
Vyměnit si tělo a mít sex jako někdo jiný? Ve virtuální realitě klidně. Využít ji lze ale i k odstranění nenávisti mezi lidmi
Virtuální realita dnes umožňuje opravdu věci, které by za jiných okolností vůbec nebyly možné. A to i co se sexu týká. Stačí nasadit si speciální náhlavní soupravu a pak si už jen užívat veškeré dění okolo sebe – divoký mejdan, swingers party…I když i to je pro většinu lidí (tedy minimálně pro ty, kteří nic podobného neměli příležitost vyzkoušet) docela těžko představitelné, technologie opravdu umí překračovat veškeré hranice. A tak zejména v posledních letech došlo k rozvoji tzv. body swappingu, což je praxe, kdy si lidé vybavení náhlavními soupravami a pohybovými senzory „vymění“ tělo s nějakou jinou skutečnou osobou. Tímto způsobem lze dokonce i „měnit pohlaví“, resp. ženy ve virtuální realitě mohou vidět a cítit to, co vidí a cítí muži – a naopak.
„Zničehonic mám najednou prsa a na sobě mám oblečení, v němž dorazila moje kolegyně. Je to dezorientující, a když se dotýkám vlastního těla, připadá mi to zvláštně elektrizující – jako kdybych vlastní tělo před očima někoho jiného znovu objevoval,“ popisuje tak redaktor magazínu MEL svou zkušenost s body swappingem. „Nakonec jsem viděl své tělo, jak se ke mně s nataženýma rukama přibližuje. Krátce jsem objal sám sebe a políbil se na tvář. Bylo to příjemné, ale ne zrovna sexy – což ale neznamená, že sexy by podobný prožitek nemohl být. Konsensuální body swapping s někým sexy za účelem zkoumání jeho těla by mohl být opravdu docela žhavý zážitek,“ dodává. Samozřejmě, že body swap může zajít mnohem dál než jen k polibku na tvář – a je fakt, že sex v roli opačného pohlaví může být skutečně nezapomenutelným zážitkem.
Terapeutická virtuální realita
V podstatě světovým průkopníkem v oblasti body swappingu je VR studio BeAnother Lab, které se kromě samotného zdokonalování této technologie snaží upozorňovat na to, že právě virtuální realita může u lidí zvyšovat empatii, snižovat implicitní rasové předsudky, a dokonce potenciálně léčit fobie. To vše v případě, kdy je využita k terapeutickým účelům. Náhlavní soupravy navíc umožňují svým nositelům, aby viděli sami sebe – což by mohl být skvělý prvek např. v případě léčby tělesné dysmorfie (jedná se o problém, kdy lidé vnímají své tělo zkresleně, příliš kriticky). Ostatně, na téma využití virtuální reality vznikly již i různé výzkumy, podle jednoho z těch nejnovějších pak výměna těla ve virtuální realitě skutečně může změnit pocity, které člověk ze sebe samotného má. Poměrně zajímavým zjištěním je pak to, že lidé, kteří se experimentu s body swappingem zúčastnili, si začali vyměňovat s protějškem, s nímž si „vyměnili tělo“, i osobnostní rysy. A to už je docela děsivé (ale pro někoho třeba i povzbuzující) – osobnost člověka lze totiž zjevně změnit v závislosti na tom, nakolik je oklamán v tom, kým je (či je přesvědčen, aby věřil, že je někým jiným).
Virtuální realita má však samozřejmě potenciál také v případě, že lidé řeší svou vlastní identitu. „Byli jsme požádáni trans ženou, která zvažovala operaci genitálií, zda by si mohla vyměnit tělo s cis přítelkyní – a zjistila, jaké to je, nemít penis. Chtěla to zažít předem,“ popisují tak majitelé VR studia s tím, že oba tito lidé následně dostali možnost v soukromí se svléknout a těla si v rámci virtuální reality vyměnit – pro oba to byl údajně ohromující zážitek. V rámci virtuální reality lze ale vstupovat i do virtuálních a předem připravených příběhů, i to pak trans lidé mohou využít – k dispozici je např. příběh trans muže Jonaha, který prožívá radost po operaci hrudníku. Technologii je tak skutečně možné využít nejen jako nástroj vyzkoušení těl druhých, ale skrze zprostředkované prožitky tak lze umožnit např. i prožití těch svých.
Co nás čeká?
Ačkoliv náhlavní soupravy je sice možné koupit a klidně používat i doma, řada pokročilejších funkcí je dostupná jen pod dohledem odborníků a v kontrolovaných prostorech. V současné době je daná technologie také stále velmi drahá – přesto otázka, nakolik se virtuální realitu podaří propojit i se sexualitou, resp. v jaké míře vzniknou a volně se rozšíří sexuální technologie, spočívá spíše v tom, kdy přesně k tomu dojde, než v tom, zda se něco takového vůbec odehraje.
Ovšem v kontextu skutečně obrovského potenciálu, který využití virtuální reality, potažmo body swappingu, má, je jistě mnohem více namístě uvažovat o jejím využití v rovině terapeutické a prospěšné pro společnost. Jak již neurověda naznačila, tímto způsobem by např. bylo možné překonat negativní stereotypy mezi různými skupinami ve společnosti, zvýšit empatii a altruismus. A přesně na to se chce zaměřit i BeAnotherLab. I když virtuální sex, navíc v těle někoho jiného, je nepochybně z hlediska komerčního velmi zajímavý, cílem studia je především využít technologie k budování vzájemného porozumění mezi lidmi a také laskavosti. A než se to podaří, alespoň můžeme snít o (virtuální) realitě, v níž nejsou určité části společnosti stigmatizovány kvůli vzhledu, barvě pleti, vyznání či sexuální orientaci/genderové identitě…