Je pro vás ukládání potravin do chladničky výzvou? Nyní může být díky úložným boxům Stackers doslova zábavným tetrisem

S vysokou pravděpodobností to sami znáte – umístit do lednice různé pochutiny a předpřipravené či hotové pokrmy může být opravdu výzva. A mnohy neustálé přeskládávání věcí skutečně může připomínat osmdesátkový hit, hru Tetris. A přesně toho se vtipně rozhodla využít společnost Samsung, která spojila síly s The Tetris Company a společně uvádějí na trh zábavné úložné boxy Stackers. Ano, skutečně připomínají ikonickou hru. A celý projekt má navíc důležitý společenský přesah…

Plýtvání potravinami  je problémem, kterému se zejména v posledních letech, kdy je ve společnosti kladen důraz na udržitelnost, ekologii a obecně zodpovědnost vůči využívání zdrojů, věnuje stále více pozornosti. Čísla jsou přitom neúprosná: Tři z deseti lidí (30 %) přiznávají, že vyhazují větší objem potravin, než tomu bylo před pandemií (20 %). Důvody takového jednání jsou prosté – čím dál méně z nás má přehled v obsahu své chladničky. A tak řada (nezřídka zcela zapomenutých) potravin nemilosrdně končí v koši, protože nebyly srovnány např. dle data spotřeby, příp. nebyly uskladněny vhodně. Kromě toho mnozí z nás nevyužívají možnosti navařit ve větším množství a jednotlivé porce jídel rozdělit do krabiček a následně je zamrazit na později. A právě proto vznikl „krabičkový t/Tetris“, tedy limitovaná série úložných dóz v ikonických tvarech Tetriminos s cílem snížit stávající obrovské plýtvání potravinami.

Maspalomas Pride – festival plný tance a nevšedních zážitků16. 5. 2022

Tetris v lednici

Princip využití úložných dóz je přitom vzhledem k nostalgickému hernímu odkazu velmi snadný, každý bude moci skládat jednotlivé krabičky soupravy na sebe úplně stejně jako v důvěrně známé hře. Ať už to bude nahoru, dolů, doleva či doprava, souprava je ideální volbou k optimalizaci prostoru. Tímto způsobem je tak možné využít kapacitu chladničky mnohem efektivněji a vyhnout se vyhazování potravin. Před svátečním obdobím krabičky na potraviny navíc splní úlohu perfektního vánočního dárku pro gurmány, milovníky her i bojovníky za ekologii. Pokud tedy (nejen) o letošních Vánocích hledáte něco skutečně jedinečného, tato zábavná souprava je ideální volbou.

Sada obsahuje všech sedm ikonických tvarů a barev Tetrimina – azurovou, žlutou, fialovou, zelenou, modrou, červenou a oranžovou. Díky zábavnému barevnému rozlišení tak bude skladování potravin v chladničce a mrazničce mnohem jednodušší a efektivnější. Skládací boxy nejenže skvěle vypadají a perfektně zapadnou do chladniček, ale rovněž poskytují zákazníkům efektivnější způsob optimalizace dostupného úložného prostoru a zároveň podporují boj Evropské federace potravinových bank s plýtváním potravinami,“ uvedl v dané souvislosti Tim Beere, vedoucí oddělení chladicích zařízení společnosti Samsung.

I na vhodné chladničce záleží

O chladničkách Samsung přitom platí, že i ty lze velmi variabilně přizpůsobovat individuálním potřebám, a to nejen uvnitř, ale i zvenčí. Cílem výrobce je jednoduše maximalizace úložného prostoru, k čemuž přispívá i technologie SpaceMax umožňující pohodlnější rozložení čerstvých potravin. Odpovědí na zjištění, že až 46 % potravin nakoupených v evropských domácnostech končí v odpadkovém koši, je pak série kombinovaných vysokokapacitních a variabilních chladniček a mrazniček Samsung Bespoke, jež disponuje řadou inovativních funkcí vedoucích ke vhodnějšímu skladování potravin a jejich vyššímu zužitkování.

„Táta mi řekl, že být gay je nepřirozené. Ale že mě má rád, a tak o tom nebudeme mluvit,“ odtáhli se rodiče osmnáctiletého Lukáše2. 5. 2022

Hravé barevné dózy Samsung Stackers je možné pořídit online, a to za 25 euro (cca 640 Kč). Tím, že se jedná o produkt, jenž má posloužit ke snížení plýtvání, však jeho přínosy nekončí – celý výnos z prodeje této limitované edice totiž poputuje již výše zmíněné Evropské federaci potravinových bank (a tedy i do potravinových bank v Česku, společnost Samsung totiž spolupracuje také s Českou federací potravinových bank). A spojí-li se užití dóz také s vhodnou volbou chladničky z produkce Samsung, je prakticky zaručeno, že již žádné jídlo neskončí zbytečně v odpadu.

Zdroj: Samsung/Spolupráce