Taky jste si mysleli, že účes „na Jágra“ už neuvidíte? Omyl! Kontroverzní mullet hlásí velký návrat a sociální sítě bere útokem!

Asi jen málokterý účes v lidech vzbuzuje takové emoce jako takzvaný mullet. Tento sestřih buď milujete, anebo z duše nenávidíte. Nic mezi tím zřejmě neexistuje a nějaký názor na mullet má nejspíš úplně každý. Pokud jste ale měli za to, že tento zvláštní účes už nebudete muset řešit, protože patří do historie, tak jste se pěkně zmýlili. Sestřih „na Jágra“ totiž na sociálních sítích zažívá velký comeback a ať se vám to líbí, nebo ne, oficiálně se vrací do módy.

Zatímco po stranách a na temeni hlavy jsou vlasy krátké, vzadu můžou dosahovat až na ramena – v extrémních případech pak třeba až na záda. Právě tak nějak by se dal popsat účes, který lidi rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Sestřih, který do dějin vešel jako mullet, byl na vrcholu s svojí popularity mezi 70. až 90. léty minulého století. I když si ho ale nejčastěji spojujeme s kariérními začátky legendárního hokejisty Jaromíra Jágra nebo třeba britským zpěvákem Davidem Bowiem, zůstává mullet i nadále hojným předmětem diskuze. A není divu – tenhle (ne)populární účes totiž frčí i dnes.

V současnosti boduje mullet hlavně na sociálních sítích. Velké oblibě se opět začíná těšit po celém světě. Obzvlášť velký nárůst počtu zájemců, kteří po tomto sestřihu touží, ale hlásí Austrálie. Na tamních středních školách se z účesu stává doslova kult. Kadeřníci z měst Melbourne, Sydney a Adelaide se nestačí divit, kolik zákazníků po mulletu prahne. Většinou jde právě o teenagery, ale mezi fanoušky kontroverzního sestřihu se objevují i o něco starší dvacátníci. 

Ředitelé škol – obzvlášť soukromých a katolických – ale z představy, že většina jejich studentů bude mít na hlavě mullet, moc nadšení nejsou. Některým účes dokonce vadí natolik, že se proti němu rozhodli aktivně bojovat. Jejich zbraní bývá přísný školní řád, který sestřihy tohoto typu zakazuje. Proti mulletu konkrétně se sice přesně školy nevyslovují, ale na některých z nich platí takový řád, který chlapcům nepovoluje mít účes, co se dotýká límečků od košil školních uniforem. Někteří kluci se ale mulletu přesto úplně nevzdávají – vzadu si vlasy jenom nechávají trochu zkrátit tak, aby účes před vedením školy obstál.

Mullet dnešní doby je ale bez ohledu na školní předpisy přece jenom trochu jiný než jeho předchůdce. Mladší ročníky touží spíš po ledabylejších a méně ostře definovaných verzích kontroverzního střihu. Někteří chlapci si navíc zadní část vlasů údajně chtějí nechat hodně narůst, aby na nich vynikly kudrliny. Těch nejčastěji dosahují pomocí trvalé. Kadeřníci se domnívají, že hlavní důvod, proč je mullet mezi mladými tak na vzestupu, spočívá v inspiraci u sportovců. Ačkoliv nekorunovaným králem mulletu je bezesporu český hokejista Jaromír Jágr, mezi sportovci je tenhle sestřih hodně oblíbený i dnes. Mullet ovšem zdaleka není jen mužskou záležitostí. Hojně se o něj totiž zajímají také ženy.

Úmrtí partnera, skandální coming out i boj za práva gayů. Život George Michaela přiblíží unikátní dokument, na němž se zpěvák sám podílel23. 5. 2022

Zdá se, že s mulletem se mladé generace tak trochu symbolicky vrací ke kořenům. Ačkoliv si většina jeho současných nositelů připadá „cool“ po vzoru svých idolů a trendů na sociálních sítích, pravdou je, že mullet vlastně žádným velkým objevem není. Sám tenhle pojem sice vznikl až v roce 1994 (na svědomí ho má hip hopová kapela Beastie Boys se svým songem „Mullet Head“), ale mullety na hlavě nosili už v antickém Řecku. Ve svém proslulém eposu Ilias se o tomto sestřihu zmiňuje i básník Homér. K recyklování módních trendů jsme asi prostě odsouzeni…

Zdroj: Dailymail.co.uk, History.com