Pět nejčastějších chyb, které děláme v péči o naše pokojovky! Jak na ně? A která kráska je považována za jejich královnu?

Jaké trendy jsou v pokojovkách? A jakých nejčastějších chyb se dopouštíme v péči o ně? Nejen o tom promluvili zakladatelé e-shopu s pokojovkami, manželé Zuzka a Tomáš. Nadšenci, kteří v covidu vybudovali e-shop, který je aktuálně druhým největším na českém trhu. A my pro vás máme rozhovor s nimi!

Manželé a zároveň nejlepší kamarádi Zuzka a Tomáš se zamilovali do pokojovek. V době, kdy byla karanténa se rozhodli, že se zkusí více věnovat svým rostlinám a založili si Instagramový profil, kde své krásky sdíleli. V době covidu, kdy byli všichni doma, se najednou objevilo mnohem více nadšenců do květin a společného koníčka tak měli s kým probírat.  Stále více sledujících se jich ptalo, zda své pokojovky i prodávají, a tak vznikl nápad – založili e-shop a později vytvořili i kamennou prodejnu. Dnes dokonce i pořádají workshopy o tom, jak například rostliny přesazovat a jak se o ně starat.

Nechutná vám kapr na Vánoce? Zkuste něco nového! Máme pro vás tip, kde sehnat tu nejlepší rybu30. 11. 2022

Jaké byli začátky? A jak si na trhu stojíte dnes? 

Začátky v podnikání jsou vždy krušné, vše jsme si financovali z vlastní kapsy, a proto jsme k našemu projektu ještě každý z nás pracovali na full time.  Když přišel čas, tak každý z nás ze své práce odešel, abychom mohli věnovat energii našemu společnému projektu.

Na trhu jsme aktuálně 2. největší e-shop s pokojovými rostlinami, ale troufám si říci, že máme nejhezčí e-shop s nejpodrobnějšími informacemi o rostlinách.

K čemu jsou pokojovky vlastně dobré? 

Čistí vzduch, krásně ozdobí místnost a jsou nedílnou součástí vaší rodiny. Do jejich údržby se může zapojit každý člen domácnosti, pokud ale máte doma dítě nebo mazlíčka, doporučujeme k nim raději netoxické rostliny.

Je nějaká květina, která se nehodí k dětem? 
Většina pokojový rostlin je bohužel toxická, takže se dítka musí hlídat, aby rostlinu nepozřeli. Hodně jedovatá je však Dieffenbachia, která může způsobovat vyrážku už po doteku. Pro děti jsou samozřejmě nebezpečné i kaktusy a jejich bodláky.

Co zvolit třeba do rodinného domu a co do bytu? 

Rodinné domy bývají mnohdy chladnější než byty, a proto zvolit takové, které nemají rádi přílišnou zimu. Záleží i na světelných podmínkách, a proto nelze určitě přesné druhy.

Je důležité přemýšlet i nad tím, do jaké domácnosti se hodí jaká pokojovka? Jsou v tom nějaké rozdíly? A jak máme pokojovky vybírat? Podle čeho? 

Při nákupu rostlin je důležité myslet na to, jaké máme doma světelné podmínky, teplotu a také zda máme domácí mazlíčky, které nám okusují pokojovky. Na našem webu si můžete tyto rostliny vyfiltrovat.

Jak proměňují pokojovky domácnost?

Pokaždé když vidíme interiér bez zeleně, působí to vždy hodně smutně. Po přidání rostlin se každá domácnost nebo kancelář oživí a člověk se tam vždy cítí více příjemně.

Proč vlastně uklidňuje koukat do zeleně?

Pokud celý den člověk kouká do počítače, jsou oči i mozek unavené. Příroda ve spojení se zelenou barvou uklidňuje. Ať už máte zeleň doma nebo někde za městem na chatě, občas si odpočiňte od všeho a vnímejte jen krásu zelených tónu přírody.

Co třeba alergici? Jsou i pro ně pokojovky vhodné? 

Ano, pokud máte třeba alergii na prach, tak je lepší rostliny pravidelně sprchovat či jim otírat listy.  Pokud jste alergičtí na pil, vyvarujte se rostlinám, které často tvoří květy např. Lopatkovce či Peperomie.

Jsou i takové rostliny, které dokáží zlepšit vzduch? 

Ano, například Tchynin jazyk, Lopatkovec a další rostliny.

Co třeba květiny pro zapomětlivce? Kteří zapomínají na zalévají? Jsou i takové pokojovky, které si vystačí „s málem“? 

Rostliny, které nemůže skoro nikdo zabít jsou rozhodně Tchyniny jazyky (Sansevierie) nebo Zamioculcas. Nepotřebují příliš často zálivku a zároveň si vystačí s málem světla.

Jakto, že si někdy pořídíme novou pokojovky a do týdne nám „umře“? 

Mohla být již zalita z obchodu a my si ji zalili taky po příchodu. Nebo mohla mít špatné světelné podmínky a doma se jen stav zhoršil. Některé rostliny jsou citlivé na zimu a převoz ji mohl uškodit. Nejčastěji jsou to fíkusy, kteří nemají rádi průvan.

Jak poznáme zdravou a nemocnou pokojovku? 

Nemocná pokojovka je většinou svěšena, má žluté listy či listy s hnědými fleky. Každou anomálii na vzhledu rostliny je lepší raději ihned zkontrolovat než se škůdci rozšíří dál.

A na co bychom se při nakupování měli koukat?

Na celkový vzhled rostliny a zda nemá již škůdce, které bychom si mohli vzít domů a nakazit si tak své zelené krásky i doma.

Je nějaký multifunkční recept, jak se o pokojovky postarat a vždy to funguje? 

Nepřelívat, zbytečně na ně nesahat a alespoň jednou týdně zkontrolovat, zda nemá rostlina škůdce. A nezapomínat jednou začas přihnojit.

Přichází pomalu zima, máme květinám věnovat na zimu nějakou speciální péči? 

V zimě je důležité přesunout rostliny na světlejší stanoviště, dávat si pozor na zálivku a nehnojit.

Jsou i v pokojovkách tredny? Letí třeba dnes nějaký druh? 

Samozřejmě, aktuálně letí panašované druhy rostlin. Např. Monstera albo variegata či Syngonium albo. Panašované znamená, že mají bílé skvrny na listech, což způsobuje nedostatek chlorofylu – zeleného pigmentu.

Někdo říká, že s květinami mluví a oni pak rostou. Děláte to i vy?

Spíš než s nimi, se spolu s partnerkou bavíme o tom, jak jsou krásné a rostou. Možná i ony slyší tyto lichotky.

Pět nejčastějších chyb, které by majitelé pokojovek nikdy neměli dělat?

1.         Rostlinu neustále přemísťovat.  Většina rostlin neustále přemísťování špatně nese.

2.         Přelívat – Většina pokojovek má rádo zálivku až když proschne substrát. Časté zalívání může být fatální.

3.         Sahat na mladé listy. Mladé listy, které ještě dorůstají jsou velice křehké a náchylné. PROSÍM NESAHAT!

4.         Průvan. Pokojovky jsou tropické rostliny, které ve většině případu nesnáší studený vzduch, vystavení studeného průvanu může být pro rostlinu fatální.

5.         Nedostatek trpělivosti. Pokud se rostlina rozmnožuje řízkováním, je potřeba, aby se napřed hodně rozkořenila, až poté se zasadila do substrátu.

A co nějaké vychytávky na květináče? Je i v tom nějaký trend?

Každý květináč nebo obal na květináč dodá rostlině šmrnc. Zákazníci si můžou vybrat podle oblíbené barvy nebo tvaru a pokud je rostlina popínavá a má tendenci se linou dolů, závěsný květináč je ta pravá volba. Zákazníci milují i naše kokedamy – rostlina v mechové kouli zavěšená v macramé úvazku, mechové obrazy ve dřevěných rámech a nebo i u nás nově osázených skleněných terárií.

Zabroukejte si! Jak na snadnou techniku zlepšení nálady, imunity i celkového zdraví?22. 11. 2022

V dnešní době hodně letí tzv. řasokoule. O co se jedná? Působí prý i jako antistresové hračka?

Řasokoule jsou vskutku netradiční rostlina. Jde o zelené koule, které mohou připomínat mech, jedná se ale o zelenou řasu, které ve svém přirozeném prostředí roste v jezerech v severních zemích.

Při umývání řasokoule se jemně masíruje a promačkává, takže se dá říct, že může její údržba působí antistresově.

Co považujete jako takovou královnu pokojovek? 
Jednoznačně Monstera Deliciosa, jednu takovou jsme si právě přivezli domů a zabrala nám celý roh.
 

Zdroj: dmp.cz, Tomáš Bodnár, Zuzana Bodnárová