Baví vás prohlížet nábytek a bytové dekorace? Tohle jsou ty nejlepší mobilní appky pro bydlenky. Pozor, jsou návykové!

V určité fázi života, která souvisí s podepsáním hypotéky, založením rodiny a dalšími věcmi, co nám ve dvaceti připadaly nudné, se většině z nás přihodí jedna nevyhnutelná změna: odložíme módní časopisy a propadneme nové závislosti – dekorování bytu. Stane se z nás tzv. bydlenka.

Zařizování interiéru je návykové

Vylepšování, předělávání a vymazlování vlastního bydlení je o to zákeřnější, že vedle časopisů o bydlení existují i mobilní aplikace, v nichž se můžete vrhnout do navrhování interiérů. O tři verze nového obýváku a pět luxusních koupelen později najednou zjistíte, že je půlnoc. Appky s interiérovým designem prostě fungují podobně jako Netflix. 

Abychom holou místnost proměnili v útulný pokoj, kde je nám dobře, potřebujeme hned několik dovedností. Tou první je samozřejmě talent a cit pro krásu. Tou druhou je upřímnost, protože si musíme přiznat, jak v prostoru budeme skutečně trávit čas, a podle toho ho zařídit. Pokud jsme očarováni fotkou krásného interiéru a u sebe doma ho jednoduše zkopírujeme, velmi často budeme zklamáni. Prostě to nebude fungovat. Třetí nutnou dovedností je znalost pravidel interiérového designu. Někdo má tak vytříbený vkus, že je odhalí sám. Ale dají se naučit. Třeba právě tréninkem aranžování nábytku a dekorací v mobilních appkách.

Skoro všichni máme obrazy pověšené příliš vysoko

Interiéroví designeři se shodují, že v různých bytech vídají stále stejné chyby. Online magazín Redbook dal dohromady ty nejtypičtější. Obvyklým nešvarem je například naše tendence rozestavit nábytek podél stěn, aby uprostřed místnosti vzniklo prázdné místo. To může být žádoucí v malém pokoji, ale větší prostory je lepší opticky rozdělit na více samostatně fungujících zón. Zároveň taky občas unikne naší pozornosti, že všechny kusy nábytku mají stejnou výšku. Ve snaze udělat místnost útulnou to taky často přeženeme s dekoracemi a různými cetkami, čímž vytvoříme nepříjemný pocit nepořádku. S tím souvisí obrazy na stěnách, které v naprosté většině případů věsíme zbytečně vysoko.

Typickou chybou bývá, že v honu za elegancí a minimalismem držíme celý interiér jen v bílé. Barva do bytu patří a barevný akcent potřebuje i prostor, který má působit neutrálně. Velmi často se také spokojíme jen se stropním světlem a zapomeneme na to, že pokoj dělají útulným světelné zdroje umístěné v různých částech místnosti, a především v různé výšce. No a chybou bývá i to, když je příliš vidět, jak moc jsme se snažili mít všechno perfektní. Prozradí to na nás třeba symetricky rozmístěné svícny nebo vyrovnané knihy. Chce to trochu bezprostřednosti!

Které kachličky se budou víc hodit?

Teorie zní komplikovaně. Mnohem lépe jsou pravidla interiérového designu pochopitelná v aplikacích, kde přímo vidíte, jak daná tapeta sedne s křeslem. Z toho důvodu je oblíbená appka Redecor, v níž si řešením konkrétních úloh budete tříbit vlastní vkus. Uživatelé pak hlasují, který design je nejlepší, a za to dostáváte různé odměny, za něž pak můžete nakoupit nové podlahové krytiny, obklady, nátěry, tapety i dekorační látky.

Zatímco v Redecoru máte zařízení místnosti dané a vybíráte materiály, v appce Design Home: Real Home Decor je místnost prázdná a vy do ní nakupujete nábytek a dekorace. Je to tedy ideální aplikace pro shopaholiky – naštěstí utrácíte fiktivní dolary i diamanty a nestrhává se vám to přímo z bankovního konta.

Často si ale člověk nechce jen tak hrát a chce si vylepšit svůj existující byt nebo dům. Proto je tu aplikace Room Planner, v níž si vytvoříte model vašeho příbytku a pak si ho můžete osazovat skutečnými produkty z e-shopů. Uvidíte tedy, jestli se vám do obýváku vejde ta sedačka, co se vám tak líbí, a zda v něm bude vypadat dobře, nebo stísněně. Podobně funguje třeba i aplikace Wayfair, přes kterou si nakoupíte nábytek a která pak sleduje, jestli už je zásilka na cestě a kdy vám dorazí domů.

Dokážete nad paletou barevných odstínů trávit celé hodiny? Z těchto instagramových profilů se vám podlomí kolena18. 3. 2021

Nepřehánějte to s tím vylepšováním

Prohlížet si miliony úžasných vzorů, designového nábytku i dekorací je velmi příjemný způsob, jak ztratit i několik hodin v kuse. Pokud jste schopni kvůli jednomu zrcadlu do koupelny objet deset obchodů a prohledat všechny e-shopy, začínáte mít problém. Do této závislosti obvykle spadají lidé, jimž se nedaří plnit očekávání, která na ně klade společnost, a tak se snaží dosáhnout dokonalosti alespoň vybavením bytu. Obvykle se jedná o ženy prohrávající věčný boj o dokonalou postavu.

„Čím víc společenského tlaku na sobě pociťujete, tím víc se snažíte mít všechno pod kontrolou. A protože to s tělem nejde tak snadno, vrháte se na svůj domov. Pořídit správnou vázu je totiž mnohem snazší než dosáhnout správného tvaru břicha a zadečku,“ říká Joyce Davidson, docentka na Queen’s University, která studuje způsoby, jak ženy prostřednictvím svých bytů dosahují sebevyjádření.  Hon za dokonalostí interiéru je ale stejně zrádný jako závod s osobní váhou. Je totiž nekonečný. Vždy se objeví nový trend nebo lepší lampa, která v interiéru ještě chybí. Teprve pak to bude perfektní.

Zdroj: Redbookmag.com, Mashable.com, Googleplay, Appstore