Žijte udržitelně a ušetřete – snadné tipy na ekologický život pro každého, kdo chce šetřit planetu i peníze

Život, který je ohleduplný k planetě, se na první pohled může zdát komplikovaný a náročný, a to jak časově, tak i finančně. Různých trendů, které směřují k udržitelnosti, existuje celá řada, od forem relativně zvládnutelných i v běžném uspěchaném denním rytmu, až po takové, které rozhodně vyžadují kompletní přeskupení žebříčku hodnot (přeci jen nakupovat „bez obalů“ asi úplně každý hned tak chtít nebude). Ovšem není třeba na udržitelnost zanevřít jen proto, že se zdá být složitá. Existují i poměrně nenáročné cesty, jak trošku planetě pomoci a přitom to ve vlastním životě nijak zásadně nepocítit…

Rozsáhlý průzkum společnosti Kantar realizovaný napříč desítkou (od USA přes Velkou Británii až po Polsko či Singapur) zemí jasně ukázal, v čem vězí největší problém při prosazování ekologičtějších způsobů života – kamenem úrazu je všeobecná neochota lidí měnit svůj životní styl. Ačkoliv většina vzorku souhlasila s tím, že by měla být zaváděna přísnější ekologická opatření, téměř polovina dotazovaných zároveň zaujala stanovisko, že není třeba měnit vlastní zažité zvyky. Jednoduše řečeno, lidé se bojí o vlastní pohodlí, ale také peněženky (resp. jejich obsah), což je poměrně pochopitelné. Je ale třeba říci, že některá pro-ekologická opatření, která mohou vzít jednotlivci sami do vlastních rukou, rozhodně nijak „invazivní“ být nemusí, a dokonce mohou přispět i k nějaké té úspoře – a to je zejména v aktuální době nepochybně docela žádoucí. Jak tedy začít žít „chytře udržitelně“?

Test Volkswagenu Taigo aneb Příjemné překvapení po všech směrech12. 7. 2022

I když by se mohlo zdát, že ekologie je „trend pro movité“, nutně to tak být nemusí. I s napnutým rozpočtem je totiž možné žít vůči planetě zodpovědně. Ač to možná někoho překvapí, právě život do jisté míry střídmý se ve skutečnosti k udržitelnosti v mnoha ohledech velmi hodí. A tzv. „na první dobrou“ se to projeví třeba při nákupech. Samozřejmě, že jsou-li vaše finanční zdroje neomezené, můžete si zodpovědně vybírat prémiové značky, které např. deklarují principy udržitelného zemědělství/produkce apod. V opačném případě ale jen stačí trošku přemýšlet.

Hned první možností, jak každý z nás může být při nákupu potravin zodpovědný, je omezení spotřeby masa. Právě živočišný průmysl je jedním z významných producentů emisí uhlíku, takže snížení spotřeby masa by mělo být na seznamu těch, kdo chtějí svou troškou přispět ke změně, hned na prvním místě. Rozhodně to přitom neznamená, že se z každého jako mávnutím kouzelného proutku musí stát vegetarián nebo rovnou vegan. Na druhou stranu – jistě lze souhlasit s tím, že konzumovat maso denně opravdu nutné není (a ani v minulosti se rozhodně nejednalo o běžnou praxi). Maso je přitom v jídelníčku možné nahradit řadou jiných pro tělo prospěšných potravin, např. luštěninami, které navíc stojí méně než třeba vepřová kotleta nebo kuřecí čtvrtky. Poměrně hezkou inspirací pak mohou být i různé iniciativy a komunity jako např. „Veganuary“ (tedy jeden veganský měsíc v roce, kterým by měl být – vzhledem k názvu – leden, ovšem dogma to rozhodně není) nebo „Bezmasé pondělky“ apod. Vydržet jeden den v týdnu bez masa (a to bez ohledu na to, zda půjde zrovna o pondělí, nebo kterýkoliv jiný den) přitom jistě zvládne úplně každý…

Dalším poměrně snadným krokem, který je zároveň i úsporou, je pořízení opakovaně použitelné lahve na vodu, příp. i termohrnku, pokud si rádi kupujete kávu/čaj s sebou. V prvním případě musí být přitom přímo nad slunce jasné, že je úplně zbytečné kupovat si během dne v rámci dodržování pitného režimu lahve s pitím – zejména, jedná-li se o vodu, kterou lze nosit stále s sebou, příp. si ji do vlastní lahve napustit. Navíc je dnes možné sehnat i řadu velmi „vymazlených lahví“, do kterých lze vložit i ovoce, bylinky apod. a vytvořit si tak nápoj dle vlastní chuti a za pár korun. V případě termohrnků pak platí, že jsou rozhodně vhodnější než jednorázové kelímky, v mnoha kavárnách pak nabízí pro zákazníky s vlastním hrnkem i různá zvýhodnění.

Pořízení vlastní lahve na pití je přitom také krokem, který lze zařadit do kategorie „omezení používání plastů“, v jejím rámci je ale samozřejmě možné i pokračovat. A opět třeba i nějakou tu korunu ušetřit – stačí, když na nákup vyrazíte s vlastními taškami a nebudete si u pokladny kupovat ty jednorázové z plastu a ani z papíru – paradoxně právě ty druhé jsou dle stávajících výzkumů pro životní prostředí ještě problematičtější. Na rozdíl od „igelitek“ papírové tašky totiž lidé obvykle po jednom použití vyhodí (a to často i proto, že se protrhnou apod.). Skvělou variantou jsou tak např. skládací látkové tašky, které se pohodlně vejdou do kabelky, pokud na nákup jezdíte autem, situaci máte ještě snazší, to stačí nějaké ty odolné tašky jednoduše stále vozit v kufru (příp. se lze spoléhat na přepravky či použité krabice ze supermarketu). Planetě ovšem pomůže i to, pokud ovoce a zeleninu nebudete nakupovat do klasických sáčků – mnozí pak již volí pytlíky látkové, ale je fakt, že ačkoliv je možné si je např. doma ušít (nechcete-li do nich přímo investovat), již málokomu se chce neustále je nosit s sebou.

Rusové se nyní stávají terčem rusofobie. Chci ukázat světu, že nejsme všichni stejní, říká režisérka filmu Zatracená práce31. 3. 2022

Poměrně snadnou variantou, jak žít udržitelněji a šetřit, je pak také omezení plýtvání vodou. Stačí trošku zkrátit čas sprchování nebo omezit koupání ve vaně. To, co jistě zvládne každý, je také čištění zubů bez tekoucí vody jako „kulisy“.

Možností, jak šetřit peníze i planetu, je samozřejmě celá řada – např. se můžete pokusit využívat více veřejnou dopravu než auto (které je minimálně nyní, vzhledem k cenám pohonných hmot, skutečně „luxusem“), to je ale již kategorie určitého omezení vlastního pohodlí, což ne každému bude příjemné.  Stejně tak ti, kdo mají tu možnost, se mohou pokusit o pěstování vlastní zeleniny a ovoce (ani to však není varianta úplně pro každého).

Ve zcela obecné rovině ale platí, že každá snaha se počítá – a právě u jednotlivců změna začíná. Takže rezignovat na ekologii a udržitelnost s argumentem, že jeden člověk stejně nic nezmění, je skutečně velmi pomýlené.

Zdroj: kantar.turtl.co, thewalletmoth.com, theguardian.com, M. A. Sanchez/Harvard University