Hodinky z ELTON hodinářské – Světové unikáty od nákresu až na zákazníkovo zápěstí
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: ELTON

Hodinky z ELTON hodinářské – Světové unikáty od nákresu až na zákazníkovo zápěstí

Svět hodinek dnes nabízí téměř nekonečné množství značek a modelů. Málokterá značka se však může pochlubit tím, co vzniká v manufaktuře ELTON hodinářská v Novém Městě nad Metují. Hodinky PRIM jsou díky unikátní ryze české výrobě takovým českým „rodinným stříbrem“ a jejich obliba v posledních letech stále roste. Proč je každý kousek unikátem, na který jsou hodinářští mistři právem hrdí, se dočtete na následujících řádcích.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
18. 11. 2022

Historie  ryze české výroby sahá až do poválečného období, kdy se ozývaly hlasy volající po nezávislosti na zahraničním, zejména západním, dovozu. Hlavní překážkou byl ale fakt, že náramkové hodinky se nikdy předtím v Československu nevyráběly, ale nacházely se zde švýcarské stroje určené k výrobě časových zapalovačů. Úkolem připravit a zahájit sériovou výrobu hodinek byl v roce 1949 pověřen Adolf Martínek, který se ho zhostil se svými patnácti kolegy. A šlo o počin opravdu mimořádný, protože tou dobou se hodinky vyráběly pouze v osmi zemích světa!

12 milionů hodinek

Vývojáři z Nového Města nad Metují museli překonat velké množství překážek, ale také vyhovět celé řadě nároků – zejména na přesnost nových hodinových strojků. I kvůli nedostatku speciálních strojů a složitosti jejich získávání došlo k zajištění kompletní technologie až o pět let později. Nápadití zaměstnanci do té doby celou řadu komponentů vyráběli ručně a nakonec zvládli představit hned 12 prototypů hodinek. Těch bylo následně vyrobeno 1500 kusů, které byly testovány dělníky, vojáky i vládními činiteli.

Novoměstský podnik od svého počátku až do 90. let vyprodukoval přes 12 milionů náramkových hodinek, ale po revoluci v roce 1989 zaplavily trh zahraniční značky od těch luxusních až po výrobce nejlevnějších a nejméně kvalitních hodinek. Zdálo se, že výroba ryze českých náramkových hodinek se ocitla na svém konci a nečeká ji již žádná budoucnost. Naštěstí se ukázalo, že to není pravda. Výroba se v ELTON hodinářské nikdy nezastavila a zájem o domácí výrobky mezi zákazníky opět vzrůstá.

Protože by podnik ELTON nedokázal porazit výrobce levných hodinek z Číny, došlo k rapidní změně strategie – továrna s masovou produkcí se přetransformovala na malosériovou výrobu. V roce 2008 zde pak byla zahájena výroba nových hodinových strojků a manufaktura ELTON hodinářská se nakonec dokázala zařadit mezi ty nejvýznamnější hodinářské manufaktury, které si zakládají zejména na ruční práci a preciznosti. Samozřejmostí se stal i individuální přístup k zákazníkovi.

Hodinky čistě domácí

I přes transformaci manufaktury a změny v některých výrobních postupech si ELTON hodinářská zachovala to, co stálo na samotném počátku výroby hodinek PRIM. Celá výroba zůstala výhradně českou záležitostí! Některé firmy o sobě tvrdí totéž, ale buď své strojky sestavují částečně ze zahraničních komponentů, nebo do nich rovnou vkládají zahraniční hodinové strojky. To se však v případě hodinek PRIM Manufacture neděje! V novoměstské manufaktuře si vyrábí i vlastní strojky.

Celý výrobní proces je ale ojedinělý i z mnoha dalších důvodů. Pod jednou střechou spolupracují nejen hodináři, ale také designéři a konstruktéři. Hodinky zde tedy absolvují celou cestu od návrhu na papíře až po uložení do pouzdra – a to doslova. Prvotní návrhy tvoří místní návrháři tužkou nebo pastelkami na papíře. Skicu následně vylepšují a pohrávají si s celkovým vzhledem hodinek. Následně vznikne vizualizace, na níž se vychytají všechny možné detaily a potom přijdou na řadu konstruktéři, kteří společně s hodináři vyrobí první prototyp.

Aleš Cibulka a Michal Jagelka mají netradiční gay Vánoce: bez lidí, stromečku a dárků, místo řízků klidně buřtguláš23. 12. 2022

Díky tomuto postupu je celý proces velmi efektivní, neboť se jakékoliv zádrhely mohou okamžitě vyřešit za dohledu všech zúčastněných. Tím se mohou pochlubit maximálně ve dvaceti hodinářských manufakturách ve světě, což z ELTON hodinářské činí opravdový unikát nejen mezi českými značkami vyrábějícími náramkové hodinky.

Hodinky na přání i hodinky s příběhem

Ojedinělý přístup k výrobě náramkových hodinek v manufaktuře ELTON hodinářská má ještě jednu další výhodu. Ti nejnáročnější klienti mohou zažádat o výrobu vskutku unikátního kusu dle jejich přání a požadavků. Společně s designéry si zákazníci mohou vymyslet model stoprocentně odpovídající jejich vkusu a představě. Díky tomu, že výroba není sériová, není třeba vyrábět více kusů, aby se výroba vyplatila. Vznikají zde tedy velmi vzácné náramkové hodinky, od kterých existuje pouze jediný kus.

Ze stejného důvodu přichází místní návrháři i se svými vlastními limitovanými edicemi. Jednou takovou je i edice PRIM Nebeští Jezdci inspirovaná osudy československých letců v britských jednotkách Royal Air Force během II. světové války a knihou Nebeští jezdci Richarda Husmanna známějšího pod literárním pseudonymem Filip Jánský. V této knize, která vyšla v několika zemích světa, autor vzpomíná na svůj příběh, na kamarády a společný boj za svobodné Československo. Do této edice vložili návrháři touhu uctít hrdiny, kteří se však za svou odvahu a oběť mnohdy díků nedočkali. Výsledkem jsou hodinky s leteckou symbolikou a s odkazy na samotnou knihu

Abyste však získali unikát mezi náramkovými hodinkami, nemusíte si pořizovat ani hodinky z limitované edice ani hodinky vytvořené pouze pro vás. Unikátem jsou totiž díky ojedinělému přístupu k jejich výrobě všechny hodinky PRIM vzniklé v manufaktuře ELTON hodinářská v Novém Městě nad Metují a každé se mohou stát tak trochu českým „rodinným stříbrem“ na vašem zápěstí.

Zdroj: ELTON, Redakce

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop