Tomáš a Martin: „Focení bereme jako možnost vyzkoušet něco jiného“

Společnost Zalando, přední evropská platforma pro módu a životní styl, dlouhodobě klade důraz na sebevyjádření, diverzitu a inkluzi. Společně s LUI magazínem proto vznikl editorial se čtyřmi reálnými páry z LGBTQ+ komunity, které byly vybrány v rámci street castingu přímo v průběhu festivalu Prague Pride. Martin a Tomáš jsou prvním z párů, který jsme vyzpovídali.

Tomáši, Martine, byli jste vybráni jako jeden z párů k nafocení editorialu pro Zalando. Jaký máte vztah k módě?

Tomáš: Já jsem sportovec a, řekněme, přírodní typ. Móda je pro mě spíš cizí téma a vyloženě se v tom nevyžívám. Focení tak beru jako exkurzi do nového světa (smích).

Martin: To by musel být volejbal, aby o tom dokázal mluvit déle! Pro mě sice móda není to hlavní, ale na druhou stranu mám rád, když člověk dobře vypadá, když jeho outfit ladí. Vím, co bych si na sebe nevzal, co mi přijde nevkusné.

Tomáš: Marťas je u nás rozhodně větší módní expert. Když si na sebe něco vezmu, jdu za ním, aby mi řekl, jestli je to v pořádku!

Martin: Občas, když odcházíme ven, tak utrousím, že to chce jiné triko, jiné doplňky. Netvrdím o sobě, že jsem nějaký módní guru, to rozhodně ne. Ale když vidím, že mi to k sobě nějak nepasuje, tak to řeknu.

Takže takový schvalovací proces?

Martin: Přesně tak. Když jsme se seznámili, tak jsem mu ze šatníku vyřadil veškeré kapsáče. Ty vyloženě nesnáším. Za to mě neměla ráda Tomova maminka (smích). Tak na mě koukala, co si to dovoluji vyhazovat a řešit. Že Tomíka omezuju. Pak byly na řadě kostkované košile a následovala hodně barevná trika, ale tam už jsem narazil. Ta jsem mohl jen protřídit. Kompromisem bylo, že jsem jako vánoční dárek koupil jiná – trochu střídmější, ne tak vyšisovaná.

Tomáš: Já mám rád, když je oblečení barevné, veselé a pohodlné. Naopak nemám rád upnuté věci. Všichni mě většinou tlačí do věcí na tělo, protože mi to asi sluší. Ale mě to nevyhovuje. Jsem spokojený v pohodlných a volných věcech. Možná to asi neodpovídá módním trendům, ale je to tak.

Po seznámení s Martinem jsi Tome nějak svůj styl změnil?

Tomáš: Asi ano. Ale zároveň jsem tenkrát měnil práci a musel jsem víc nosit košile. Martin také tenkrát v práci dělal košile na míru, které mi byly velice pohodlné. Pro mě jde u oblečení opravdu především o materiál a pohodlí. A je bonus, když působí vesle. I po té košili sáhnu raději, když je barevná, zajímavá, než klasická bílá. Dřív mi také bylo jedno, jaké věci k sobě kombinuji, jaké barvy a tak.

A ty jsi Martine začal naopak nosit veselejší a barevnější kousky?

Martin: Vlastně ano. Mám teď v šatníku barevná trika. Někdy i taková, jaká jsem dřív Tomášovi vyhazoval. Neříkám, že bych je nosil pořád. Spíš v létě na dovolené, volnočasově. V práci navíc nemáme dress-code, takže i tam si je občas vezmu, ale spíš výjimečně. Dříve jsem v práci musel striktně nosit obleky, takže teď oceňuji, že si ráno můžu vzít to, na co mám zrovna náladu!

Jsou kousky, které u sebe vzájemně nenávidíte, ale ten druhý je rád nosí?

Tomáš: U mě to byly asi ty kapsáče. Prostě kalhoty do přírody, které byly pohodlné a praktické…

Martin: Ale teď už žádné nejsou, protože jsme to vytřídili. Tom možná měl ty kalhoty rád. Měl jsi je fakt rád? Asi ti byly pohodlné. Jinak narážíme právě při kupování kalhot. Já bych na Tomovi rád viděl dobře padnoucí, upnutější. Už při pohledu na ně ale kroutí hlavou a zkusí si je spíš z donucení. Pak zakroutí hlavou ještě dvakrát a řekne: „V žádným případě!“ Je to ale škoda, protože mu opravdu sluší!

Tomáš: Ne, to já opravdu nemusím. A ty kapsáče prostě už nejsou. Tam to nebylo o dohodě. Martin je prostě vyházel.

Martin: To bylo o dohodě! (smích) Já jsem na sto procent přesvědčený, že ty sám jsi je chtěl vyhodit.

„Že je dcera lesba, jsem brala jako fázi. Díky víře ale vím, že láska je jen jedna,“ tvrdí věřící matka, kterou tíží i nerovnost práv LGBT lidí9. 8. 2022

Když někam vyrážíte společně, na party, oslavy a podobně, snažíte se své outfity ladit?

Martin: Naposledy jsme se perfektně sladili, když jsme letěli na dovolenou. Kupovali jsme si sportovnější oblečení, protože já, když letím někam dál, tak jsem raději v nějakých pohodlných teplákách. Koupil jsem si takové krásné lososové tepláky a Tom si ve stejné barvě koupil mikinu. Pro mě totiž neměli správnou velikost. Na letišti jsme pak asi vypadali docela legračně!

Tom: Ale na nějaké formální akce ve sladěných outfitech nechodíme.

Martin: To ne. Spíš se snažíme jít v podobném typu oblečení. Aby jeden nešel v džínách a druhý v obleku, na to si dáváme pozor. Ale neoblékáme se tak, abychom vyloženě ladili.

Tom: Když ale vyrazíme na nějakou klučičí party, tak to už ano.

Martin: Je fakt, že to si třeba vezmeme nějaká duhová trika nebo vyloženě stejný outfit.

Tom: A na sport! Třeba na beach volejbal jsme si nechali udělat stejné dresy.

Takže nakonec to máte vyladěné! Na to dbáš, předpokládám, hlavně ty Martine?

Martin: Určitě. Já to mám takové dotaženější a Tomovi je to víc jedno. Ale to je dobře. Kdybychom měli oba vyhraněný názor, tak bychom naráželi. Takhle já mám názor a Tomovi to nevadí. To je ideální (smích).

Tom: Pro mě prostě móda není to hlavní. Navíc věřím, že to Martin nějak v oku má. Musí mi to být ale příjemné!

Co nejdivočejšího jste kdy měli na sobě?

Martin: Na jednu party jsem na sobě měl na mou postavu vyrobený kostým baletky! Takovou tu růžovou trčící sukýnku a tak.

Tom: Fakt? To jsem neviděl! To asi potřebuji vidět (smích). U mě to byly asi ty kapsáče a kostkované košile!

Baleárské ostrovy jsou rájem potápěčů, milovníků historie a gastronomie. Například ostrov Menorca si vás získá okamžitě!2. 6. 2022

Jak jste se vlastně přihlásili do tohoto projektu?

Martin: Já jsem tenkrát někde viděl tu výzvu a tak jsem na ni odpověděl. A pak jsme tedy byli vybráni.

Tom: Bereme to jako možnost zkusit společně něco nového.

Takže jsi o tom Tomáši věděl?

Tom: Jo, tohle jsme probírali dopředu. Ale přemýšlel jsem nad tím. Říkal jsem si, že focení a rozhovor o módě není něco, co by mě vyloženě bavilo, ale vnímám to jako zážitek. Teď pořád přemýšlím nad něčím šíleným, co jsem měl na sobě!

A už jste viděli, co budete mít na sobě dneska?

Martin: Neviděli! Jsem zvědavý, jak to bude vypadat a hlavně, jestli se do toho vejdu! (smích).

Tom: Mě zajímá, jestli mi to bude pohodlné.

Náš rozhovor byl přerušen stylistkou, která do místnosti přinesla kostkovanou bundu. Tu vybrala pro Martina, který většinu rozhovoru pomlouval Tomášovy kostkované košile. Bylo načase, aby se kluci oblékli a vyrazili do ulic s fotografem.

Foto: Ivan Kašša

Make-up: Karla Skálová

Styling: Magda Žůrková

Produkce: Friendly Friends

Zdroj: LUI x ZALANDO