Mužská budoucnost je jasná – a hladká. Odstraňování tělesného ochlupení se stává povinností. Přijdou muži s chlupy i o mužnost?

Budoucnost lidstva je samozřejmě tématem, jímž se zabývá celá řada vědců po celém světě. Zatímco ale v této otázce zatím moc jasno není, minimálně jaká bude „mužská budoucnost“, se již docela solidně rýsuje – mužem budoucnosti bude zcela hladké a aerodynamické stvoření. Tedy, rozumějte, muži postupně spějí k tomu, aby se na svém těle zbavili každého maličkého chloupku a dosáhli tak těla doslova „lysého“…

Holím, holíš, holíme

Podle průzkumu trhu z roku 2018 si téměř polovina mužské populace (46 % mužů) z těla odstraňuje alespoň nějaké ochlupení. A podle téhož průzkumu totéž v roce 2016 činilo o 10 % mužů méně – nárůst je to tedy značný. Touha po holení a různém zastřihování navíc ještě více roste ve věkové skupině 16-24 let, kdy si 57 % mužů odstraňuje chloupky v intimních oblastech a 42 % také v podpaží. „Mít na těle méně chloupků je vnímáno jako modernější, čistější a zdravější,“ tvrdí tak James Corner, zakladatel australské společnosti, která se specializuje na výrobu depilačních krémů určených na intimní partie. „Velkou část trhu ovlivňuje také sport, běžci a cyklisté se snaží minimalizovat tření, odstraňování ochlupení se ale stává i doménou starších mužů – demografický vzorek se ve skutečnosti velmi rozšiřuje,“ dodává.

Gayové musí být vždy krásní a úspěšní. Opravdu nám nic jiného nezbývá?20. 8. 2022

Ačkoliv ale zejména v poslední dekádě se odstraňování ochlupení stalo skutečným trendem, rozhodně nejde o nijak moderní výdobytek. Depilaci (ač v primitivní formě, tedy pomocí směsi cukru a včelího vosku) si dopřávali muži již v dobách starověkého Egypta. Pokud bychom učinili poměrně velký časový skok, jistou revolucí byl v roce 1903 vynález holicího strojku, který pro muže znamenal možnost začít se holit bezpečně a v pohodlí domova. Ovšem pravdou je, že holení se tehdy zaměřovalo zejména na oblast obličeje. A není divu – po většinu 20. století bylo tělesné ochlupení ztotožňováno s maskulinitou (z čehož logicky plyne, že naopak v případě žen bylo holení žádoucí).

Z historické perspektivy je však ještě třeba dodat, že tělesné ochlupení v minulosti mělo svůj význam – většina našich předků byla doslova chlupatá, a to z jediného prostého důvodu: kvůli teplu. Jakmile se ale začalo měnit na Zemi klima, lidé o ochlupení postupně začali přicházet. A dnes se jej zcela cíleně zbavují.

Muž = chlupatý

V podstatě vrcholným obdobím vyzdvihujícím spojení mužnosti a ochlupení byla sedmdesátá léta. A právě tehdy byly chlupy na mužském těle považovány také za zdroj sexuální přitažlivosti. Jenže mnoho trendů po čase narazí na svůj „strop“ – a nejinak tomu bylo i v případě mužské „zarostlosti“. Ta postupně začala ustupovat do pozadí a vzory atraktivního mužství se stali ikoničtí muži s hladkými tvářemi (stačí např. porovnat Jamese Bonda v dobách, kdy byl ztvárněn Seanem Connerym, a Bonda, kterého ztvárnil Daniel Craig). Muži s hladkými tvářemi, ale i těly, začali postupně pronikat do popkultury i reklam. A údajně je to logické. „Je třeba najít v tom všem určitý druh rovnováhy – nemá smysl mít zarostlou hruď, ale žádné ochlupení v ohanbí,“ vysvětluje tak majitel firmy vyrábějící depilační krémy pro muže určené na oblast zad. „Chlupy na zádech nebyly nikdy populární, ale je velmi zajímavé, jak se prolomila ´chlupová bariéra´ mezi muži a ženami – dnes už neexistují tak pevné představy o tom, kdo by měl, či neměl být chlupatý,“ dodává.

Zdroj: Giphy

Z odstraňování ochlupení je tak mezi muži zejména v posledních letech nezpochybnitelný trend. A prý je možné považovat jej i za nevyhnutelnou fázi mužského zájmu o péči o vlastní vzhled. „Nemyslím si, že ochlupení už není považováno za znak mužnosti. Muži jsou ale denně vystaveni obrazům jiných oholených mužů. Vidí muže v posilovně, kteří jsou bez chloupků, všude v médiích je to podobné,“ objasňuje tak Jimmy Bodur, specialista na odstraňování mužského ochlupení. Dle jeho slov pak zejména mladší muži na svém těle nechtějí skutečně žádné ochlupení, tím nejčastějším důvodem je ale prý to, že „holé tělo“ vnímají jako čistější. Možná i proto, že právě oblasti, kde ochlupení klasicky roste, jsou spojovány s pachy a vůněmi, jež byly v minulosti považovány za erotické – ale dnes nejsou.

Bez ohledu na to, jaké přesně důvody muži k tomu, aby svá těla vyholili dohladka, mají, vlastně neexistuje žádný vědecký podklad, který by výše popsané teze podpořil. Ostatně např. ochlupení v ohanbí má víceméně funkci ochrannou a co se týká hygieničnosti, v tomto případě se názory docela rozcházejí. Takže podtrženo – sečteno, zbavování se ochlupení není o čistotě, ale zejména o kultuře. „Existuje velmi tenká hranice mezi odvětvím, které pomáhá mužům zbavovat se ochlupení, a odvětvím, jehož cílem je vyvolat u mužů špatné pocity v případě, pokud tělesné ochlupení mají,“ dodává Bodur.

Test Volkswagenu Taigo aneb Příjemné překvapení po všech směrech12. 7. 2022

Mužská budoucnost je „hladká“

Jak se ale zdá, muži postupně směřují k témuž, k čemu v minulosti ženy, tedy k „žiletkovému teroru“. Dle průzkumu z roku 2017 se totiž např. 55 % mužů cítí trapně kvůli svému tělesnému ochlupení a třetina z nich ze studu nechodí vůbec plavat. Jeden z pěti mužů pak tvrdí, že tělesné ochlupení má negativní dopad na sexuální život. A tak je mužská budoucnost skutečně docela jasně nalinkována – z mužů se stanou „holátka“. Minimálně zatím na ně ale stále není vyvíjen takový tlak jako v minulosti na ženy, a tak v řadě případů je holení spíše dobrovolnou volbou než nezbytnou nutností a povinností. Jenže jak známo – co není, může být…    

Zdroj: mintel.com, askmen.com, elle.com, mentalfloss.com, journals.sagepub.com, discovermagazine.com, realmenrealstyle.com, theguardian.com, nypost.com