I pánské hodinky lze vybírat dle módních trendů. Jakou zvolit velikost, barvu a jak vůbec hodinky správně nosit?
Straight friendly
Zdroj: Carollinum/se svolením

I pánské hodinky lze vybírat dle módních trendů. Jakou zvolit velikost, barvu a jak vůbec hodinky správně nosit?

Byť by se mohlo zdát, že pořídit si a nosit hodinky není žádná věda, opak je pravdou. I v oboru hodinářství nejenže se projevují různé trendy, ale platí také určitá pravidla. Jaké pánské hodinky tedy aktuálně „letí“? A jak je správně nosit?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
30. 9. 2022

Hodinky jsou v případě mužů jedním z mála „šperků“, jehož prostřednictvím je navíc možné vyjádřit celou řadu věcí. Od toho, nakolik má ten který muž v malíčku etiketu, až po porozumění vlastnímu stylu a orientaci v módních trendech. Na druhou stranu, každý muž nemusí být nutně odborník na vše, tedy bohatě postačí, když si v souvislosti s výběrem a nošením konkrétních hodinek osvojí několik základních pravidel. V prvé řadě: kovy se nekombinují. Přezka na opasku, na botách, manžetové knoflíčky a hodinky, to vše by spolu mělo ladit, stříbro se stříbrem, zlato se zlatem. V řadě druhé: i pásek hodinek by měl ladit se zbytkem outfitu. Je-li kožený, měl by korespondovat s dalšími prvky na oblečení (a opět by měl odpovídat barevně opasku a botám). Zapomínat by se ale nemělo ani na celkový styl, pokud je cílem vytvořit seriozní byznys look, neoddělitelně k němu patří společenské boty a také hodinky. Naopak volnočasová móda popouští uzdu fantazii, hodinky mohou být sportovní, hravé a nápadité. A mnohé se odvíjí také od barev ciferníku – ty světlé jsou obvykle určené pro denní nošení, zatímco tmavé (šedé, khaki, černé, hnědé ad.) se skvěle hodí třeba k večernímu obleku. Ovšem pravdou je, že právě barva ciferníku hodinek podléhá i módním trendům. A letošním hitem je prý modrá.

„Svět nechápe, že mnozí gayové milují výrazně mladší muže,“ tvrdil už Oscar Wilde. Dodnes se nic nezměnilo. V čem tkví kouzlo „zajíčků“?9. 12. 2022

Když trendy hodinky, tak ve správné barvě

Jelikož historie se opakuje, letošní rok hlásí návrat modré – dle některých jsou zářivě modré ciferníky hodinek jistou formou odpovědi na invazi chytrých hodinek, dle jiných se jednoduše jedná o pokračující trend hravosti, která však neztrácí na eleganci (protože i hodinky s modrým ciferníkem mohou být opravdu luxusní, na rozdíl od… barevného plastu). Výběr je pak skutečně nepřeberný, a to i ve všech cenových kategoriích. To, že modré ciferníky jsou opravdu hitem, pak dokládá i fakt, že takto vybarvené kousky na trh postupně uvedly (a dnes je mají v nabídce) prakticky všechny věhlasné hodinářské značky. To pak platí třeba i pro IWC Schaffhausen – v rámci kolekce vzdávající hold letci Antoine se Saint-Exupérymu, Le Petit Prince, na první pohled zaujme model se sklíčkem safírově modrým.  Modrým ciferníkem se ale pyšní např. i vybrané hodinky značky Hamilton, Longines, Victorinox či Hublot, stranou pak nezůstává ani pověstný Rolls-Roys mezi hodinkami, tedy značka Rolex, která modrý ciferník v případě vybraných hodinek z řady Submariner Date doplňuje ještě o prvky z 18karátového zlata.  

Velikost na prvním místě?

V případě hodinek také platí zásadní věc: jedná se o doplněk. Jeho úkolem je podtrhnout celkový vzhled, ne mu dominovat. I proto je trend velkých a výrazných hodinek na ústupu. Ačkoliv v hodinářství poměrně dlouhou platilo, že „velcí“ muži s tučnými konty se orientují na masivní hodinky, a cca od 90. minulého století let tak trhu dominovaly kousky s rozměry 44mm+ a hodinky menší a drobnější zůstávaly dlouho mimo hledáček zájmu mužské populace, dnes je vše jinak. Muži by se tak měli začít ohlížet spíše po hodinkách menších rozměrů, které jsou dle odborníků v naprostém souladu s novými ideály mužnosti. „Módnost“ supervelkých hodinek v této souvislosti ale nezpochybňují jen nové generace odborníků a stylistů, ale také celebrit. „Muži jako Harry Styles rádi experimentují s tradičně ženským oblečením a doplňky, takže dává smysl, že muži chtějí vyzkoušet nosit i drobnější hodinky právě v souladu s tímto celkovým posunem v estetice,“ vysvětluje Brynn Wallner, která působí jako influencerka právě v oblasti hodinek.

Známé osobnosti, a to nejen ty zahraniční, ale i tuzemské, tak do jisté míry udávají trendy a ukazují ostatním mužům, jak hodinky mohou podtrhnout jejich image a identitu. Není tedy divu, že i v Česku se tvářemi různých hodinářských firem stávají muži, kteří svým věhlasem zdaleka přesáhli hranice – např. kardiochirurg Jan Pirk či tenista Tomáš Berdych a mnoho dalších – a mohou být i zdrojem cenné inspirace a vlastně se i podílet na tom, jak je v dnešní moderní době vnímáno mužství a pánský styl. „Muži, kteří nosí menší hodinky, se nebojí odchýlit od normy, rádi experimentují se svým osobním stylem a jsou kreativní,“ shrnuje Wallner charakteristiky těch, kteří jsou tak trošku i průkopníky změn.

V případě hodinek tedy velikost každopádně není všechno – a doby, kdy se muži „chlubili“ velkými a honosnými (nezřídka sportovními) hodinkami, jsou prostě pryč. Do centra pozornosti se naopak dostávají decentnější společenské hodinky (nezřídka zhotovené z bílého zlata a platiny), které se zasunují pod manžetu rukávu, takže vypadají diskrétně a nejsou tolik okázalé.

Stylista Filip Vaněk otevřeně: Z holky se mi nepostaví, je mi ale špatně z helikoptér s penisem a dva psi štěně taky nezplodí13. 1. 2023

 A možná je tento „nový“ velikostní trend vlastně jen návratem k tomu, co bylo dříve normou: vždyť pánské náramkové hodinky již od dob 1. světové války až do 50. let měly v podání ikonických značek, jako je např. Rolex, v drtivé většině méně než 44 mm. Ačkoliv tedy několik posledních desetiletí skutečně patřilo luxusním a velikostně „monstrózním“ hodinkám, dnes – pokud nevypadáte třeba jako The Rock (a nemáte i adekvátně velké zápěstí) – dejte raději přednost těm rozměrově menším.

V každém případě ale platí, že trendy v oblasti hodinářství jsou – stejně jako móda – odrazem společnosti. A ta je dnes velmi rozmanitá a pestrá. Ačkoliv tedy samozřejmě existují určité „módní vlny“ a inspirační vlivy, každý by měl své hodinky vybírat především podle vlastního vkusu, účelu a tak, aby korespondovaly s jeho osobností.

Zdroj: trendhim.com, thegentlemansjournal.com, watchspecialists.com, mensjournal.com, thetruthaboutwatches.com, gq-magazine.co.uk,

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop