Taky jste si mysleli, že účes „na Jágra“ už neuvidíte? Omyl! Kontroverzní mullet hlásí velký návrat a sociální sítě bere útokem!
News
Zdroj: Getty

Taky jste si mysleli, že účes „na Jágra“ už neuvidíte? Omyl! Kontroverzní mullet hlásí velký návrat a sociální sítě bere útokem!

Asi jen málokterý účes v lidech vzbuzuje takové emoce jako takzvaný mullet. Tento sestřih buď milujete, anebo z duše nenávidíte. Nic mezi tím zřejmě neexistuje a nějaký názor na mullet má nejspíš úplně každý. Pokud jste ale měli za to, že tento zvláštní účes už nebudete muset řešit, protože patří do historie, tak jste se pěkně zmýlili. Sestřih „na Jágra“ totiž na sociálních sítích zažívá velký comeback a ať se vám to líbí, nebo ne, oficiálně se vrací do módy.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
2. 12. 2021

Zatímco po stranách a na temeni hlavy jsou vlasy krátké, vzadu můžou dosahovat až na ramena – v extrémních případech pak třeba až na záda. Právě tak nějak by se dal popsat účes, který lidi rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Sestřih, který do dějin vešel jako mullet, byl na vrcholu s svojí popularity mezi 70. až 90. léty minulého století. I když si ho ale nejčastěji spojujeme s kariérními začátky legendárního hokejisty Jaromíra Jágra nebo třeba britským zpěvákem Davidem Bowiem, zůstává mullet i nadále hojným předmětem diskuze. A není divu – tenhle (ne)populární účes totiž frčí i dnes.

V současnosti boduje mullet hlavně na sociálních sítích. Velké oblibě se opět začíná těšit po celém světě. Obzvlášť velký nárůst počtu zájemců, kteří po tomto sestřihu touží, ale hlásí Austrálie. Na tamních středních školách se z účesu stává doslova kult. Kadeřníci z měst Melbourne, Sydney a Adelaide se nestačí divit, kolik zákazníků po mulletu prahne. Většinou jde právě o teenagery, ale mezi fanoušky kontroverzního sestřihu se objevují i o něco starší dvacátníci. 

Ředitelé škol – obzvlášť soukromých a katolických – ale z představy, že většina jejich studentů bude mít na hlavě mullet, moc nadšení nejsou. Některým účes dokonce vadí natolik, že se proti němu rozhodli aktivně bojovat. Jejich zbraní bývá přísný školní řád, který sestřihy tohoto typu zakazuje. Proti mulletu konkrétně se sice přesně školy nevyslovují, ale na některých z nich platí takový řád, který chlapcům nepovoluje mít účes, co se dotýká límečků od košil školních uniforem. Někteří kluci se ale mulletu přesto úplně nevzdávají – vzadu si vlasy jenom nechávají trochu zkrátit tak, aby účes před vedením školy obstál.

Mullet dnešní doby je ale bez ohledu na školní předpisy přece jenom trochu jiný než jeho předchůdce. Mladší ročníky touží spíš po ledabylejších a méně ostře definovaných verzích kontroverzního střihu. Někteří chlapci si navíc zadní část vlasů údajně chtějí nechat hodně narůst, aby na nich vynikly kudrliny. Těch nejčastěji dosahují pomocí trvalé. Kadeřníci se domnívají, že hlavní důvod, proč je mullet mezi mladými tak na vzestupu, spočívá v inspiraci u sportovců. Ačkoliv nekorunovaným králem mulletu je bezesporu český hokejista Jaromír Jágr, mezi sportovci je tenhle sestřih hodně oblíbený i dnes. Mullet ovšem zdaleka není jen mužskou záležitostí. Hojně se o něj totiž zajímají také ženy.

<Path> Plešatění narušuje mužskou identitu, pro gaye je dalším stigmatem. „Holá hlava je přiznáním, že jsem za zenitem,“ myslí si jeden z nich. Vážně?Zdroj: webmd.com, haircenterathelendale.com, theguardian.com, mirror.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov, news.com.au

Zdá se, že s mulletem se mladé generace tak trochu symbolicky vrací ke kořenům. Ačkoliv si většina jeho současných nositelů připadá „cool“ po vzoru svých idolů a trendů na sociálních sítích, pravdou je, že mullet vlastně žádným velkým objevem není. Sám tenhle pojem sice vznikl až v roce 1994 (na svědomí ho má hip hopová kapela Beastie Boys se svým songem „Mullet Head“), ale mullety na hlavě nosili už v antickém Řecku. Ve svém proslulém eposu Ilias se o tomto sestřihu zmiňuje i básník Homér. K recyklování módních trendů jsme asi prostě odsouzeni…

Zdroj: Dailymail.co.uk, History.com

Populární
články

Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Pornhub každoročně zveřejňuje přehled Pride Insights s daty o sledovanosti queer obsahu.
TRENDY

Kdo vládne gay filmům pro dospělé? Pornhub zveřejnil nejpopulárnější hvězdy roku 2025

Autor: Šimon Hauser
Jack Twist (Jake Gyllenhaal) a Ennis Del Mar (Heath Ledger) v jedné z klíčových scén filmu Brokeback Mountain (2005). Příběh o lásce dvou mužů, která vzniká na izolované pastvině ve Wyomingu, se stal symbolem queer reprezentace na filmovém plátně a změnil způsob, jakým Hollywood vypráví o intimitě, touze a vnitřním zápasu.
KULTURA

Nejslavnější gay romance všech dob znovu v kinech. Zkrocená hora zůstává jedním z největších příběhů queer kinematografie

Autor: Šimon Hauser
Politika podle něj není jen o sloganech, ale o konkrétních opatřeních. „Na rozdíl od jiných stran nabízíme řešení, která opravdu reagují na to, co mladou generaci trápí,“ říká.
LIDÉ

„V patnácti jsem chodil na plesy a politika šla mimo mě. Dnes vedu Mladé Pirátstvo a kandiduju do sněmovny,“ říká Kristián Sušer, trojka jihočeské kandidátky za Piráty

Autor: Šimon Hauser
Monika Pločová ví, jak vypadá závislost zevnitř. Dnes pomáhá lidem najít cestu zpátky k sobě i k životu bez útěků.
LIDÉ

„Při léčbě závislostí je klíčové, aby terapeut uměl odložit vlastní ego,“ říká žena, která závislost poznala na vlastní kůži a dnes lidem pomáhá skrze jedinečný léčebný program

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser

E-Shop