Nevíte, co na sebe ke stromečku? Inspirujte se nejstylovějším mužem roku, Adamem Sandlerem. Outfity „à la bezdomovec“ zaujal celý svět

Móda je tvárná a variabilní a každý ji samozřejmě může pojímat po svém. Doposud ale platilo, že „módními ikonami“ se stávali známí lidé, kteří měli buď vytříbený vkus, nebo byl jejich styl natolik originální, že jej mnozí chtěli následovat. Jenže časy se mění. A jak se zdá, dnes se módní ikonou může stát prakticky kdokoliv, a to včetně herce Adama Sandlera. Pokud jste tedy byli doposud na vážkách, jak slavnostně pojmout svůj outfit ke štědrovečerní tabuli a ke stromečku, vězte, že si klidně můžete dopřát pohodlí a vychutnat si jej plnými doušky. Právě díky tomu totiž Sandlera obdivují miliony lidí po celém světě…

Možná teď nevěřícně kroutíte hlavou a říkáte si, kde jsme proboha přišli na to, že by zrovna Adama Sandlera někdo považoval za módního guru. Inu, pravdou je, že právě jeho jméno se stalo na Googlu v kontextu spojení „módní ikony“ nejvyhledávanějším v rámci uplynulého roku (to pak dokládá zpráva Google Years in Search 2021, dle níž Sandler pomyslně „porazil“ třeba i Harryho Stylese). Ano, miliony lidí skutečně tohoto herce, který se běžně na filmové premiéry dostavuje v pantoflích a šortkách či teplácích, považují za módní vzor. 

PODCASTOVÝ GRINDR: „Sex na Grindru si dokážu najít snadno, rozhodně se tam ale necítím dobře,“ říká Vladimír, se kterým jsme také probrali, co je to #GAYTWITTER a proč je teď tak populární19. 10. 2022

Trapný taťka?

Podle odborníků za aktuální Sandlerovu módní popularitu údajně může pandemie, potažmo lockdown – jelikož lidé právě v této době přišli na chuť jinak „taťkovskému stylu“, který by za normálních okolností řada z nich odsoudila jako nevhodný či přímo trapný. Pravdou ale je, že vypadat jako Adam Sandler je (ve srovnání s módními ikonami let předchozích, Davidem Beckhamem, ale i Rihannou či Kate Moss) vlastně velmi snadné – a to i pro kteréhokoliv muže (nejen) v Česku. Sandler totiž obvykle vypadá jako by si odskočil od okopávání brambor „na jedno“ do nedaleké putyky nebo do samoobsluhy pro lahváče. 

(Ne)buďte jako Adam!

Na příležitosti vlastně nezáleží. Vypadat jako Adam Sandler na premiéře či na tzv. Walk od Fame dokáže skutečně každý. A jelikož konzumaci kapra s rodinným klanem asi není tak úplně možné považovat za událost podobně významnou jako ty výše zmiňované, při nichž se na každého upírají hledáčky fotoaparátů, vlastně je možné říci, že hrozí, že budete (prizmatem Sandlerova stylu) u štědrovečerní večeře vypadat až příliš slavnostně. A co že byste tedy měli nosit, pokud byste se svými outfity chtěli podobat těm hercovým? Postačí delší tzv. basketbalové šortky, nadměrně veliká (XXXL) trička, tenisky, příp. UGG boty. Touto optikou by se dalo říci, že Česko je zemí módě zaslíbenou, jelikož tento styl ovládá docela značná část tuzemské mužské populace.

Tak trošku módní anti-star

Aby bylo jasno – Sandler se nikdy o to, aby svým oblečením kohokoliv okouzlil, nesnažil. Obvykle jej všechny módní magazíny kritizovaly za totální absenci vkusu. Ale právě jeho definitivní nedostatek zájmu o módu z něj nakonec udělal bezděčnou módní star. Časopis Input dokonce publikoval článek s titulkem „Adam Sandler nenávidí módu, což z něj dělá ikonu pandemického stylu.“ Právě koronavirová pandemie, potažmo opakované lockdowny a řada souvisejících opatření, totiž lidi donutila začít o módě uvažovat zcela jinak než dříve. „Pracoval jsem stále z domova, trvalo to více jak rok, postupně jsem si zvykl na pohodlí, a to i vzhledem k oblečení. Když jsem na TikToku viděl to, co nosí Adam Sandler, bylo to osvěžující,“ popisuje tak Ashley Ogawa Clarke, který působí jako editor v rámci pánského módního brandu Mr. Porter. A podle něj jsou lidé Sandlerovým oblečením nadšení také proto, že naprosto narušuje představu o tom, jak donedávna většina z nich vnímala někoho, kdo je „dobře oblečený“. A Ogawa Clarke se s popisem Sandlerova stylu nebojí jít ještě dál a hovoří o něm jako o popelnicovém.

Operní pěvec Jiří Rajniš: někteří pěvci museli rozvážet za covidu pizzu, kumšt je extrémně nejisté povolání22. 11. 2022

Tom Barker, módní editor portálu Highsnobiety, pak tvrdí, že klíčem k Sandlerovu módnímu úspěchu je to, že vlastně stále nosí to, co bylo populární v devadesátých letech – a dle jeho názoru se tímto stylem mladá generace inspiruje jednoduše proto, že miluje ironii, a tak hrdě chodí v kouscích, jež vypadají jako vytažené z tátovy skříně. „Sandler je multimilionář, ale oblečený je jako ten úplně nejobyčejnější člověk odkudkoliv z ulice. V tom, jak se obléká, ukazuje, že je naprosto bez ostychu jednoduše sám sebou,“ tvrdí také Barker. A vlastně by se dalo říci, že možná to je klíč k objasnění této poměrně nečekané popularity velmi osobitého Sandlerova stylu. „Pro popis toho, jak aktuálně vypadá dobrý pánský styl, lze skutečně užít termín ´nečekaně´. Jak vypadá dobře oblečený muž v roce 2021? To je otázka za milion – může mít na sobě totiž úplně cokoliv, co se mu líbí,“ vysvětluje Clarke s tím, že v současné době je možné v módě hovořit o do jisté míry děsivém druhu svobody.

Pokud jste tedy ještě před chvílí přemýšleli, jak skrze své oblečení ve svátečních dnech zapůsobit na příbuzné, klidně všechny tyto úvahy hoďte za hlavu – a buďte jako Adam Sandler. Prostě sami sebou.

Zdroj: blog.google, inputmag.com, theguardian.com, mrporter.com, highsnobiety.com