Zpěváci, rappeři i sportovci se oblékají do „dámského“. Čelí nenávisti a šíleným obviněním. Je překročení „hranic“ v módě tabu?
Straight friendly
Zdroj: Getty

Zpěváci, rappeři i sportovci se oblékají do „dámského“. Čelí nenávisti a šíleným obviněním. Je překročení „hranic“ v módě tabu?

Muži v sukni – to je spojení, které si většina lidí řadí do kategorií „skotská tradice“ nebo „travesti show“. V poslední době se ale ukazuje, že jedno z posledních módních tabu bourá čím dál více mužů, kteří se zároveň mohou pyšnit přívlastkem „slavní“. A jelikož právě celebrity jsou těmi, kdo skutečně mohou vlastním příkladem přispět k různým změnám, a to včetně změn módních, vlastně by se dalo říci, že radikálnímu obratu v chápání módy jako stále do jisté míry binární (kdy určité kusy jsou vhodné jen pro ženy a jiné zase jen pro muže) již nic nebrání…Tedy, kromě vlny nenávisti, nařčení z homosexuality a bizarních teorií o iluminátech, jimž muži v šatech musí čelit.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
19. 11. 2021

Člověk ani nemusí být žádný extra módní fanda, aby zaregistroval, že mnohá pravidla, která v módě „platila“, jsou dnes dávno překonána. Ačkoliv tedy klasické ponožky v sandálech příliš parády nenadělají, nosit krajkové ponožky do lodiček se v jednu dobu stalo běžnou praxí. Rozličné zákonitosti padly i vzhledem ke kombinacím barev a materiálů a móda se tak de facto plně otevřela ryzí kreativitě. Přesto ale poměrně donedávna existovala nepřekročitelná „tenká červená linie“, která značila, kde dámská móda začíná a pánská končí a naopak. Ani to ale dnes již není pravda. I když těmi nejviditelnějšími průkopníky v oblasti bourání tabu v pánské módě (potažmo v osvojování si prvků z módy dámské) se nepochybně stali Billy Porter a také Harry Styles, i řada dalších mužů se již vydala jejich cestou. A vlastně proč ne? Vždyť i kalhoty až do počátku 20. století byly vyhrazeny jen pro muže a dnes jsou univerzálním kouskem, který má v šatníku každý. Přesto se ale i dnes mnozí snaží hledat důvody, proč by muži nemohli nosit sukně, šaty a perlové náhrdelníky.

<Path> Rostoucí nenávist, násilí i trvající nerovnost. Nejen většinovou populaci čeká v roce 2023 řada výzev. S čím se budou muset poprat LGBT lidé?Zdroj: rferl.org, gaytimes.co.uk, hrc.org, lui.cz, ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz, irozhlas.cz, ochrance.cz, welcometothejungle.com, wave.rozhlas.cz

Rovnost platí obousměrně!

Měnit zažité pořádky není samozřejmě nijak snadné – a ženy by mohly vyprávět. Po dlouhá staletí byly nuceny fungovat výhradně v sukních a šatech, což se změnilo až ve druhé polovině 19. století, kdy první dámské kalhoty byly určeny pro sportovní aktivity, jako je jízda na kole či turistika (do té doby, mimochodem, ženy v dlouhých šatech dokonce i lyžovaly…). Určitý posun pak přineslo také divadlo, kde se právě na počátku století dvacátého dámské kalhotové kostýmy objevovaly nejčastěji – a posloužily jako inspirace pro dámy v publiku. I přesto, že právě toto období je spojováno s ženskou emancipací, ženy v kalhotách velmi často čelily posměchu i opovržení. Ostatně, po ikonické Marlene Dietrich dokonce starosta Paříže požadoval, aby kvůli tomu, že se v ulicích prochází v pánském kalhotovém kostýmu, město opustila.

Dnes samozřejmě nehrozí, že by např. Harryho Stylese odněkud vykázali, protože se dostavil v sukni a s perlami v uších, na druhou stranu to ale neznamená, že by část společnosti jeho vzhled (a módní volby) nechával chladnou. I když Harryho asi nikdo odnikud nevyhodí, minimálně si svými módními kreacemi vysloužil „podezření“, že je gay. Protože správný chlap by přeci nevyrazil ven v oděvu, který vypadá jako vytažený ze skříně partnerky. Jenže tento nonkonformní zpěvák rozhodně není jediný, který se rozhodl, že se v módě nenechá omezovat. Již jej totiž následují doslova „prototypy maskulinity“, vrcholoví sportovci, jako třeba basketbalová hvězda LA Lakers, Russell Westbrook, rappeři a řada dalších. A na vlastním příkladu ostatním ukazují, že prioritou každého má být vlastní sebevědomí a umění být sám sebou.

Dámské šaty jako iluminátské spiknutí…

Objevovat se na společenských událostech v outfitech co nejvíce nápadných, to je snad již univerzálním pravidlem. O MET Gala to pak platí dvojnásob, přesto když komik Pete Davidson dorazil v sukni, stejně  způsobil módní poprask. Mnohem větší módní odvahu ale prokázal jeden z amerických vrcholových sportovců. Hvězda NBA Russell Westbrook (mimochodem, Russell je ženatý a má tři děti) se totiž newyorského týdne módy zúčastnil v modelu, jehož dominantou byla bílá plisovaná (pánská!) sukně z dílny návrháře Thoma Browneho. A Instagram málem explodoval.

„Nikdo nemůže čekat, že bude mít můj respekt a že mu budu věřit, že je heterosexuál, když se bude procházet po ulici v šatech a pos*… dámských botách,“ reagoval tak ve videu plném peprných nadávek někdejší člen NBA Kwame Brown.  Kromě vulgarit ale došlo i na konspirační teorie. „Mezi sportovní elitou NBA a NFL je prosazována zženštilá agenda, kterou protlačují vysoce postavení manipulátoři, aby indoktrinovali heterosexuální sportovní svět, a to pro kupní sílu LGBT komunity,“ objasnil tak další sportovec Larry Johnson. Přitom přesvědčení o jakémsi „imaginárním šatovém spiknutí“ se objevilo již v souvislosti s vystoupením afroamerického rappera Kida Cudiho v Saturday Night Live, do studia totiž dorazil v květinových šatech z dílny Louis Vuitton. Jednalo se přitom i vyjádření pocty Kurtu Cobainovi, který květinové šaty na pódiu nosil na počátku 90. let. Reakce? Cudiho vystoupení prý bylo „součástí spiknutí nového řádu a iluminátského ponižování šatů“…Proti tomu je pak nějaké to nařčení z homosexuality vlastně docela slabý odvar.  

V každém případě je zřejmé, že před muži, kteří touží po „módní emancipaci“, je ještě hodně dlouhá cesta. Ačkoliv vůdčí osobnosti, které se rozhodly prosadit změnu, se již hlásí o slovo a pozornost, muži toužící po dámské módě to tak snadné mít nebudou. Zatímco v případě žen totiž emancipace vedla k posílení (vždyť si osvojily prvek ze šatníku mužů!), v případě mužů je to tak trošku naopak. A to navzdory faktu, že vynesení modelu tradičně považovaného za „dámský“ po mužích vyžaduje zatracenou odvahu.

<Path> Filip Vaněk: Nikdy jsem nebyl diskriminovaný za to, že jsem gay. V mé branži to vždy bylo spíše přínosemZdroj: Filip Vaněk, redakce

A je to vlastně úsměvné, jak my lidé rychle zapomínáme. Až do 14. století totiž muži v Evropě nosili oděvy, které nohavice neměly. V řadě dalších kultur pak různé formy sukní nosí dodnes. Vzhledem k tomu, jak moc se dnešní společnost proměňuje s ohledem na variabilitu sexuality a identity, je tedy otázkou, zda není na čase konečně odhodit škatulky i v módě…  

Zdroj: vogue.com, scmp.com

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop