit detaily, které digitální formáty často ztrácí.
S fotoknihou si můžeme dovolit ponořit se do obrazů, zkoumat jejich kompozici, barvy, kontrasty a příběh, jenž nám vyprávějí.
Tvorba fotoknihy nikdy nebyla jednodušší
Proces vytváření fotoknihy je vysoce tvořivým aktem, který nám umožňuje vyjádřit naši vizi a příběh skrze fotografie a text. Vybrat správné snímky, rozhodnout se pro uspořádání stránek a přidat třeba o osobní vzkaz je skvělou příležitostí k vyjádření naší kreativity a uměleckého cítění. Že jste nikdy nic podobného nedělali? Není se čeho bát, dnes už existují jednoduché a spolehlivé nástroje, které vás celým procesem provedou od začátku do konce, a nemusíte být vůbec zručný „ajťák“, abyste něco podobného dali dohromady.
Jeden takový nástroj nabízí společnost CEWE.
CEWE – Mistři fotografie
Společnost CEWE, založená Heinzem Neumüllerem v roce 1961 v Oldenburgu, se stala průkopníkem ve světě tisku fotografií, a to i díky tehdejšímu obecnému přechodu z černobílé na barevnou fotografii, čehož skvěle využila. V průběhu let se rozrostla na mezinárodní úroveň a stala se lídrem na evropském trhu.
S přechodem od filmové fotografie k digitálnímu zpracování si CEWE uvědomila nutnost inovace. Proto v roce 1994 přišla s Photo Indexem, který umožňoval digitální tisk na fotografický papír. O několik let později společnost představila první kiosek pro digitální tisk fotografií na světě a také možnost objednávání fotografií přes internet.
V novém tisíciletí CEWE zaznamenala další úspěchy. V roce 2001 se na trhu prosadila CEWE fotostanice, které jsou dnes dostupné ve více než 25 000 partnerských obchodech po celé Evropě. V roce 2003 spustila program CEWE fotosvět, o němž bude ještě za chvilku řeč, který nabízel (a stále to dělá) inovativní možnosti objednávání fotodárků. A v roce 2005 uvedla na trh svůj vlajkový produkt - CEWE FOTOKNIHU, jež se stala jednou z nejprodávanějších fotoknih v Evropě.
CEWE se však nezastavuje. S rozvojem chytrých telefonů a mobilních aplikací přichází další (r)evoluce. Dnes mohou zákazníci pomocí mobilní aplikace CEWE fotosvět vytvářet a objednávat fotoprodukty kdykoliv a kdekoliv.
Od samého začátku se CEWE zaměřuje na spokojenost zákazníků. S více než 4 000 zaměstnanci a 14 nejmodernějšími laboratořemi po celé Evropě se každý rok vytiskne miliardy fotografií, ať už se jedná o tradiční tisk fotografií nebo moderní fotoknihy.
A my se nyní podívejme na stále ještě hořící pochodeň společnosti.
CEWE fotosvět – Program, který už nedáte „z ruky“
CEWE fotosvět je výtečným prostředkem pro kreativitu a realizaci vašich nápadů. S tímto programem máte k dispozici největší výběr možností designu, který vám umožní vytvořit jedinečné a osobité fotoknihy, ale taktéž i kalendáře, fotoobrazy či kryty na mobil. Program je zdarma ke stažení pro operační systémy Windows, Linux a Mac, což znamená, že je přístupný prakticky pro všechny uživatele.
Program nabízí mnoho kreativních rozvržení, různé pozadí a designové prvky, které můžete přizpůsobit svým potřebám. Navíc máte k dispozici širokou škálu šablon a stylů fotoknih, které zahrnují klasické i moderní varianty.
Jednou z výhod programu je také možnost integrace videí do vaší fotoknihy. Můžete tak propojit fotografie s pohyblivými obrazy a oživit své vzpomínky o to víc intenzivněji. Pokud budete pracovat s programem offline, můžete své dílo postupně sestavit a následně dokončit objednávku ve chvíli, kdy jste připojeni.
K sestavení své fotoknihy můžete využít hned tři způsoby – skrze již zmíněný program, jenž si stáhnete do svého zařízení, skrze mobilní aplikaci stejného jména, anebo skrze webový online editor v případě, že nejste fandové stahování jakýchkoliv programů do svého stroje.
V každém případě je vše nádherně intuitivní a jednoduché, o to větší radost z výsledku budete mít.
Kam to spěje…
Budoucnost fotografie otevírá dveře do nekonečného prostoru možností a přivádí nás k hlubším úvahám o povaze lidského vnímání a našem vztahu k vizuálnímu projevu. S technologickým pokrokem a rozvojem umělé inteligence se otevírá cesta ke zdokonalení fotografického procesu. Avšak, jaký bude dopad těchto inovací na naši zkušenost s fotografií a naší schopnost vnímat a interpretovat obrazy?
Strojové učení a algoritmy budou mít stále větší roli v procesu tvorby a úpravě fotografií. Dokonalé zachycení emocí a nálad se stane jednodušší než v minulosti, kdy se fotografie stala jedním z nejpřesnějších prostředků, jak vyjádřit a sdílet naše niterné pocity. Avšak, jaký bude vliv tohoto pokroku na autenticitu a originalitu? Jak budeme rozlišovat mezi skutečným a umělým, mezi originálem a replikou?
S rozšířenou a virtuální realitou se otevírá okno do alternativních světů, kde můžeme prožívat a prozkoumávat fotografie jako nikdy předtím. Tento nový prostor nám umožní ponořit se do obrazů a stát se součástí jejich příběhu.
S technologickým pokrokem se otevírá možnost, že se fotografie stane jakýmsi mostem mezi reálným a digitálním světem. Je na nás, abychom si zachovali citlivost a kritičnost vůči tomu, jakým způsobem využíváme a interpretujeme obrazy. Fotografie je více než jen technologický nástroj - je to umělecký prostředek a zrcadlo naší lidské podstaty.