Oblečení z polyesteru? Nuda! Módní trh přechází na chytré materiály, které umí mnohem víc než jen slušet
Straight friendly
Zdroj: iStock

Oblečení z polyesteru? Nuda! Módní trh přechází na chytré materiály, které umí mnohem víc než jen slušet

Materiály, z nichž se vyrábí moderní oblečení, procházejí v poslední době prudkým rozvojem. Funkční oděvy pro sport jsou již samozřejmostí, slávu zažívají nanovlákna používaná v respirátorech i současném trendu – menstruačních kalhotkách. Na trhu je stále víc látek, které odpuzují nečistoty i tekutinu a místo po každém nošení je stačí vyprat jednou za čas. Zřejmě nebude dlouho trvat a budeme nosit oblečení, které nám zvládne dobít telefon nebo bude přímo reagovat na prostředí, v němž se pohybujeme.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
16. 11. 2021

Co všechno umí tvoje mikina?

Současní módní tvůrci a tvůrkyně mají k dispozici nejen vlastní barvitou fantazii, ale také rozvinuté technologie, které jim umožňují posouvat hranice a realizovat dříve nemožné. Móda už není jen záležitostí vzhledu, ale také funkce. Kromě toho, jak nám oblečení sluší, se dnes můžeme chlubit i tím, co dokáže. Zatím jsme v úrovni zeštíhlení, odvedení potu, uzamknutí tekutiny. Ale již brzy se budeme předvádět v oděvech, které dokážou zahnat přicházející panickou ataku, budou ukládat oxid uhličitý z ovzduší nebo třeba navážou spojení s příbuznými na Marsu. Možné je, zdá se, cokoli.

Látka plná solárních panelů

Na trhu jsou již bundy a kabáty s reflexními prvky, které nejsou v denním světle vidět, ale ve tmě zazáří. Výzkumný tým na univerzitě ve finském Aalto vyvinul látku, která je podobně poseta miniaturními solárními panely. Ty dokážou proměňovat sluneční paprsky dopadající na textilii v energii. Nepředstavujte si žádný tvrdý solární panel přes celá záda. Solární vlákna jsou vetkaná v látce a pouhým okem si jich nevšimnete. Látka se dá běžně prát na 40 °C.

Taková solární teplákovka by byla ideální na chatu uprostřed lesů, kde není elektřina. Tak daleko ale zatím nejsme. Solární bunda z Aalta nedokáže dobít mobil, zvládne však pohánět různé senzory a měřidla, například k zaznamenávání teploty, vlhkosti, nadmořské výšky nebo počtu kroků. Hodí se tedy ideálně pro pracovní využití a pro sport, kdy náhlá potřeba výměny baterky nebo dobití může člověka pěkně otrávit nebo i ohrozit jeho bezpečnost.  

<Path> „Naše kované motýlky si oblíbili milovníci tradiční pánské módy i streetwearu,“ říkají výrobci, sourozenci OndráčkoviZdroj: Life is Fashion

Protitraumatický oděv, abyste se cítili lépe

Moderní oblečení dokáže i uzdravovat. Umělecká výzkumnice zaměřená na oblast módy a textilu Laura Deschl ušila speciální oblek pro lidi, kteří se snaží vyrovnat s prožitým traumatem. Oblek tvoří kombinéza, rukavice, ponožky a polštář. Jeho měkká hřejivá látka s merino vlnou je prošitá vzorem stehů, které tvoří cestičky a kapsy pro vložení masážních kuliček. Ty mají vytvářet tlak na předepsaná místa a pomáhat člověku s prožitým traumatem opět nalézt spojení mezi jeho myslí a tělem.

Laura Deschl v tomto oděvu spojila umění akupresury a pohybů podobných józe. Vyšla z poznání, jak prospěšná může být při psychoterapii i práce s tělem. Integrační terapie, k níž autorka odkazuje, staví na předpokladu, že tělo musí být zapojeno do procesu překonání stop, které na něm traumatická událost zanechala.

Mořské řasy, houby, květiny – zvykněte si na nové materiály

Pro spoustu spotřebitelů začíná být při nákupu oděvů důležitá udržitelnost. Není divu. Celých 60 % dnešního oblečení je vyrobeno z polyesteru, nylonu, akrylu a dalších syntetických vláken. To všechno jsou mikroplasty, které se při každém praní uvolňují do vody a dostávají se až do oceánů. Je nejvyšší čas na změnu. Materiály, které neobsahují plasty a při jejichž výrobě nikdo nezemřel, se rychle dostávají i do nejvyšších pater luxusní módy.

Návrhář Phillip Lim představil společenské šaty z materiálu z mořských řas, který vyrobila průmyslová designérka a inovátorka Charlotte McCurdy. Řasy během svého života pohlcují oxid uhličitý, navíc štítky z nich vyrobené jsou našity na kompostovatelnou spodní látku. Není použito ani žádné umělé barvivo. Zkrátka tento model můžete bez výčitek vyhodit do hnědé popelnice, až se vám jeho nošení omrzí.

Americká značka Pangaia přestala plnit zimní bundy peřím a dutým vláknem a všívá do nich okvětní lístky divoce rostoucích květin. Nepředstavujte si žádnou hrůzu plněnou senem. V kolekci FlowerDown jsou květiny smíchány s biopolymerem získaným ze zeleninového odpadu a s porézní pěnou, aby vznikla náplň odolná proti navlhnutí i slehnutí.

Stella McCartney spolupracuje se společností, která vyrábí umělou kůži z podhoubí, tedy hustě propletených vláken hub, jež se nacházejí pod zemí. Módní návrhářka již veřejně uvedla kabelku, top a kalhoty ušité z tohoto materiálu zvaného „mylo“. Na klimatické konferenci v Glasgow v minulých týdnech představila celou výstavu o tom, jak zázračné houby jsou. Je přesvědčena, že právě houby jsou budoucností módního průmyslu. To by mohlo u Čechů, národa vášnivých houbařů, vzbudit docela ohlas. Co myslíte?

Zdroj: Aalto.fi, Lauradeschl.com, Dezeen.com, 31philliplim.com, Sstellamccartney.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop