Nevyhazujte parfémy, které vás začaly nudit. S trochou kreativity a odvahy si z nich sestavíte osobní vůni, kterou nikdo jiný nemá

Na poličce v koupelně se nám čas od času nahromadí parfémy, jejichž vůně nám kdysi učarovala, ale po určité době používání nás začala nudit. Někdo by poradil poličku vyklidit a poloprázdné flakonky prostě vyhodit. Ale je tu i jiná možnost, kterou připouštějí i sami parfemisté. Zkuste vůně zkombinovat a vytvořit si tak svůj zcela unikátní, osobní parfém.

Různé vůně mohou skvěle fungovat dohromady

Nápad kombinovat více parfémů zní na první poslech dost podezřele. Přeci jen to poslední, co by člověk chtěl, by bylo vydávat odér jako po divoké noci v šantánu. Proto má vrstvení více vůní určitá pravidla, jejichž dodržování vás ochrání od katastrofy. Jak se tedy dostat k zajímavému výsledku, který lidi ve vašem okolí okouzlí a budou se ptát: „Úžasně voníš, co je to za parfém? Tu vůni neznám…“

Především je potřeba pohlídat si, že mísíte správné tóny, které se k sobě hodí. Jen tak získáte čerstvou a svěží vůni. K tomu je dobré znát základy vědy o parfémech – jaké vůně spolu dobře fungují a jak je vrstvit. Pokud milujete návštěvy parfumerií a neodejdete, dokud si nepřivoníte alespoň k padesáti parfémům, jistě to pro vás nebude problém. Pokud jste v tomto oboru úplně mimo, poradí vám Dawn Spencer Hurwitz, parfemistka a majitelka studia DSH Perfumes v americkém Coloradu.

Zdůrazněte jednu složku oblíbeného parfému

Dawn pro online magazín MarthaStewart.com vyzdvihla dvě hlavní pravidla, kterých byste se při mísení vůní měli držet. Nejprve byste mezi svými parfémy měli identifikovat vůně, které k sobě dobře sednou. To se samozřejmě snadno řekne, ale pro laika to může být příliš těžký úkol. Parfemistka Spencer Hurwitz sama uznává, že většina dnešních parfémů je tvořena až stovkou různých přísad. Proto radí postupovat krok za krokem: nejdřív si zvolte parfém, který máte opravdu rádi, a použijte ho jako základ.

Zdroj: Giphy

Pak přidejte jednodušší vůni, kterou tvoří jedna složka, a ne další sofistikovaná kombinace. V jazyce tvůrců parfémů se takovým vůním říká soliflore neboli z francouzštiny „jedna květina“. Může to být jednosložkový parfém nebo i esenciální olej. „Například na svůj oblíbený parfém přidejte vrstvu s lehkým tónem dřeva či pižma, čímž dosáhnete smyslnějšího dojmu, nebo květinový parfém podtrhněte přidáním jedné květinové složky. Taky ho můžete občerstvit jednou kapkou bergamotu,“ řekla Dawn Spencer Hurwitz časopisu MarthaStewart.com.

Pokud vám to pořád ještě zní složitě, zvolte opravdu jednoduchou cestu: najděte si na internetu přesné složení vašeho oblíbeného parfému a vyberte si jednu jeho složku, kterou k němu pro ozvláštnění přidáte (třeba jasmín). Obohacení parfému jednou výraznější složkou přinese lepší výsledky, než kdybyste smíchali dvě kompletní vůně. Špatně by určitě dopadla třeba kombinace dvou výrazných květinových parfémů.

Průvodce nošením pánských prstenů: Poznejte dle umístění prstenu charakter muže, ale třeba i to, zda je mafián či milionář25. 11. 2021

Nepřidávejte víc než dvě vonné vrstvy

Hledání vašeho osobního parfému se samozřejmě může snadno zvrhnout. Spojením nádherných, božských vůní může vzniknout skutečný smrad, pokud se to přežene. Ale taky můžete při dostatku citu přijít na osobní vůni, která pro vás bude dokonalejší než jakýkoli parfém z obchodu. Stejně jako pro pejska a kočičku, když vařili dort, platí pravidlo, že méně je více.

Dawn Spencer Hurwitz doporučuje nepřidávat k základnímu parfému víc než dvě další vrstvy vůně. Pro začátečníky je podle ní spolehlivou cestou ke zdárnému výsledku spojovat vůně v různých formách – například nastříkat vrstvu parfému přes esenciální olej nebo na parfemovaný krém.

Gay líbačka v českých kinech bude! Norská Popelka u nás poběží v plné verzi včetně scény s polibkem dvou mužů2. 12. 2021

Moderní parfémy: přes čokoládové rohlíčky až k vůni pizzy

Profesionální tvorba parfémů není zběsilým mísením krásných vůní. Má svůj řád, dnešní výrobci parfémů pracují s více než třemi tisíci vonných složek. Jednotlivé vůně jsou přírodní i uměle získané v laboratořích. V poslední době na trhu přibývá unisex vůní, které jsou určeny lidem bez ohledu na gender. Přesto většina parfémů nadále zůstává rozdělena na dámské a pánské. Charakteristickými složkami dámských parfémů jsou santalové dřevo, pižmo, vanilka, pivoňka, liči, frézie, konvalinka, magnolie, růže, ambra a cedrové dřevo. Pro mužské parfémy se tradičně používá santalové dřevo, citrusy, máta, levandule, fialky, koření, ambra, dřevo a pačuli.

A pak jsou tu vedle konvenčních parfémů různé speciality – například tzv. gurmánské parfémy. Jedná se o sladké vůně, z nichž cítíte dobroty jako čokoládu, karamel, vanilku, mandle, med. Prvním moderním parfémem pro milovníky gurmánských požitků byl Angel, který Thierry Mugler uvedl na trh v roce 1992. Tóny cukrové vaty, medu, čokolády, vanilky a dalších orientálních laskominek byly pro spotřebitele nejdřív šokem, ale záhy se staly prostě návykovými. Angel otevřel moderní historii „jedlých“ parfémů. Gurmánské vůně se ovšem netvoří v kuchyni mísením kakaa s cukrem. Tyto „jedlé“ tóny vytváří správný poměr pačuli, ambry a různých koření. A protože se vývoj nikdy nezastaví, od sladkých dobrůtek se výrobci parfémů dostali až k vůním pizzy nebo langusty. Vrstvení takových vůní bychom ale rozhodně nedoporučovali.

Zdroj: Marthasteward.com, Wikipedia.org