Taky byste chtěli mít na profilu zajímavé a kreativní fotky, ale nedaří se vám? Vyzkoušejte pár zábavných a jednoduchých triků!

Není to tak dávno, kdy jsme se fotili na přístroje o pár pixelech. Někteří si jistě ještě živě pamatují i to, jak nosili vyvolat své filmy do obchodů, a pak jim nezbylo než čekat, co z materiálu (lidově řečeno) vyleze. Pro ty z vás, kteří stále trochu bojují s moderní technikou, ale přejí si mít zajímavé snímky, jsme nasbírali pár nápadů, jak fotografie originálně ozvláštnit!

Taky jste někdy projížděli fotografie influencerů, popřípadě i vašich známých, kteří se fotografováním ani sociálními sítěmi neživí, ale přesto mají profily plné opravdu zajímavých snímků, které musíte obdivovat a možná v koutku duše i trochu závidět? Jak to asi udělali?!, ptáte se sami sebe? Žádný učený z nebe nespadl. Ano, někteří mají výhodu talentu, ovšem i ten, komu fotografování moc neříká, může dosáhnout zajímavých výsledků. Stačí vytrvat a zkusit třeba i něco trochu nezvyklého.

Éterická Kristen Stewart prozradila, co pro ni bylo nejtěžší, když ve snímku Spencer ztvárňovala ikonickou princeznu Dianu2. 11. 2021

Inspirací pro tento článek se stala modelka a youtuberka Natalia Taylor, která na svůj Instagram umístila i řadu fotek, které vznikly jako experiment. Následovala totiž rady a tipy z internetu a zjistila tak, které nápady opravdu jsou co k čemu a které jednoduše nešly ani jí, osobě, která je na fotoaparát a kameru zvyklá. Proto nevěšte hlavu, když se vám nepodaří napodobit nějaký návod z videa či chytrého článku. Některá doporučení mají totiž za cíl spíše nasbírat čísla, než reálně někomu dopomoci k hezké fotografii. A navíc – jak známo – každému jde a sluší něco jiného.

Kniha a nebe

První z nápadů jistě ocení všichni vášniví čtenáři a čtenářky. Máte doma alespoň dva svazky? Hurá, můžete se pustit do tvoření. Stačí knihy rozevřít a postavit kolmo na zem – ideálně venku. Do středu umístěte fotoaparát nebo mobil s nastavenou samospouští. A je to! Celá příprava nezabrala ani deset minut a zajímavý úhel i s nevšední rekvizitou, která bude snímek rámovat, je na světě!

Mozaika z paprsků

Napadlo vás někdy, jak je možné, že se na fotkách lidem podaří zachytit svou podobu tak, že na ně dopadá opravdu nevšední světelný vzor? Tak se připravte na záchvat smíchu. Dokonce i tato krásná modelka musela pro následující selfie vydržet lehké ponížení, a to když riskovala, že ji sousedi uvidí, jak pobíhá po zahradě s cedníkem! Nastavte jej proti slunci a najděte nejvhodnější úhel. Hotovo! Výsledek stojí za to. Jestli někomu prozradíte, jak se vám tak hezká fotka povedla, to je jen a jen na vás.

Látka všude kolem

Jestli vám cedník nestačil, jistě se zabavíte i s druhou možností, jak využít hru světla a stínů. K tomu vám postačí zajímavá látka – ideálně taková, která má i nějaké ty díry. Že vás nic nenapadá? Natalia tento snímek na základě doporučení z internetu zvládla pořídit, zatímco se převlékala. Ano, čtete správně. Její tvář i mobil se sešly v kusu oblečení. Máte doma tričko se širokými rukávy? Anebo zajímavě pletený lehký svetřík? Pak máte o zábavu postaráno. Jistě, nejspíš pobavíte i případné svědky vašeho snažení, ale smích léčí a napomáhá duševnímu zdraví, tak proč jim to nedopřát.

Do vany!

Tohle vás jistě už napadlo. Napusťte si vanu a udělejte si pár pěkných fotek, a to klidně oblečení! Pokud přidáte ještě květiny nebo alespoň okvětní lístky, rozhodně neprohloupíte. Jen pozor, aby váš přístroj neskončil utopený!

Shora

Možná přemýšlíte nad tím, jak Natalia dosáhla fotografie sebe sama, na níž leží na posteli a je vidět celá, zjevně vyfocená kolmo shora. Ne, nemá třímetrového přítele, ani drahé vybavení. Prostě na strop lepící páskou přilepila kus kartonu, do kterého mobil zasunula. Pak stačí už jen samospoušť, nebo ideálně dálkové ovládání. A je to!

Tuny dobrot!

Ne. Ani Natalia si nekoupila vagón bonbónů, aby dosáhla jediné fotky. Stačí pár balení a obyčejná větší kartonová krabice. Do té vyřízněte otvor o tvaru vaší tváře a položte se na zem. Všude kolem rozsypejte své oblíbené rekvizitky a je to! Opět: Ano, budete vypadat zvláštně. Ale výsledek může být opravdu zábavný a originální!

Pod ledem

Prosím vás, rozhodně v zimě nelezte do jezera, abyste si udělali parádní fotku. To je opravdu nebezpečný nápad. Raději na průhledný tác vysypte několik kostek ledu a přidejte trochu vody. Lehněte si na zem nebo třeba do vany a tác držte nad hlavou. Někdo ochotný vás jistě rád zvěční. Společně se zasmějete a třeba z toho bude i pěkná fotka!

Jak bylo uvedeno výše, dokonce ani modelka nedokázala některé tipy z internetu proměnit v kvalitní snímek. Proto nesmutněte, když se vám něco nepodaří. Minimálně jste si mohli užít vtipný den, zabili jste nudu kreativní činností a třeba jste se i něco naučili o tom, jaký úhel vám sluší. A to je přeci taky fajn výstup! Ale ano, abychom se i my, obyčejní smrtelníci, cítili lépe, Natalia přiznala, že spoustu triků prostě nesvedla úspěšně zrealizovat. Jeden příklad za všechny:

Původní nápad zněl: CDčko. To mělo nasbírat sluneční paprsky a odrazit je Natalii do tváře tak, aby vznikl krásný duhový efekt. I když se snažila jakkoli, namísto kýženého si tak akorát málem vypálila sítnice prasátky, která na sebe nešikovně házela, kdykoli zachytila přibližně správný úhel. A tak si prostě nakonec udělala běžné selfíčko a duhu přidala filtrem. Někdy jsou následné úpravy prostě snazší než pokoušet se o nemožné.

Volkswagen Multivan – univerzální automobil, který má mnoho co nabídnout2. 11. 2021

Poselstvím všech výše uvedených rad je: Jak rekvizity, tak prostředí udělají hodně. Tak se příště zkuste zamyslet nejen nad tím, zda vám to sluší, ale přizpůsobte ambicím i to ostatní. Hodně štěstí a nezapomeňte se především bavit. Čím vážněji budete takové focení brát, tím méně si ho užijete a nejspíš si i výsledné fotografie zbytečně zkazíte. Vězte, že špatná nálada se na snímku jednoznačně odrazí. Na YouTube kanálu Natalie se můžete podívat, jak taková focení probíhala u ní. Z videí je zřejmé, že jestli něco opravdu stojí za to, tak zažít tu legraci, kterou kreativa nabízí. Už vás napadá, s kým si naplánovat den plný ztřeštěných nápadů a třeba i opravdu skvělých fotek? 

Zdroj: Instagramový profil natalia__taylor, YouTube kanál Natalia Taylor