Vztahům více lidí se začíná dostávat i formálního uznání. Polyamorní soužití je totiž pevnější a více pečovatelů prospěje i dětem
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Vztahům více lidí se začíná dostávat i formálního uznání. Polyamorní soužití je totiž pevnější a více pečovatelů prospěje i dětem

Mezilidské vztahy jsou tvárné a také se v čase proměňují. Přesto by bylo možné říci, že v obecné rovině je člověk buď single, ve vztahu, nebo v manželství (či – v českém prostředí – v registrovaném partnerství). Pak také platí, že pokud lidé své vztahy nějak formálně stvrdí, mohou čerpat určité výhody, které z toho plynou (byť v případě registrovaného partnerství to u nás stále není zrovna hitparáda). Jak se ale mění společnost, mění se i forma vztahů. Hojné pozornosti se tak dostává i tzv. polyamorii, tedy vztahu více lidí. Jistě, na tento „model“ je možné dívat se skrz prsty, ale přehlížet jej nelze. Zejména když již existují první místa na (západním) světě, kde se právě polyamorní vztahy rozhodli de facto „uznávat“…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
28. 4. 2023

Tradiční a přirozená monogamie?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v případě romantických vztahů má lidstvo po tisíciletí jasno a že monogamie je tak vlastně „tradičním modelem“, faktem je, že historie mluví trošku jinak. Manželství jako instituce má skutečně kořeny v dávné minulosti, ovšem o romantické vztahy v něm zrovna nešlo, mělo totiž spíše účel ekonomický. Pravdou také je, že při globálním pohledu na dějiny lidstva monogamie nebyla zrovna preferovanou formou intimity, ba naopak – docela běžně měly vztahy podobu, o níž dnes hovoříme jako o „polyamorní“.

Polyamorie vs. polygamie

Tedy, samozřejmě, že dnešní polyamorie se od své předchůdkyně označované spíše jako polygamie v řadě ohledů liší. V prvé řadě polygamie vlastně počítá s tím, že člověk má oficiálně více partnerů, resp. výrazně častěji partnerek. Právě genderová nerovnováha je totiž pro polygamii v podstatě typická, takže se v drtivé většině historických případů jednalo o muže, kteří měli více manželek (kdežto situace, kdy ženy mají více manželů, byly v podstatě zapovězeny). I přesto jsou ale vědci přesvědčeni o tom, že monogamní vztahy vznikly v obdobné době jako zemědělství, a to v podstatě jako uvědomělá evoluční výhoda. V monogamních vztazích se totiž snižuje (či přímo eliminuje) riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami, je zajištěna pokračovací linie, a tedy i růst rodinného bohatství a ochrana potomků.

Polygamie v praxi

Pokud bychom měli uvést konkrétní příklady praktikované polygamie, toto partnerské uspořádání bylo běžné např. ve starověké Mezopotámii. Ačkoliv v této době již bylo klasické manželství zavedenou praxí, Chamurapiho zákoník polygamii umožňoval. Ovšem v podstatě se stejným cílem, jako mělo manželství, tedy plozením potomků. Muži si totiž v souladu s danou normou mohli vzít druhou ženu v případě, že se jim s první ženou nepodařilo zplodit potomka. Specifickým typem polygamie pak bylo soužití žen jednoho muže v harémech, což bylo běžné ve starověkém Řecku, Římě, v Číně ad. Polygamii pak uznává i tradiční islám, byť její praktikování není již nijak rozšířeno, a také ji praktikují někteří mormoni.

Zatímco v moderním světě není polygamie přijímána, z polyamorie se stává trend. Jedná se o láskyplné vztahy více lidí, přičemž mezi nimi obvykle existují určitá „vztahová pravidla“. Je ovšem třeba zdůraznit, že tento typ vztahu není otevřený (tedy nezahrnuje příležitostné sexuální partnery/ky), ti, kdo v něm žijí, k sobě mají podobné vztahy jako lidé, kteří žijí v monogamii. Ne náhodou tedy o polyamorii mnozí hovoří také jako o tzv. „etické nemonogamii“. Bez ohledu na konkrétní užité označení však tento typ vztahů začal na popularitě nabírat kolem roku 2010, a to i díky narůstajícím možnostem seznamování se a v neposlední řadě také díky stále otevřenější společnosti. Podle profesora filozofie ze Santa Clara University, Justina Clardyho, který o polyamorii napsal knihu, mají přitom polyamorní vztahy řadu výhod.

Zdroj: Giphy

Polyamorie jako výhoda?

„V mnoha případech jsou polyamorní vztahy trvanlivější než ty monogamní, protože jejich flexibilita jim umožňuje plnit měnící se potřeby těch, kdo jsou v nich zainteresováni, což monogamní vztahy v takové míře neumožňují,“ myslí si tedy Clardy. Dle jeho názoru je pak náhled na monogamii jako na „přirozený řád věcí“ mylný. Přičemž polyamorie skýtá i celou řadu výhod v případě rodinného života. „Na výchově dítěte se v minulosti podílely celé vesnice. To dnes není třeba, ale je logické, že pokud má dítě více než jednoho otce nebo matku jako pečovatele, mohou tak být lépe naplněny jeho potřeby,“ shrnul dokonce s tím, že nakonec by se mohlo ukázat, že existence více než dvou tradičních pečovatelů by mohla být i nadřazenější klasickému rodičovskému uspořádání.

<Path> „Progresivní“ generace Z má jasno: v partnerských vztazích má dominovat muž, žena patří k dětem a plotně. Je to návrat k „tradičním“ modelům soužití?Zdroj: jstor.org, ft.com, joincake.com, news.stanford.edu, bumble.com, cnbc.com, 96krock.com, insidehook.com

I navzdory mnoha možným výhodám však polyamorní vztahy nejsou vždy hodnoceny jen pozitivně. „Lidé, kteří žijí v polyamorii, čelí např. riziku, že budou propuštěni ze zaměstnání, bude jim odepřeno bydlení, budou jim kvůli jejich rodinnému uspořádání odebrány děti a podobně,“ domnívá se tedy Clardy.

Tipy redakce

A všechna možná hrozící rizika si již někteří začínají uvědomovat. V červenci 2020 tak městská rada amerického města Somerville jako první na světě jednomyslně odhlasovala uznání polyamorních partnerství. Proč? Koronavirová pandemie ukázala, že právě ti, kdo v polyamorních vztazích žijí, by mohli narazit na problémy třeba v nemocnicích – protože by je za jejich partnery/kami nemuseli pustit.  A jak už to tak bývá, příklady táhnou, takže nedávno se k témuž kroku odhodlalo také sousední město, Cambridge.

I když se tedy dnes někomu partnerské soužití více osob může jevit jako přinejmenším zvláštní, nejedná se o žádnou novinku – stejně jako je to se sdílenou péčí o děti. A navíc dané uspořádání může mít i své výhody. Rozhodně tedy není důvod, proč tento styl života kvapem zatracovat.

Zdroj: instyle.com, getmaude.com, nature.com, faculty.sfsu.edu, alislam.org, webmd.com, bbc.com, iflscience.com, insidehook.com, reason.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop