Pandemie má nový katastrofický důsledek: domácí sestřihy. Podívejte se na video a sami raději následujte tyto rady odborníka

Během posledních dvou let se řada lidí zamýšlela nad tím, co všechno svedou vlastníma rukama – šily se roušky, více času na domácnost znamenalo i více možností věnovat se dříve odsouvaným úpravám a opravám. Říká se, že až v krizi člověk potká skutečnou kreativní múzu, která ho dovede k nečekaným výsledkům. To ovšem neznamená vždycky pozitivní výstup. Pokud jde například o nový sestřih, možná byste měli počkat, až se vašemu kadeřníkovi uvolní místo v přeplněném kalendáři. Anebo pokud vážně trváte na tom, že to zkusíte sami, projděte si napřed tyto tipy a triky a především jasná varování před blížící se katastrofou!

S radami, jak na domácí stříhání, se na internetu od chvíle, co jsme se dostali do koronavirové krize, roztrhl pytel. Není to tak dávno, co se nikdo nemohl dostavit do kadeřnictví. Nyní jsou omezeni neočkovaní a ti, kdo do salónu přijít mohou, často bojují s plnými kalendáři odborníků, kteří jednoduše po dlouhé přestávce, kdy nemohli stříhat, dohánějí, co mohou. Pokud i vás napadlo, že si konečky prostě zkrátíte sami, anebo máte v plánu dokonce komplikovanější sestřih vlastní rukou, zpomalte. Nadechněte se a rozmyslete. Ano, jsou to jen vlasy a nejde o život, ale pokazit si střih také jistě nechcete...

edward scissorhands 90s GIFZdroj: Giphy

Jak to nedělat

Rozhodně se do stříhání nepouštějte impulzivně. Mohli byste dopadnout podobně jako tato nešťastná slečna, která byla nucena si část hlavy oholit.

Zapomeňte na ryzí mužství a ženství. V každém muži je kus ženy – a v ženě zase muže, tvrdí vědci21. 2. 2022

Co je dobré si z toho odnést?

  • Vlasy jsou pružné. Když je narovnáte, vypadají, že výsledek bude delší. Ovšem jakmile pramen pustíte, zjistíte, že jste skončili s mnohem kratší kšticí, než jste plánovali.
  • Kratší vlasy se někomu mohou více vlnit a odstávají častěji než delší – jsou totiž lehčí, a tedy tolik neleží. A to platí i u ofin.
  • Dozadu si nevidíte. A uvědomění většinou přijde pozdě.
  • Panika dokáže (ve snaze zachránit, co se dá) napáchat ještě větší škod

 

Dlouhé vlasy: Jak správně na věc?

Jděte k odborníkovi. Konec článku.

To je samozřejmě legrace, ovšem pokud se opravdu chcete sami pouštět do sestřihu, raději se na akci připravte nejen psychicky.

S tímto návodem přišel na YouTube známý kadeřník Brad Mondo, který často varuje před katastrofami, které si lidé dokáží sami způsobit na hlavě. Proto rozhodně jeho rady zvažte, než se do něčeho impulzivně pustíte.

Než s čímkoli začnete, připravte si především vhodné nůžky. Možná se vám to nezdá, ale nůžky na papír (či jakékoli jiné než na vlasy) neudělají tak dobrou službu. Kadeřnické nůžky jsou ostré a můžete s nimi velice dobře manipulovat – aby ne, jsou na stříhání vlasů určené! Pokud zvolíte jiný nástroj, pravděpodobně budete krutě bojovat.

Dále si připravte kartáč na vlasy a pevné gumičky. Ano, čtete správně – gumičky vám pomohou v navádění a udržení linií, proto je nepodceňujte. Cokoli, co vám zjednoduší navigaci, je vítáno. Nechcete přeci skončit s nerovnoměrným sestřihem (tedy, pokud to není zrovna účel).

Kadeřníci vás pravděpodobně vždycky stříhali poté, co vám vlasy namočili, že? Suché vlasy oproti mokrým mají ale tu výhodu, že hned vidíte, jak bude výsledek vypadat. Pokud budete především kudrnaté nebo vlnité vlasy stříhat za mokra, nejspíše se budete hodně divit, co vznikne, až si hlavu vyfoukáte.

Jak tedy udržet linii při stříhání konečků? Rozdělte si vlasy do sekcí. A ne, dvě opravdu nestačí. Pokud byste zvolili pouze dvě, na konci byste se nejspíš zděsili, že vám vlasy vytvořily tvar jakéhosi nevzhledného písmene V. Zvolte raději čtyři a více sekcí. Tyto sekce svažte gumičkami na místě, kde budete stříhat. Můžete je stáhnout níž, ale neutahujte je výš – raději vlasy převažte znovu. V žádném případě vlasy nevytahujte po stranách ani se je nesnažte stáhnout dopředu, či naopak dozadu. Měly by co nejpřirozeněji viset kolmo k zemi. Pokud se dopustíte nerovnoměrných a povytahaných sekcí, výsledný střih jednoduše nebude rovný. Ujistěte se, že gumičky jsou ve stejné výšce – a že výsledné sekce na sebe budou navazovat.

A rada na závěr: Trpělivost! Nepokoušejte se vše ustřihnout na jeden zátah. Stříhejte pomalu, drobnými pohyby, koncem nůžek. Udržíte si tak nad procesem lepší kontrolu.

„LGBT+ Ukrajinci bojují v armádě a chtějí být vidět. Naše komunita zažívá ve válce hromadný coming out,“ říká aktivista Tymur Levčuk ze Lvova18. 3. 2022

Nyní, pokud jste vše udělali poctivě dle rad a měli jste trochu štěstí, máte krásný, rovný sestřih. Pokud vám to ale nestačí a toužíte po vrstvení, opět přicházejí na řadu gumičky. Oddělte si vrchní část vlasů od spodní – pěkně vodorovně. Poměr je na vás. Čím více necháte vespod, tím více vlasů zůstane v délce, kterou jste si zvolili rovným střihem. Pokud zaberete větší množství vlasů, vrstvení bude výraznější.

Svrchní vrstvu opět rozdělte na minimálně čtyři sekce, které tentokrát ovšem svážete gumičkami až poté, co vlasy vyčešete kolmo ke stropu. Že máte všechny gumičky ve stejné výšce, zkontrolujte ještě nad hlavou. Jakmile je spustíte dolů, už s nimi nehýbejte. V konečcích by vám měl vzniknout oblý tvar, kterého se jednoduše nůžkami zbavte. Ne však dokonale. Nestresujte se perfektní linií. Opět stříhejte drobnými pohyby – stejně jako Brad ve videu.

Zdroj: YouTube kanály Brad Mondo a Jaskarn Bandhen