Vychází nové vydání EVOLUITION, které se pokouší o redefinici homo homosexualis
News
Zdroj: LUI

Vychází nové vydání EVOLUITION, které se pokouší o redefinici homo homosexualis

Živě si vzpomínám na dobu před 13 lety, kdy začala vycházet první vydání tohoto magazínu. Inspiraci pro naši tvorbu jsme tehdy hledali převážně v zahraničních publikacích podobného zaměření. A přestože se obsah každé z nich lišil, všechny pojila jedna shodná obsahová linie, kterou jsme v začátcích vydávání převzali i my – vyobrazení gaye jako tělesně statného, svalnatého muže s výzorem Adonise, jenž se objevoval na stránkách LUI po mnoho dlouhých let.
Jakub Starý Jakub Starý Autor
1. 4. 2022

Ne snad, že bychom se nezamýšleli nad tím, jaký je (i tímto periodikem komunikovaný) veřejný obraz muže, který se cítí být tělesně přitahován jinými muži, snažili jsme se jen odpovídat na námi vnímanou poptávku po takovém typu obsahu. A ačkoliv poptávka po fotografiích mužně působících polonahých Adonisů zcela jistě přetrvává dodnes, to, co se změnilo, je vztah, který si k nim vytváříme. 

Sociální sítě ve světě zapříčinily do té doby nepoznaný převrat. Pojí se s ním sofistikované formy komunikace, která již není omezena místně nebo časově, rozsáhlé způsoby participace na společenském dění, do nějž se v současné době zapojují i ti, jimž měla být možnost získat hlas pro veřejné šíření názorů navěky zapovězena, nebo všem nám dobře známý fenomén fake news a dezinformací. Jistě, sociální sítě přinesly světu mnoho špatného, nicméně i spoustu kladů. Jedním z nich, jímž bych rád uvedl hlavní obsahovou myšlenku tohoto vydání, je vznik příležitosti pro sdílení obsahu osobní povahy s publikem masových rozměrů. Díky platformám, které nám umožňují posílat do digitálního světa fotografie a videa odrážející střípky našich každodenních životů, jsme se stali aktivními tvůrci mediálního obrazu komunity, s níž cítíme sounáležitost. Způsob, jakým je ta která komunita veřejností vnímána, již není monopolisticky držen v rukou vlastníků vydavatelských domů, nýbrž jej pomáhají utvářet také jednotliví členové a členky komunity. Prostřednictvím svých profilů na nejrůznějších sociálních sítích. Objem takového obsahu je natolik rozlehlý a v podstatě všudypřítomný, že je velmi snadné uvědomit si, že i muž s alternativním vzhledem může být gay. Že i žena, „do které bychom to neřekli“, může žít spokojený život s jinou ženou a společně mohou vychovávat potomka. Že mezi námi existují lidé, kteří se necítí být v souladu s pohlavními znaky těla, jež obývají. A je to právě šíře tohoto spektra, jeho rostoucí a organicky se proměňující prezentace v médiích, která se stala hlavním tématem pro toto vydání…

<Path> Vychází nové vydání EVOLUITION, které se pokouší o redefinici homo homosexualisZdroj: Jakub Starý

Zvolili jsme pro něj název EVOLUITION, který má zrcadlit nejen proces vývoje, jímž si toto médium za posledních 13 let prošlo, ale také jistý celospolečenský posun ve vnímaném obrazu gaye. Zatímco ještě před 13 lety byl gay v masových médiích vyobrazován spíše jako karikatura poněkud šílené lesní víly a jeho image uvnitř komunity vycházela z výše popsaného tělesného ideálu, současná doba nabízí výrazně širší zorné pole pro (re)definici homo homosexualis. I proto se na obálce magazínu objevuje Filip Jankovič se svým partnerem Karlem, které v redakci vnímáme jako ztělesnění v tomto vydání popisované proměny (evoluce, chcete-li) vzorců chápání hodnotového světa, s nímž se pojem „gay“ pojí. 

Obsah následujících stránek tak nabízí moderní a událostmi posledních let broušený pohled na každodenní bytí jednotlivců, kteří své životy sdílejí s lidmi stejného pohlaví. A nejen jich – zapomínat nesmíme ani na naše „allies“, díky jejichž přesvědčení a často také neúnavné práci můžeme dnes být tam, kde jsme. Pevně doufám, že se nám jejich prostřednictvím podaří ilustrovat to, co tvoří DNA LUI. A sice, že LGBT+ lidé měli své pevné místo ve společnosti vždy, ať už se náš veřejný předobraz tvářil jakkoliv.

Zakoupit nové vydání a podívat se na jeho podrobný obsah můžete na našem e-shopu.

Zdroj: Jakub Starý

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop