Hyundai Santa Fe – jihokorejská vlajková loď, která předčí veškerá očekávání
Recenze
Zdroj: Foto: se souhlasem Juana Calderóna

Hyundai Santa Fe – jihokorejská vlajková loď, která předčí veškerá očekávání

Co se stane, když praktickému autu s dobrými jízdními vlastnostmi a bohatou prémiovou výbavou přidáte ještě příznivou cenovku? Budete si na maximum užívat každodenní radost z jízdy. Přesně takhle bych na úvod představil Hyundai Santa Fe. Jak se mi zamlouvala jízda s omlazenou verzí tohoto modelu s hybridním pohonem? Čtěte v následujících řádcích.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
27. 5. 2022

Ačkoli je nyní v rámci značky Hyundai největší pozornost věnována především futuristickému modelu Ionic, Santa Fe i nadále zůstává vlajkovou lodí automobilky. Jedná se o tradiční model značky Hyundai, který v loňském roce oslavil již 20 let své existence a od té doby pochopitelně urazil dlouhý kus cesty. Současná generace je v pořadí již čtvrtá a po stránce designu a technologií velmi zdařile propracovaná.

Jak už jsem zmínil v úvodu, jedná se pouze o omlazenou verzi, která se od té předchozí, alespoň co se designu týče, nijak závratně neliší. Na první pohled vás jistě upoutá výrazně široká maska chladiče a nové oddělené světlomety, které mají tvar písmene T rozděleného na dvě části. Horní část světlometu slouží také jako blinkr. Zajímavá jsou i zadní světla, u nichž nově najdeme působivý LED světelný proužek, který se táhne po celé šíři pátých dveří. Musím konstatovat, že Santa Fe vypadá velmi příjemně a elegantně. Nemalý podíl na tom má perleťově bílá barva karoserie, kterou měl mnou testovaný vůz.

<Path> Návrhář nabízející skrze svou kolekci online sex rozpálil runway na Štvanici!Zdroj:

Útulný interiér

Auto je elegantní a působivé nejen zvenčí, podobně příjemné pocity budete mít i uvnitř, kde na vás čeká příjemný, útulný interiér. První věc, která vás tu zaujme, je neobvykle rozměrný prostor, díky kterému je interiér vzdušný a řidič i posádka se necítí stísněně. Přestože vůz nabízí bohatou skladbu technologií, nemusíte se bát složitosti jejich ovládání. Vše je naprosto intuitivní. Všude kolem vás se nachází kůže a na dotek příjemné měkčené materiály.

Když se ještě na chvilku vrátím k ohromnému prostoru, který Santa Fe nabízí pro přední i zadní řadu cestujících, dostatek místa najdete také v kufru. Je také možné objednat si vůz v sedmimístném provedení, které při plném obsazení sice ubere kapacitu kufru, ale to se dá vyřešit například pomocí „rakve“ na střeše.

Informace přehledně na jednom místě

Veškeré informace k technologiím a infotainmentu najdete na přehledné obrazovce dotykového displeje s úhlopříčkou 10,25 palců a jízdní údaje na digitálním přístrojovém štítu s úhlopříčkou 12,3 palce. Obrovským plusem pro všechny, kdo nejsou fanoušky dotykových displejů a řešení, je i to, že na přístrojové desce a středovém tunelu stále zůstal dostatek prostoru na veškerá hardwarová tlačítka a ovladače, přes které můžete řešit mnoho možností nastavení a nemusíte je složitě hledat přes menu na dotykovém displeji. Jediné, co však budete hledat marně, je klasická páka převodovky, kterou nahradila moderní tlačítka. Jejich ovládání je však velmi příjemné.

Interiér vozu
Foto: se souhlasem Juana Calderóna

Podobně příjemně se ovládá i kruhový volič jízdních režimů. Na jeho levé části se nacházejí jízdní režimy ECO, SPORT a SMART. Poslední z nich tak trochu supluje režim NORMAL a maximálně chytře přizpůsobuje nastavení stylu jízdy podle aktuální situace. Na pravé straně kruhového voliče najdete režimy pro jízdu v terénu, kde můžete využít například režim SNOW (sníh), MUD (bláto) nebo SAND (písek).

Mnou testovaný vůz byl vybaven také velikým střešním oknem, které ještě umocnilo prostornost interiéru. Velmi užitečné je též vyhřívání i ventilace sedadel, které skvěle poslouží během tuhé zimy, ale uvítáte je i v parných dnech. Vzhledem k rozměrům auta byla velmi užitečná 360stupňová parkovací kamera, díky které jsem měl vždy maximální kontrolu během parkování i na méně přehledných místech.

Vůz vypadá nádherně ze všech stran
Foto: se souhlasem Juana Calderóna

Moderní technologie jsou samozřejmostí

Také v tomto voze se můžete těšit na mnohé moderní technologie, které vám usnadňují a zpříjemňují jízdu. Je to například head-up displej, díky kterému máte všechny informace o jízdě přímo na čelním skle. Potěší také bezdrátové nabíjení chytrých telefonů a možnost propojení telefonu s infotainmentem skrze Apple CarPlay nebo Android Auto. Za zmínku stojí výborně fungující adaptivní tempomat, hlídání mrtvých úhlů, bezpečné nouzové brzdění, asistent udržování vozu v jízdním pruhu, asistent pro předcházení kolizím při couvání, ale také komplexní asistent pro dálniční jízdu, který kombinuje některé z výše uvedených asistentů. Pokud byste se báli, že s takto velkým vozem budete mít problém zaparkovat, můžete si za příplatek pořídit také asistenta pro autonomní parkování, pomocí kterého můžete auto zaparkovat dokonce i zvenčí, jen pomocí tlačítek na klíčku od vozu.

Hyundai má jednu zajímavou vychytávku, kterou u automobilů jiných značek nenajdete. Je to zobrazení pohledu z kamery, která kontroluje mrtvý úhel, při aktivaci blinkrů přímo na budících před očima řidiče. K tomu lze jen dodat, že na bezpečnost Korejci dbali opravdu do posledního detailu.

<Path> Nebojte se mladých kadeřníků! S vlasy umí zázrakyZdroj: Kamila Kraftová, Christopher Salon

Jízda na úrovni

Model Santa Fe s omlazeným lookem se dočkal nové podvozkové platformy, která má vliv na lepší ovladatelnost a bezpečnost. To vše je možné díky přesunutí těžších komponentů do spodní části podvozku, což zajišťuje větší stabilitu. Nicméně hlavním důvodem této změny je všudypřítomná elektrifikace, která se týká i Santa Fe, protože v nabídce je nyní plug-in hybridní pohonné ústrojí, které jsem vyzkoušel v rámci testu.

Možná by vám mohlo připadat, že hybridní „jedna šestka“ není pro tak velké auto dostatečně silný motor, nicméně tato motorizace zcela postačí i v režimu „Eco“, který je defaultně nastaven vždy po nastartování. Auto rozhodně nepůsobí nijak ospale, díky elektromotoru jsou rozjezdy naopak poměrně svižné, a proto jsem ani neměl potřebu jízdní režim po usednutí do vozu přepínat. Samozřejmě, že by Santa Fe bylo hbitější po zvolení režimu „Sport“, ale pro běžnou jízdu to vůbec není zapotřebí. Automobil jede velmi pěkně, převody jsou téměř nepozorovatelné a podobně je na tom i přepínání mezi spalovacím motorem a elektromotorem. Když k tomu přidáte komfortní podvozek, výsledkem je hladká a pohodlná jízda.

Přední dělené světlomety
Foto: se souhlasem Juana Calderóna

Pár slov závěrem

Musím říct, že celkový dojem z faceliftovaného modelu Hyundai Santa Fe musím hodnotit velmi kladně. Novinka kráčí ve šlépějích svého předchůdce a k tomu přidává ještě několik třešniček. Automobil je po všech směrech krásně vyvážený a ať už jej budete užívat jako jednotlivec, ve dvojici, či s rodinou, pro každou situaci nabídne spoustu praktických řešení. Navíc vás kamkoliv vyveze za příjemných 7 l na 100 km, což je na tak velké auto opravdu výhodné. Za mě tedy palec nahoru a těším se, jakým směrem se tento model bude ubírat dál.

Zdroj: Jan Witek, Juan Calderón

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Napadená muž nebyl gay. Duhovou vlajku měl, protože je „ally“ čili podporovatel LGBT+ lidí
AKTUALITY

Zmlácení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích policie šetří jako výtržnictví. Podle právničky je v Česku nedostatečná legislativa

Autor: Martin Lyko

E-Shop