Velká proměna začínajících vztahů: V kurzu je „suché“ randění, všímavá originalita a východem inspirovaná péče o tělo i mysl
Straight friendly
Zdroj: iStock

Velká proměna začínajících vztahů: V kurzu je „suché“ randění, všímavá originalita a východem inspirovaná péče o tělo i mysl

Světová pandemie zakročila v mnoha aspektech našich životů a chtě nechtě zanechala stopy i v mezilidských vztazích. Přestože se v souvislosti s karanténami a řadou omezení může hovořit o řadě nevýhod a eskalaci problémů, randění získalo novou atmosféru. Složitější? Ano. Avšak pro řadu lidí i nesmírně inspirativní.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
15. 2. 2022

Pokud jste (nebo jste alespoň ještě nedávno byli) single, možná jste v posledních dvou letech přemýšleli o svých možnostech randění. Neustále nejistá situace s měnícími se pravidly jednoduchosti příliš nenahrávala a přiznejme si to – ne vždycky to bylo radostné promýšlení, jak oslovit a zaujmout protějšek v tolik ztížených podmínkách. I přes složitosti světa se však láska z lidské přirozenosti nevytrácí, a tak ani první schůzky nezmizely v propadlišti dějin. Něco se na nich ovšem změnilo.

<Path> Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří HákZdroj: Jiří Hák, redakce

Podle výzkumu, který provedla aplikace Bumble, se chování těch, kdo se chystali na první (nebo jedno z prvních) rande s novým člověkem, posunulo k mnohem větší snaze prostě něco vymyslet: něco, co bude zajímavé a originální. Důvod je jednoduchý. Pozavírané podniky, omezené otevírací doby, nejistota a obavy o zdraví své i blízkých. Přestože se takové komplikování věci zdá na první pohled jako otrava a nadmíru namáhavý úkol, ukazuje se, že jsou lidé vlastně v konečném důsledku spokojeni s tím, co se jim podařilo.

Nezřídka se první schůzky udály v přírodě, na procházce, pořádaly se soukromé pikniky pro dva, hrály online hry, a dokonce i deskovky se opět dostaly na výsluní. Nejeden pár se oddal hříšnému tanci v obývacím pokoji při zapnutém hudebním kanálu. Potenciálním láskám se nabízely domácí masáže, filmové večery, odpočinek v drive-in kině, více lidí společně nejen jedlo, ale i vařilo. Páry se společně pokoušely o improvizované wellness, hlásily se na online kurzy, pustily se do nové záliby, anebo se rozhodly kreativně vyžít u tvořivé výzvy. Chodilo se běhat, a dokonce i společně dobrovolničit. Jak se ukázalo, pravá kreativita leze na povrch až ve chvíli nouze a potřeby na něco přijít.

Přestože se všechny výše zmíněné aktivity bezesporu provozovaly už před pandemií, nejklasičtější rande v podniku u lahvinky něčeho alkoholického se začalo vytrácet. A řada lidí, přestože byla napřed naštvaná, nyní jásá – původní z nouze ctnost se stala novou, dokonce více vyhovující rutinou. Namísto večera s posilňující sklenkou alkoholu je randění nyní přesunuto do střízlivé zóny, a tak se i vztahy budované na tomto základě stávají hlubšími. Zvažování dalšího zajímavého kroku je pak inspirací pro oba, kteří se dali do schůzek a ani nadále alkohol ke spojení nepotřebují, či jej dokonce přímo odmítají.

BBC uvádí, že se mladí čím dál častěji dobrovolně vzdávají alkoholu, a to právě proto, aby byli více přítomni v daném okamžiku celou svou myslí. Vliv na to má nejen jejich zvýšený zájem o informace o fyzickém a duševním zdraví, ale také třeba čím dál jasněji se prosazující východní techniky spojené s harmonizací těla i mysli. Do uspěchaného západního smýšlení se výrazněji promítá obliba jógy, meditací a dalších praktik, které s sebou nesou především poselství vyrovnanosti, péče o sebe sama a neubližování jak sobě a své schránce, tak ostatním.

Yoga Meditation GIFZdroj: Giphy

Spoléhání na substance (třeba i ten alkohol) jako na berličku při seznamování se stává přežitkem, který spousta lidí nejen nevyhledává, ale přímo odmítá. Zranitelnost, kterou s sebou nese střízlivost a upřímná snaha o kvalitně strávený čas vnímaný plným vědomím obou z páru, je nyní to, po čem hladová srdce často touží. Že pandemie přinesla řadu zlého, o tom není třeba dlouze diskutovat. Nicméně více snahy a vložených emocí do schůzky s někým důležitým je rozhodně krokem správným směrem. Čtyřiatřicet procent uživatelů Bumble se vyjádřilo v tom smyslu, že jsou nyní oproti minulým časům ochotnější jít na suché rande. Z nich si 62 % myslí, že by se tím spíš vytvořilo opravdové spojení. Aplikace Tinder se dokonce vyjádřila v tom smyslu, že se její uživatelé stali více důvěryhodní a transparentnější v ohledech svých osobních hranic. A tak předpokládají, že se větší autentičnost seznamování jen tak nevytratí. Spíš naopak: „Aktuálně spojujeme lidi, kteří opravdu doufají, že se osobně potkají,“ dodal zdroj pro NY Times.

<Path> Že by odzvonilo lhářům? Umělá inteligence je může pomoci odhalit i u vás doma! Zkusíte to?Zdroj: OpenAI ChatGPT, redakce

Alexandra Stockwell, expertka na vztahy a intimitu a moderátorka podcastu o manželství, situaci okomentovala následovně: „Před covidem začínala většina randění jako povrchní interakce zaměřená na vzhled. Bylo snadné vyhnout se hlubokomyslné komunikaci a kultivaci emocionální intimity.“ Nyní převládá pochopení a očekávání, že se randící chtějí opravdu poznat na smysluplnější úrovni. Lidé začali být vybíravější už v prvních krocích seznamování, a tak se osobně scházejí především s těmi potenciálními partnery, kteří je skutečně zaujali.

Soustředění na sebe sama, které s sebou přinesly karantény a všeobecné obavy, má tedy opravdu něco do sebe. „Není nic asexuálnějšího než riskování vlastního zdraví,“ glosuje NY Times. Setkávání s lidmi bylo (a je) najednou ještě děsivější. Už totiž nezápasíme pouze s nervozitou, sebevědomím či riziky, před kterými nás varovali rodiče, učitelé, policie, internet a vlastně všichni už od dětství. Pokud nám někdo stojí za první rande v těchto podmínkách, není divu, že do celého procesu vložíme více energie i toho nejlepšího z nás.

Zdroj: bbc.com, aarp.org, ucf.edu, nytimes.com, tinderpressroom.com, verywellmind.com, bumble.com

Populární
články

E-Shop