Vytříbený pánský styl: Pro skvělý vzhled není třeba „skvělé“ tělo, zlatá kreditka a ani přehled o trendech. Jak tedy na věc?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Vytříbený pánský styl: Pro skvělý vzhled není třeba „skvělé“ tělo, zlatá kreditka a ani přehled o trendech. Jak tedy na věc?

Ať se nám to líbí, nebo ne, na vzhledu prostě záleží. Kromě toho – jak známo – šaty dělají člověka. Ačkoliv mnozí muži dnes již tomu, jak svůj módní styl vytříbit, věnují náležitou pozornost, část mužské populace zastává názor, že džíny a svetr prostě stačí – nezřídka totiž propadli zažitým mýtům o pánském stylu, skrze něž se jim nechce „prorážet hlavou proti (módní) zdi“. Ovšem být trendy a stylový, to skutečně nevyžaduje žádné „raketové znalosti“! Co byste tedy o pánském stylu měli vědět?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 12. 2022

Orientovat se v módě, to je schopnost, která je obvykle (a stereotypně) připisována spíše ženám. Ostatně, právě ženy mají přeci jen relativně širší možnosti volby nejen v oblečení, ale také doplňcích. To však neznamená, že by muži měli na budování vlastního stylu zcela zanevřít. Jen je třeba, aby překonali svou počáteční nechuť, která však může být způsobena i řadou mýtů, které právě o pánské módě kolují.

<Path> Dokonalost až k nepoznání – trend yassifikace zesměšňuje umělost sociálních sítí skrze šílené proměny známých tváříZdroj: upworthy.com, highsnobiety.com, buzzfeednews.com, nytimes.com, Twitter

Abych byl stylový, musel bych neustále sledovat módní trendy

Mnozí muži v souvislosti s módou jednoduše argumentují tím, že nemají čas na to stále nové trendy sledovat. Jenže většina „trendů“ má stejně marketingový původ – a jejich cílem je jednoduše prodávat zase něco „nového“. To, co bylo in loni, už není in letos – ne však proto, že by něco konkrétního z módy skutečně vyšlo, ale proto, že výrobci oblečení chtějí, abyste nakupovali. Stále. Vedle toho, že neustálé doplňování šatníku dle toho, co zrovna udává módní diktát, je nepochybně finančně náročné, zároveň se jedná v podstatě o vyhazování peněz.

Aby módní domy vydělávaly, samozřejmě nastolují trendy, které jsou výrazné, nápadné a nezřídka neobvyklé – a to nejen barvou, materiálem, ale i střihem. Co to všechno znamená? Že žádný podobný trend obvykle nepřežije déle než jednu sezonu. Takže nakonec vám ve skříni zůstane jen oděv, který je prostě divný… Nemluvě o tom, že různé módní výstřelky jsou i výrobci zamýšleny spíše na krátkodobější užití, tedy ani příliš nevydrží. Nakonec se tak následování trendů mění v bezbřehé plýtvání v mnoha směrech.

CO JE LEPŠÍ? Chcete si zachovat styl a budit dojem, že na to, jak vypadáte, dbáte? Pak si pořiďte kvalitně zpracované kousky, klidně i šité na míru (příp. upravené na míru), a to ve stylu ryze klasickém bez jakýchkoliv výstřelků. Nejenže nebudete muset shánět stále nové oblečení, ale k tomu, které si takto pořídíte, budete moci dokupovat jen drobné doplňky.

Abych dobře vypadal, musím mít výstavní tělo

Samozřejmě, že štíhlé tělo se obléká snáz, na druhou stranu muži, kteří usilovně makají na své muskulatuře, mají nezřídka mnohem větší problémy sehnat oblečení, než byste čekali – běžné konfekční kousky totiž s nadstandardním svalstvem nepočítají. V každém případě ale platí, že dbát o vzhled těla je skvělé, ovšem ve zvládnutelných mezích.

CO JE LEPŠÍ? Vypadat dobře může prakticky každý, to je základní mantra, kterou byste si měli opakovat. Je však třeba vědět, jaké oblečení vašemu typu postavy lichotí. Muži, kteří si svým fyzickým vzhledem nejsou tak úplně jistí, jej mohou podtrhnout právě dobře zvoleným oblekem. V případě vhodně vybraných sak totiž platí, že rozšiřují ramena a zeštihlují pas (mimochodem, to je přesně typ siluety, kterého se snaží docílit ti, kdo mají čas a odhodlání cvičit). I když nejlepší je mít štíhlé tělo a na něm vhodné oblečení, neznamená to, že pokud vaše proporce nejsou standardní, měli byste na módu úplně zanevřít.

Zdroj: Giphy

Konfekce mi nikdy nesedí a velikosti neodpovídají

Konfekce je skutečně vyrobena tak, aby univerzálně seděla co nejvíce lidem – čím méně různých rozdílů ve velikostech a střizích je, tím je výroba levnější. Výsledkem toho je, že většina konfekčního oblečení jednoduše vyžaduje individuální úpravy. Stejně tak je faktem, že každý výrobce nakládá s pojetím velikostí tak nějak po svém. Je skutečně běžné, že určitá velikost, na niž si člověk u určité značky zvykl, mu u značky jiné sedět nebude. To pak v případě pánské módy platí především pro společenské kalhoty.

CO JE LEPŠÍ? Obvykle je třeba, aby krejčí/švadlena upravil/a rukávy a manžety u košil a sak, v případě sak je nezřídka třeba i zabrání v pase. Někdy nemusí přesně sednout ani kalhoty. Luxusnější obchody pak podobné úpravy také samy nabízejí, takže je rozhodně namístě této služby využít. Navzdory tomu, že se jedná o konfekci, nemá ale smysl nechat se odradit tím, že přesně nesedí – to navíc platí naštěstí především pro košile a obleky, volnočasová móda běžně člověku padne, příp. drobné nedokonalosti nijak zásadně nevadí. Každopádně pořízení slušivého společenského oblečení rozhodně není taková věda, jen je nutné přijmout, že na první dobrou možná nákup nevyjde.   

<Path> Toužíte po zdravějším těle a lepším vzhledu? Máme pro vás tipy, jak na věcZdroj: VITAR

Dobře vypadat stojí moc peněz

Když už dojde na věc a muži mají jasně odpovědět, proč pochodují po kanceláři v džínách a mikině, namísto aby měli na sobě oblek, nezřídka zazní odpověď, že lepší oblečení je drahé. Jako by snad vytříbený styl byl jen výsadou boháčů. Ano, pořízení kvalitních kousků je skutečně určitou investicí – budete-li ale vybírat s rozmyslem kousky, které jsou nadčasové, vězte, že spíše ušetříte.

CO JE LEPŠÍ? Aby měl člověk styl, nepotřebuje mít přetékající bankovní účet. I když vybudování šatníku s omezeným rozpočtem stojí trošku více úsilí (např. sledování výprodejů, odmítnutí módních trendů tak, aby zvolené kousky byly skutečně dlouho použitelné, či nákupy v sekáčích), rozhodně to není nemožné. Tak směle do toho!

Zdroj: businessinsider.com, washingtonpost.com, shisabrand.com, generationiron.com, effortlessgent.com, staiy.com, ethanmen.com, primermagazine.com

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Nejhezčí dárek je ten darovaný z lásky
AKTUALITY

Dárky (nejen) pro muže už nemusíte vymýšlet. Díky tomuhle obřímu přehledu tipů je stačí jen vybírat. A to i těm, „co už všechno mají“

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

Jiřina Hofmanová během práce u policie vyšetřovala nejzávažnější trestné činy. Kvůli výhrůžkám musela změnit svůj způsob života a získala i policejní ochranu

Autor: Jan Witek Witek

E-Shop