
Sedmdesátková star, Columbo, válcuje sociální sítě jako sex-symbol a queer ikona. Proč se z detektiva v baloňáku stala znovu hvězda?
Sociální sítě v proběhu svého fungování samozřejmě zažívají vzestupy a pády, a to ruku v ruce s tím, jak dochází k přílivu či odlivu jejich uživatelů. Některé se postupem času profilují i dle konkrétních zájmů nebo také věku (přeci jen na Facebooku dnes již nejmladší generaci najdete stěží, stejně jako většina padesátníků nemá ani páru o tom, k čemu je TikTok). Nic z toho ale tak úplně neplatí pro Tumblr, ten totiž od roku 2007 prostě „tak nějak je“ – a ačkoliv síla této blogovací platformy již také do jisté míry pohasla, stále si uchovává určitou nostalgickou přitažlivost. A také poměrně dobře podporuje vazby mezi uživateli. Dnes je vlastně Tumblr takovým místem plným komfortního obsahu, který lidem dává prostor k tomu utíkat do bezpečných fikčních světů. Ne náhodou se tedy pozornosti dostalo i svéráznému sedmdesátkovému detektivovi v baloňáku, kterého pravděpodobně milovala… vaše babička.
„Jednou jsem projížděl YouTube a podíval se na klip z jedné epizody Columba, kde se detektiv dostává do kuchařské show a okamžitě mě to uchvátilo,“ popisuje tak počátek své tvorby na téma Columbo jeden z uživatelů Tumblru. Jeho koláže a fanart s touto tematikou již sesbíraly desítky tisíc zmínek. A uchváceni Columbem jsou i mnozí další. Možná ani sami celý seriál, který se vysílal od roku 1971, neviděli. Přesto nyní jeho hlavního hrdinu, podivínského detektiva ve zmačkaném kabátě, který k zásadním poznatkům obvykle dochází s jednou rukou přiloženou na čele a vraha (jehož totožnost divák zná od prvních vteřin každého z dílů) odhaluje s nonšalancí sobě vlastní, doslova zbožňují.
A kde že se vzala ta novodobá Columbova popularita? Prý se jedná o souhru mnoha faktorů, jedním z nich je prý i to, jak Columba ztvárňuje jeho představitel, Peter Falk. Svou roli totiž pojímá až zvláštně intimním způsobem, přičemž vystupuje vlastně jako takový milý ňouma. Navzdory tomu, že právě díky své zmatenosti a nejistotě ve vrazích vzbuzuje falešný pocit klidu, správného pachatele nakonec vždy odhalí.
Zdroj: Giphy
Na Columba je prostě spoleh
Nakonec je Columbo vlastně celkově komfortní podívaná, která prý člověku dává pocit určitého bezpečí, neměnného klidu, řádu a jistoty. Ostatně, Columbo nejenže vždy vraha odhalí, ale pokaždé je stejně oblečen, jezdí stejným autem a vrahy jsou obvykle špatní, extra bohatí (a bílí) lidé. Jednoduše při zapnutí Columba již v prvních vteřinách člověk ví, co čekat. A navíc ani není potřeba dívat se od začátku – od začátku seriálu a ani od začátku jednotlivých epizod. Divák se nikdy „neztratí“ jako třeba ve spletitých adaptacích děl Agathy Christie, v nichž i drobná divácká nepozornost může znamenat definitivní ztracení se v ději. Struktura Columba je vždy jasná: nejprve všichni diváci vidí zločin (i pachatele) a následující skoro dvě hodiny si Columbo s vrahem hraje na kočku a na myš. Ovšem tahle „honička“ rozhodně není nijak zběsilá. „To, co mě zcela fascinuje, je to, že v Columbovi má vše svůj čas, to je fantastické v době, kdy je naše pozornost neustále vystavována nespočtu podnětů,“ píše tak jeden z mnoha novodobých Columbových fanoušků. „Myslím, že součástí té nové popularity Columba je také to, že lidé v současné době hledají více pro ně příjemných médií. A Columbo je alespoň pro mě velmi uklidňující show,“ potvrzuje pak další z nich.
Queer ikona?
Vzhledem k tomu, že na Tumblru frčí fanfiction, není divu, že absence Columbovy ženy (byť je explicitně zmiňována prakticky v každé epizodě) je skvělým východiskem pro celou řadu různých úvah. Stejně jako samotná postava Columba prý nabízí široký prostor k tomu, aby jej mnozí začali považovat za queer ikonu. „Myslím, že Columbo představuje určitý druh maskulinity, která je pro mnoho queer lidí velmi atraktivní,“ lze se tedy mezi uživateli Tumblru dočíst. Ačkoliv detektiv Columbo ani v nejmenším nenaplňuje maskulinní ideál, je údajně zástupcem specifického mužství, které se i přes jinakost dokáže prosadit. „Falk vytváří Columba jako nepopiratelně mužského, ale na svou dobu velmi nekonvenčního. Nedělá mu problém náklonnost k jiným mužům, má rád sport, pivo, westerny, což jsou charakteristiky naplňující tradiční principy maskulinity, ale také se mu líbí květiny, rád vaří a nakupuje. Je logický, ale také intuitivní, silný, stoický, ale nikdy mu nechybí emoce. Columbo nedodržuje genderové normy, on si utváří své,“ myslí si přímo @columboscreens.
Ať už je to ale s Columbem jakkoliv, faktem je, že řadu fanoušků má i mezi dnešními příslušníky mladých generací. A jak se ukazuje, tohoto fenoménu si již všimli i jinde než jen na Tumblru. Autor nové knihy Shooting Columbo: The lives and deaths of TV´s Rumpled Detective, David Koening, pak tvrdí, že Columbo je prostě fenomén. „Obstál ve více jak padesátileté zkoušce času. A ta postava je stále živá a oslovuje stále další lidi. Lidé milují ústřední postavu, formát seriálu, fakt, že není politický, násilný, Columbo není vlastně ničím, čím jsou dnešní televizní pořady. V tom spočívá jeho kouzlo. A lidé jej proto milují,“ uzavírá.