Vytříbený pánský styl: Pro skvělý vzhled není třeba „skvělé“ tělo, zlatá kreditka a ani přehled o trendech. Jak tedy na věc?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Vytříbený pánský styl: Pro skvělý vzhled není třeba „skvělé“ tělo, zlatá kreditka a ani přehled o trendech. Jak tedy na věc?

Ať se nám to líbí, nebo ne, na vzhledu prostě záleží. Kromě toho – jak známo – šaty dělají člověka. Ačkoliv mnozí muži dnes již tomu, jak svůj módní styl vytříbit, věnují náležitou pozornost, část mužské populace zastává názor, že džíny a svetr prostě stačí – nezřídka totiž propadli zažitým mýtům o pánském stylu, skrze něž se jim nechce „prorážet hlavou proti (módní) zdi“. Ovšem být trendy a stylový, to skutečně nevyžaduje žádné „raketové znalosti“! Co byste tedy o pánském stylu měli vědět?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 12. 2022

Orientovat se v módě, to je schopnost, která je obvykle (a stereotypně) připisována spíše ženám. Ostatně, právě ženy mají přeci jen relativně širší možnosti volby nejen v oblečení, ale také doplňcích. To však neznamená, že by muži měli na budování vlastního stylu zcela zanevřít. Jen je třeba, aby překonali svou počáteční nechuť, která však může být způsobena i řadou mýtů, které právě o pánské módě kolují.

<Path> Harry Styles v perlách a Brad Pitt v sukni. Proč je stále ještě šokující, když si muž vezme sukni, perly nebo rovnou šaty? A zajímá nás to vůbec?Zdroj: Vogue, Instagram, Redakce

Abych byl stylový, musel bych neustále sledovat módní trendy

Mnozí muži v souvislosti s módou jednoduše argumentují tím, že nemají čas na to stále nové trendy sledovat. Jenže většina „trendů“ má stejně marketingový původ – a jejich cílem je jednoduše prodávat zase něco „nového“. To, co bylo in loni, už není in letos – ne však proto, že by něco konkrétního z módy skutečně vyšlo, ale proto, že výrobci oblečení chtějí, abyste nakupovali. Stále. Vedle toho, že neustálé doplňování šatníku dle toho, co zrovna udává módní diktát, je nepochybně finančně náročné, zároveň se jedná v podstatě o vyhazování peněz.

Aby módní domy vydělávaly, samozřejmě nastolují trendy, které jsou výrazné, nápadné a nezřídka neobvyklé – a to nejen barvou, materiálem, ale i střihem. Co to všechno znamená? Že žádný podobný trend obvykle nepřežije déle než jednu sezonu. Takže nakonec vám ve skříni zůstane jen oděv, který je prostě divný… Nemluvě o tom, že různé módní výstřelky jsou i výrobci zamýšleny spíše na krátkodobější užití, tedy ani příliš nevydrží. Nakonec se tak následování trendů mění v bezbřehé plýtvání v mnoha směrech.

CO JE LEPŠÍ? Chcete si zachovat styl a budit dojem, že na to, jak vypadáte, dbáte? Pak si pořiďte kvalitně zpracované kousky, klidně i šité na míru (příp. upravené na míru), a to ve stylu ryze klasickém bez jakýchkoliv výstřelků. Nejenže nebudete muset shánět stále nové oblečení, ale k tomu, které si takto pořídíte, budete moci dokupovat jen drobné doplňky.

Abych dobře vypadal, musím mít výstavní tělo

Samozřejmě, že štíhlé tělo se obléká snáz, na druhou stranu muži, kteří usilovně makají na své muskulatuře, mají nezřídka mnohem větší problémy sehnat oblečení, než byste čekali – běžné konfekční kousky totiž s nadstandardním svalstvem nepočítají. V každém případě ale platí, že dbát o vzhled těla je skvělé, ovšem ve zvládnutelných mezích.

CO JE LEPŠÍ? Vypadat dobře může prakticky každý, to je základní mantra, kterou byste si měli opakovat. Je však třeba vědět, jaké oblečení vašemu typu postavy lichotí. Muži, kteří si svým fyzickým vzhledem nejsou tak úplně jistí, jej mohou podtrhnout právě dobře zvoleným oblekem. V případě vhodně vybraných sak totiž platí, že rozšiřují ramena a zeštihlují pas (mimochodem, to je přesně typ siluety, kterého se snaží docílit ti, kdo mají čas a odhodlání cvičit). I když nejlepší je mít štíhlé tělo a na něm vhodné oblečení, neznamená to, že pokud vaše proporce nejsou standardní, měli byste na módu úplně zanevřít.

Zdroj: Giphy

Konfekce mi nikdy nesedí a velikosti neodpovídají

Konfekce je skutečně vyrobena tak, aby univerzálně seděla co nejvíce lidem – čím méně různých rozdílů ve velikostech a střizích je, tím je výroba levnější. Výsledkem toho je, že většina konfekčního oblečení jednoduše vyžaduje individuální úpravy. Stejně tak je faktem, že každý výrobce nakládá s pojetím velikostí tak nějak po svém. Je skutečně běžné, že určitá velikost, na niž si člověk u určité značky zvykl, mu u značky jiné sedět nebude. To pak v případě pánské módy platí především pro společenské kalhoty.

CO JE LEPŠÍ? Obvykle je třeba, aby krejčí/švadlena upravil/a rukávy a manžety u košil a sak, v případě sak je nezřídka třeba i zabrání v pase. Někdy nemusí přesně sednout ani kalhoty. Luxusnější obchody pak podobné úpravy také samy nabízejí, takže je rozhodně namístě této služby využít. Navzdory tomu, že se jedná o konfekci, nemá ale smysl nechat se odradit tím, že přesně nesedí – to navíc platí naštěstí především pro košile a obleky, volnočasová móda běžně člověku padne, příp. drobné nedokonalosti nijak zásadně nevadí. Každopádně pořízení slušivého společenského oblečení rozhodně není taková věda, jen je nutné přijmout, že na první dobrou možná nákup nevyjde.   

<Path> Jak žili a vypadali lidé ve středověku? Byli malí a nečistili si zuby. Vědci zrekonstruovali i tvář typického středověkého mužeZdroj: news.sky.com, bbc.co.uk, scotsman.com, scmp.com, aocarchaeology.com

Dobře vypadat stojí moc peněz

Když už dojde na věc a muži mají jasně odpovědět, proč pochodují po kanceláři v džínách a mikině, namísto aby měli na sobě oblek, nezřídka zazní odpověď, že lepší oblečení je drahé. Jako by snad vytříbený styl byl jen výsadou boháčů. Ano, pořízení kvalitních kousků je skutečně určitou investicí – budete-li ale vybírat s rozmyslem kousky, které jsou nadčasové, vězte, že spíše ušetříte.

CO JE LEPŠÍ? Aby měl člověk styl, nepotřebuje mít přetékající bankovní účet. I když vybudování šatníku s omezeným rozpočtem stojí trošku více úsilí (např. sledování výprodejů, odmítnutí módních trendů tak, aby zvolené kousky byly skutečně dlouho použitelné, či nákupy v sekáčích), rozhodně to není nemožné. Tak směle do toho!

Zdroj: businessinsider.com, washingtonpost.com, shisabrand.com, generationiron.com, effortlessgent.com, staiy.com, ethanmen.com, primermagazine.com

Populární
články

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Kevin Appl Drábek s šerpami za umístění v mezinárodní soutěži
AKTUALITY

Nejkrásnějším mužem planety je Čech. „Život je potřeba si pořádně užít,“ říká Kevin Appl Drábek, vítěz Mister Master Planet Universe

Autor: Martin Lyko
Claude Lhotecký se se svou partnerkou Rachel dostal až do finále
LIDÉ

Finalista televizní show Love Island Claude Lhotecký prozradil svou motivaci k podání přihlášky do soutěže. Mají s Rachel Karnížovou otevřený vztah?

Autor: Rozálie Růžičková
Rusko omezuje práva LGBT+ lidí dlouhodobě
AKTUALITY

Šikana bez přetvářky. Rusko zakázalo „mezinárodní LGBT hnutí“, je to podle něj extremistická organizace

Autor: Martin Lyko
I muži mají rádi květiny. Kytku ale darujte jen tehdy, pokud ji má dotyčný kam dát a nebude ji muset nosit s sebou
LIDÉ

10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Filip s Karlem spolu bydlí v nejvyšším patře bytového domu Luka Living
LIDÉ

Podívejte se do luxusního pražského bytu Filipa a Karla. V reálném životě by se prý nepotkali, k lásce jim pomohla aplikace

Autor: Bohdana Rambousková
Fetiš na chodidla je častý a možná taky úplně normální
HOT!

Fenomén foot fetiš: O nožkách prý snil 1 člověk ze 7. Co přesně tahle sexuální úchylka znamená a proč ji má tolik lidí?

Autor: Martin Lyko
Filip a Karel
LIDÉ

Filip Jankovič a Karel Šlajchrt: „Přestaňte si vybírat partnery povrchním způsobem a teprve poté najdete lásku“

Autor: Jan Witek Witek
A nebojí se být také sexy. Ukázat toho umí i víc, než odhalují díry v roztrhaném tílku
AKTUALITY

Troye Sivan přijede poprvé do Česka. Popová hudební hvězda a gay ikona vystoupí v červnu v Praze

Autor: Martin Lyko

E-Shop