Na návštěvě u pekaře, cukráře a kadeřníka Jendy Jirky z Peče celá země
Rozhovor
Zdroj: Foto: se souhlasem Alexandry Šnaid
<Path>

Na návštěvě u pekaře, cukráře a kadeřníka Jendy Jirky z Peče celá země

Jan Jenda Jirka se do povědomí veřejnosti dostal díky televizní soutěži Peče celá země, která se pravidelně vysílá v České televizi. Nedávno jste jej však mohli vidět i v jednom ze speciálů pořadu Prostřeno. Z rozhovoru pochopíte, že právě kuchyň je v jeho libeňském domě tou nejdůležitější místností.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
4. 2. 2022

Nacházíme se v horní Libni v Praze. Proč sis pro bydlení vybral zrovna tuto čtvrť?

Původně jsem na Prahu 8 úplně nechtěl, protože jsem vždy bydlel na opačné straně, v Záběhlicích a na I. P. Pavlova. Kvůli pečení jsem ale potřeboval větší kuchyň a garáž, což tento být nabízel. Takže jsem tu při hledání nového bytu měl ten nejdůležitější základ a k tomu mě okouzlil nádherný výhled na celou Prahu a na všechny její dominanty, jako je Hrad, Žižkovská věž, Národní muzeum, které je v noci krásně osvětlené, Karlínské náměstí apod. Výhled na Prahu je tu opravdu nádherný. Hrozně hezký je například večerní pohled na matějskou pouť a opět se těším na Silvestra, půlnoční ohňostroj je odsud také nádherný.

Pojďme čtenářům tvůj byt popsat. Z kolika se skládá pokojů?

Hlavní místností je obývák s kuchyní, ze kterého je vstup na balkon. Na stejný balkon se dostanete také z ložnice, která má navíc za postelí přepážku, za níž se nachází velká šatna. Mimo tyto dva pokoje je tady už jen koupelna s vanou a záchodem, což bylo mimochodem také důležité kritérium. Já jsem „vanový člověk“ a to, že tady byla vana, bylo velké plus.

Byt sis pronajal už vybavený?

Nějaké vybavení tu už bylo, ale nebyly tady třeba žádné spotřebiče, vybavení obývacího pokoje, komody v ložnici a většinu dalších drobností jsem si zařizoval sám. Byt se postupně, jak jsem přivezl další věci, stále „zmenšoval“ a díky tomu, že mám hrozně moc věcí na pečení, jsem jimi obsadil celou kuchyň a kumbál. Tak si říkám, že v jednom se tady bydlet dá, ale když jsme tady žili s mým bývalým přítelem, byl tenhle být poměrně malý.

Co se týče výbavy v bytě a v kuchyni, kde se inspiruješ? Máš oblíbená místa, kde nakupuješ?

Co se týče stolování, je pro mě TOP značkou Potten & Pannen – Staněk, u které skončila nejedna má výplata a dá se říct, že i celý honorář ze soutěže Peče celá země. Co se týče nábytku, u toho jsem trošku šetřivější, využívám většinou věci z klasických nábytkářských obchodů. Musím však dodat, že miluju kvalitní textil. Spánek je pro mě důležitý, a proto potřebuju mít kvalitní povlečení.

Obývací pokoj je spojený s velkým kuchyňským koutem
Foto: se souhlasem Alexandry Šnaid

Nejsem moc internetový člověk, který by hledal a nakupoval on-line. Raději se na každou věc podívám naživo, mám to tak i s oblečením, nábytkem, keramikou, zkrátka se vším. Mám rád, když se mi prodavači věnují, což dnes není úplně obvyklé.

Podle tvého vyprávění jsou tedy nejoblíbenější místa kuchyň a ložnice?

Přesně tak. Na vybavení těchto prostor si opravdu potrpím. Co se týče stolování a vybavení do kuchyně, myslím si, že mám vůbec to nejlepší, co je aktuálně k dostání. Miluju značky Rosenthal a Villeroy & Boch. Není to pouze kvůli tomu, ale například vánoční nádobí od Rosenthalu maluje Češka Helena Fučíková a na rozdíl od značky Villeroy & Boch, která má spíše americké vzory, jsou vzory paní Fučíkové v takovém ladovském stylu. Je pravda, že vybírání talířů bylo velmi zdlouhavé, protože za kvalitní nádobí zaplatíte nemalé částky. Ale jak říkám, pro mě je stolování a kuchyň opravdu nejdůležitější.

<Path> Nevšední vinohradské bydlení Clemence, majitelky legendárního klubu Le ClanZdroj: Jan Witek, Juan Calderón

Kdyby sis i přes to měl vybrat jednu věc, která je pro tebe největší srdcovkou v rámci tvého bydlení, co by to bylo?

Myslím, že bychom opravdu všechno našli v kuchyni, kde jsou všechny možné kvalitní kousky.

Tohle vydání vychází těsně před Vánoci. Vidím tu krásnou vánoční dekoraci. Dělal sis ji sám?

Na takové věci moc šikovný nejsem, ale velmi rád podpořím někoho, kdo se tomu věnuje, navíc když je místní. Takže mám například opravdu krásné ozdoby na stromeček od českých výrobců. Například Slezská tvorba z Opavy dělá krásné retro ozdoby. Miluji vánoční výzdobu, ale i dekoraci spojenou s jinými svátky, ale sám nic nevyrábím. Když už něco vytvářím, tak je to v kuchyni. Aktuálně třeba peču cukroví na zakázku. To se možná tak trochu za vánoční dekoraci považovat dá. (smích)

Proto je skvělé, že mám v kuchyni televizi. Je to pro mě důležité, protože jsem dříve bydlel v bytě, kde jsem měl televizi za rohem, a tak jsem při pečení nemohl mít žádnou kulisu. Většinou si pouštím různé pohádky nebo divadelní hry a u toho v klidu pracuju.

Vzpomínka na nedávné účinkování v soutěži Prostřeno
Foto: se souhlasem Alexandry Šnaid

Vidím tu i docela bohatou knihovnu. Asi se skládá hlavně z kuchařek?

Máš pravdu. Je tam jediná kniha o autoškole, zbytek jsou kuchařky. Mám tady i jednu vzácnost, sbírku receptů po mojí babičce, která si je začala psát už někdy kolem roku 1930. Jsou tam recepty psané ručně, ale třeba i na psacím stroji. Ve sbírce jsou skutečně krásné staré poklady a výborné recepty. Hodně z nich čerpám například při pečení cukroví. Jednou možná celou sbírku nechám dát dohromady a vydat jako knihu.

Když se vrátím zpět ke čtvrti samotné, co všechno nabízí okolí a kam rád zavítáš?

Za první republiky byla Horní Libeň velice zajímavé místo. Byly zde vybudovány luxusní vily, spousta malých obchůdků apod., ale jakmile tu postavili čtyřproudovou silnici, došlo k odříznutí této části. Nicméně už jsem se naučil, kde se dá dobře najíst. Někteří asi budou znát restauraci A posto trattoria, která je sice v Chabrech, ale je to jen kousíček. Nedaleko mám také super undergroundový bar Amarula, kde dělají skvělé poctivé drinky a mají velký výběr alkoholu a koření. Kousek odsud je Palmovka, která se také začíná probouzet a vznikají tam zajímavé podniky. Chvilku to mám i do Karlína. Libeň je spíš poklidnější, i náš dům je malý a je v něm jen pár bytů, takže se tady všichni známe a jsme velmi dobří přátelé. Lockdown jsme spolu prožívali na terasách, nebo jsme se navštěvovali.

<Path> Nový dokument "Gay Lives of Straight Guys" boří stereotypy v nahlížení na "gay zaměstnání". Kadeřník, model či módní návrhář nemusí být vždy gayZdroj:

Do budoucna si plánuješ koupit něco vlastního? Jakou máš představu o ideálním bydlení?

Vím, že někdy v budoucnu skončím zpět doma v Podkrkonoší, přesněji v Červeném Kostelci, kde chci trávit důchod, ale asi se ještě dlouho stěhovat nebudu. Hodně se však zajímám o nemovitosti v okolí Kladna, kde mám spoustu přátel. Dnes je ovšem dost nereálné si něco koupit, protože ceny jdou pořád nahoru. Předloni jsem dokonce chtěl kupovat dům v Červeném Kostelci, ale nakonec za něj majitel chtěl hrozně moc peněz. Uvidíme, co se naskytne v budoucnosti.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

E-Shop