Svět krásy propadl gelu z aloe vera. Elixír mládí si ale doma můžete snadno vyrobit i vy!

Pokud se zajímáte o kosmetiku, pak víte, jak pomíjivé trendy z této oblasti bývají. Jednou je v kurzu to, pak zase ono, a člověk už neví, čemu může doopravdy věřit, natož která látka prokazatelně funguje. Zatímco aloe vera a její nezpochybnitelné blahodárné účinky na první pohled nepůsobí jako žádná převratná novinka, vězte, že opak je pravdou. V kosmetice i detoxikaci celého organismu se tato rostlina sice používá už po staletí, ale beauty blogeři i experti v poslední době nedají dopustit na gel, který se vyrábí z listů aloe. Přesto, že je na přesyceném trhu k mání spousta produktů, které tvrdí, že tuto tekutinu skutečně obsahují, není nad jistotu, kterou je gel domácí výroby. Připravit ho navíc zvládne opravdu každý.

V dnešní době je jednoduché podlehnout lákadlům kosmetických značek. Mnohé z nich se totiž tváří jako eko, bio a také se dušují, že se jejich produkty skládají jen z pravých přírodních ingrediencí. Bohužel ne vždycky to je ale pravda. Tento nešvar se týká i výrobků, které údajně obsahují i v současnosti tolik populární gel z aloe vera.

Tady vychováme potomka a spolu zestárneme, říká Luboš Procházka o domě, který partner Lukáš koupil jako překvapení29. 4. 2022

Ačkoliv rostlina aloe vera svoje místo ve světě kosmetiky už úspěšně nějaký ten pátek zaujímá díky svým hojivým, protizánětlivým, hydratačním, a dokonce i anti-aging vlastnostem, velkým hitem se v poslední době stává také gel z aloe. Ten momentálně v popularitě výrazně šlape na paty dosavadnímu velkému favoritovi, kterým je všestranný kokosový olej. Dost možná ho z pomyslného výsluní i brzy vystrnadí. 

Protože se aloe vera gel získává z čerstvých a dozrálých listů rostliny, není nic lepšího než si ho vyrobit v pohodlí domova. Budete tak mít pod kontrolou, že čirá tekutina, která je bohatá na aktivní látky a prospěšné živiny, nikam nezmizí. 

Co tedy budete na výrobu DIY domácího aloe vera gelu potřebovat? Neobejdete se samozřejmě bez listu zázračné rostliny – bude vám stačit jenom jeden, ale musí být opravdu tlustý a výživný. Dále se vám bude hodit spolehlivý ostrý nůž, lžička, čistá miska, vzduchotěsná dóza a v neposlední řadě také šikovný mixér. 

Ani na samotném postupu není nic složitého. Nejprve list odřízněte těsně u stonku a následně ho nakrájejte na stejně dlouhé části. Nelekněte se, když se v místě řezu i na noži najednou objeví žlutá šťáva zvaná latex (aloin). Jde o nepotřebnou dužinu, které si vůbec nemusíte všímat (ale rozhodně ji neochutnávejte, je totiž silně projímavá). Pro výrobu gelu je ale důležitá pouze průhledná rosolovitá hmota, která se nachází uvnitř listu. Aby se vám podařilo získat co nejvíc gelu, tak nožem odřízněte plochou stranu listu a lžičkou opatrně podeberte a vydlabejte celou vypouklou část okraje listu. Když lžičkou zůstanete blízko u zelené „kůže“ aloe, tak ani kapka gelu nepřijde nazmar. 

Zdroj: Giphy

Nastřádaný gel dejte do misky. Nebojte se k němu přidat trochu rozpustného vitaminu C v prášku nebo několik kapek extraktu z grapefruitových jadérek, oleje s vitamínem E, popřípadě jakéhokoliv vašeho oblíbeného esenciálního oleje – gel se vám totiž potom podaří uchovat po trochu delší dobu. Směs se nesnažte zpracovat a míchat ručně, ale na 30 sekund ji dejte do mixéru. Poté ji přelijte do čisté skladovací vzduchotěsné nádoby, uložte do lednice a máte hotovo! To zas taková věda nebyla, že?

„První coming out jsem prožil ve vlaku. Rodina o tom zatím ale neví,“ svěřil se student, který denně dojíždí do školy23. 5. 2022

Za podmínek poctivého chlazení vám gel vydrží čerstvý přibližně týden, přičemž po čase zrůžoví. Změna jeho zbarvení je pak jasné znamení, že je potřeba připravit si novou várku.  A k čemu všemu že je konkrétně gel z aloe vlastně dobrý? Poslouží vám jako příjemná pleťová maska, která působí jako prevence proti stárnutí, protože stimuluje tvorbu kolagenu, a zároveň pomáhá obnovovat poraněnou pokožku. S gelem z aloe neuděláte chybu ani pokud jste majiteli pleti, která má sklony k akné. Nehojí jenom aktivní vřídky, ale zaceluje i starší jizvy. Vhod přijdou i vysoké hydratační účinky, které mohou předcházet tvorbě nových pupínků. 

Tak tomu se říká hodně peněz za málo muziky! A kromě toho, že oceníte praktické využití aloe vera, určitě není od věci ani to, že kromě vaší pokožky rostlina dodá svěžest i vašemu příbytku! 

Zdroj: Food.ndtv.com, Medicalnewstoday.com, Everydayhealth.com