Neustále online, ve střehu a na nervy! Stává se z vašeho WhatsAppu nový „pracovní e-mail“? Zkroťte ho v nastavení!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Neustále online, ve střehu a na nervy! Stává se z vašeho WhatsAppu nový „pracovní e-mail“? Zkroťte ho v nastavení!

Znáte to. Je pátek odpoledne, celý týden jste se na něj těšili, ale telefon ne a ne zmlknout. Vrčí, pípá, třese se na to, až otevřete další ze série otázek, zadání či jiných brouků, čekajících, až se vám na víkend usídlí v hlavě. „Otevřu to až v pondělí,“ přísaháte si marně, zatímco jedním okem už nahlížíte do obsahu sdělení. A je to tu. Další páteční večer se stává pracovním a další víkend bude plný toho „stokrát nic, které umořilo vola“. „Jenom odepíšu. Jenom si to projdu. Jenom zareaguju…“ Všimli jste si, že je to horší od doby, co se nám do pracovních telefonů usídlily apky jako WhatsApp?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
26. 4. 2023

Starý dobrý e-mail

„Kdy se vůbec z e-mailu stal spíš konzervativní pracovní nástroj?“ říkáte si možná, když si vzpomenete, že tomu není tak dávno, co se všechno řešilo papírově a ti pokrokovější zvedali i drátové telefony připevněné ke stolu. Stolu, který v jasnou dobu opustili a bylo vymalováno. Kdo se nestihl dovolat v pracovní době, měl smůlu. Kdo žádal o jakoukoli součinnost v dopise, rovnou věděl, že to pár dní potrvá a neměl ani tendence něco hned po pár hodinách urgovat. Čas byly peníze i kdysi, avšak všechno bylo tak nějak… na dýl.

Máte pracovní mail? A mohu ho vidět?

Pokud i vám přistává jeden mail za druhým, jistě jste si velmi oblíbili škatulky jako „Spam“, anebo i ty méně zřejmé, které si v hlavě nastavujeme jako „Vyřeším později“ či přímočaře „Hodlám přehlédnout“. Maily se do pracovních rutin nejen bílých límečků zavrtaly už tak hluboko, že se nad nimi nikdo ani nepozastaví. Často zahlcující schránka tu prostě je. A jednou za čas je potřeba k ní sednout a nějak ten zmatek rozprášit.

Neustále online

Ačkoli jsou lidé nezřídka svým mailem stresováni, panuje zde předpoklad, že v této své schránce neležíme neustále. „Možná to ještě nečetl, nebyl u počítače a nestihl to,“ říkáte si, když vám někdo pár hodin nebo i dní neodpověděl. Ale jsme takto chápaví i na jiných platformách? No, přiznejme si, že moc ne. A stejně tak nejsou ostatní chápaví k nám. Ahoj, milý WhatsAppe.

Ano, je to WhatsApp a jemu podobné aplikace, na kterých se čím dál častěji rojí pracovní diskuze. A nejen ty kreativní. Je tu nějaký úkol? Kritika? Prosba? Šup s tím do rychlé zprávy, tu si přeci příjemce přečte hned. Je to rychlejší, než kostnaté řešení po mailu…

A to je problém. Ti, kdo jsou stresování neustálým pípáním, vibracemi a neodbytnými připomínkami, jistě vědí, jaké to je, když zasednou k obědu a vše, co cítí, není chuť svíčkové, ale pachuť upomínek a pocitu, že je toho ještě mnoho, co je potřeba okamžitě vyřešit. Zatracená práce, říkáte si možná. Ale ono to není tak úplně o práci, jako o platformě, na kterou lidé spoléhají a jejíž možnosti nyní berou jako bič na příjemce i sami na sebe. Také se takhle trápíte? A proč?

Jsi online? Odepiš!

Taky je vám blbé neodepsat, když je jasné, že jste online? Notabene šéfovi či všetečné kolegyni? Ono to totiž tak trochu blbé je. Zřejmost, s jakou zprávu ignorujete, může být pro člověka na druhé straně nervy drásající a je jedno, jestli čeká na odpověď, zda s ním půjdete na rande nebo na excelovou tabulku. A ono to nekončí. Odpovíte jednou, dvakrát, třikrát… a máte pocit, že si odbydete nutné. Ale ejhle, ono to pípá dál!

Ono se to nezblázní

Kolik je tu skutečně kardiochirurgů, jimž jde o vteřiny? A ti, kdo jimi skutečně jsou, se nejspíš ušklíbají nad představou, že by se jejich SOS situace měly řešit po WhatsAppu. Tak to taky nedělejte.

Nebo jo, ALE…!

Ale nastavte si WhatsApp správně. Pro duševní hygienu jsou osobní prostor a čas na soukromí nesmírně důležitými faktory, které nás udržují ve spokojenosti a paradoxně i ve větší efektivitě. Odpočinuté tělo i mozek jednoduše fungují lépe. Na to jsou výzkumy a poradí vám to nejen doktor a psycholog, ale i kdejaký hlubokomyslný milionkrát přesdílený citát, který všichni lajkují, ale málo kdo se podle něj skutečně důsledně řídí.

Tipy redakce

Jít s dobou znamená nejen používat technologie…

…, ale i s nimi správně nakládat. A tím správně není myšleno nějaká direktiva, kterou vás tu budeme učit. Jde o to, abyste se cítili dobře. Tak jednoduché to je. A k tomu je někdy zapotřebí, aby klient neviděl, že si celé odpoledne s někým píšete na WhatsAppu, zatímco jeho urgenci o dokončení rozpočtu vesele ignorujete. V jeho představě se chechtáte nad jeho trpělivostí, zatímco doopravdy visíte na mobilu s maminkou a pláčete, jak moc jste vycucaní. To přeci není dobře.

Je WhatsApp nový e-mail?

Tenhle článek nemá ani v nejmenším za lubem pomluvit WhatsApp. Naopak. Je fajn mít při sobě platformu, díky které lze velmi svižně komunikovat. Ale zároveň je skvělé pochopit všechny funkce, díky kterým ona svižnost někdy na povel zamrzne, aby si její uživatel zchladil nerva a našel čas vypít si v klidu čaj či zajít s rodinou do zoo bez pocitů neustálého tlaku. WhatsApp se totiž pro mnohé skutečně stal mladším bráchou mailu, kde se řeší všechno. Na rozdíl od mailu však zásadně chybí benefit pochopení, že ne vždy je nutno být připraven na značkách.

<Path> Korona-izolace a strach stojí za podivnými sny, odborníci vysvětlují význam těch nejčastějšíchZdroj: health.com, psychologytoday.com, huffpost.com

Jak na nové nastavení?

Kromě profilovky toho lze i na WhatsAppu nastavit opravdu hodně. A přesto to mnoho lidí buď neví nebo nevyužívá, ačkoli by si následné výhody moc rádi užili. Můžete například:

-        vypnout ostatním možnost vidět, kdy jste byli naposledy online;

-        i jmenovitě vybrat, komu tuto informaci nechcete sdělovat;

-        zvážit, komu se ukáže vaše profilovka;

-        promyslet, komu se zobrazí profilové informace nebo

-        vybrat, kdo uvidí aktualizaci vašeho stavu.

A to není všechno. Znáte ten pocit, kdy omylem otevřete něčí zprávu? A najednou se cítíte povinni mu odepsat, protože „Zobrazeno“ je dneska ekvivalentem vyslání tam, kam slunce nesvítí? Na WhatsAppu si přitom můžete nastavit, kdo neuvidí, zda si jeho zprávy čtete. Nikdy tak nevyšlete ono hrubiánské Zobrazeno, které už vyvolalo mnoho nejen soukromých hádek, a k řešení zprávy se můžete elegantně přesunout, až na to budete mít čas i psychickou sílu.

Největší zlo světa aneb Skupinové chaty

Taky vás to štve? Někdo vytvoří skupinu a začne spam. Řeší se nesmysly, které vám vůbec nic nedávají, jen vás ruší upozornění. Horší je to v situaci, kdy navíc musíte tuto záplavu prozkoumávat, protože se vás teoreticky týká jedna informace ze sta, a ta, pokud ji nezachytíte, vám způsobí menší pracovní apokalypsu. Bože, skupinové chaty jsou to nejhorší po povinných seznamovacích rituálech s kartičkami se jmény a zálibami, bijí se do hlavy mnozí. A nelze s nimi nesoucítit. Co jim lze poradit, je personalizované nastavení zákazu přidávání do hromadných chatů. Lawyered!

Zdroj: faq.whatsapp.com, greatergood.berkeley.edu, redakce

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop