Moderátor Petr Říbal a jeho zrekonstruované hnízdo na Barrandově

Petr Říbal je známý český moderátor, kterého můžete pravidelně slýchat například na Evropě 2. Aktuálně bydlí se svou přítelkyní Michaelou Hávovou a fenkou Missi na pražském Barrandově, kde provedli vskutku vkusnou rekonstrukci panelákového bytu.

Co tě přitáhlo zrovna na Barrandov?

Byla to práce, protože jsem to odsud měl pět minut do Novy, ale chodím odtud dokonce pěšky i do rádia na Evropu 2. Je to do centra zhruba hodina a čtvrt. Musím říct, že jsem si tohle místo totálně zamiloval a cítím se tady doma. Na Barrandově jsem pět let a v novém bytě s manželkou žijeme dva roky. Udělali jsme tady velké úpravy a pořádnou rekonstrukci, protože například kuchyň s obývákem byly rozdělené pokoje, které jsme spojili v jeden. Hodně se bouralo a díky tomu jsem se seznámil se všemi sousedy. (smích) Pak máme ještě návštěvní místnost, ložnici a prostornou lodžii.

Vypadá to tady opravdu moc hezky. Kdo u vás doma primárně řeší vybavení a design?

Řeknu to takhle: kdyby záleželo na mně, bylo by tady toho mnohem méně, protože mám rád čistý prostor a čím méně věcí, tím lépe. Postupem času jsem ale zjistil, že právě doplňky dělají domov domovem. Teď už říkám, že tam, kde přes překážky neprojede takový ten chytrý robotický vysavač – tam je opravdový domov.

Musím říct, že moje Míša je v tomto fantastická, protože si věci dokáže promítnout v hlavě a umí je dát dohromady, takže všechny doplňky jsou víceméně její práce. V tomto směru to s námi holky opravdu umí úžasně, protože Míša vše vymyslí, pak mi to představí a vlastně to podá jako můj nápad, se kterým nakonec souhlasím. (smích)

Odkud čerpáte inspiraci pro všechny doplňky a vybavení?

Hodně používáme Pinterest. Míša měla účet na této síti založený už dávno a postupně si ukládala, co se jí líbilo. Některé věci, do kterých jsme se zamilovali, jsme si nechali dělat na míru, protože se nedaly sehnat. Ale inspirace přichází tak nějak ze všech stran, problém je v tom, že ve chvíli, kdy víte přesně, co chcete, tak i přesto, že je v obchodě obrovský výběr, ten váš svatý grál prostě nemůžete sehnat. Podobně jsme to měli se sedačkou. Bylo to zrovna před Vánocemi a ve finále to vypadalo tak, že na Tři oříšky pro Popelku budeme koukat z podlahy. Ale nakonec se zadařilo.

Na druhou stranu si někdy říkám, že je teď výběr v podstatě všeho tak velký, rozhodování tak těžké, že by bylo lepší, kdyby měli od všeho dvě věci na výběr a hotovo. (smích)

Petr říká, že jedno dítě by se v jejich bytě dalo zvládnout, ale kdyby byly dvě, doufá, že už budou mít něco většího
Foto: se souhlasem Juana Calderóna

Naštěstí, jak říkáte, existuje výroba na míru. Co ve vašem bytě vznikalo zrovna tímto způsobem?

Máme zde jednu místnost, která do budoucna bude sloužit jako dětský pokojíček. Teď je to spíše jakýsi pokoj pro návštěvy a moje kino místnost. Míša si v tomto pokoji nechala udělat stěnu na klobouky, které má moc ráda. Něco podobného viděla právě na Pinterestu.

Vidím zde i příjemnou vinotéku, což je vybavení, které doma úplně každý nemá…

Je pravda, že máme rádi, když si můžeme jen tak sednout a dát si dobré víno. Zároveň mi místo v rohu kuchyně připadalo tímto způsobem moc dobře využité. Když jsme řešili rozložení kuchyně, ihned nás napadla tato varianta a jsme za to rádi.

Zlomený penis je sice mýtus, penisová kost však existuje. Proč ji řada druhů má, ale muži o ni přišli?11. 1. 2022

Když už jsme u té kuchyně, komu z vás dvou tohle místo říká pane/paní?

Nechci, aby to znělo nějak stereotypně, ale u nás doma vaří Míša. Nicméně teď jsme si koupili chytrého pomocníka, který zastane spoustu věcí, a ten dostal k vaření i mě, protože mě zase baví všechny věci zkoumat po technické stránce. Náš nový přístroj v kuchyni je fakt dobrá technická vychytávka, protože doslova vaří za vás, ale v tom pravém slova smyslu. Prostě do něj naházíte suroviny, zmáčknete tlačítko a on za vás udělá těsto, které pak dáte na plech, upečete a je to. Je to fakt chytré, a to mě baví.

Ale na druhou stranu musím říct, že asi ani jeden nejsme ten typ, že bychom dělali svíčkovou a další složitá jídla. Svíčková je samozřejmě fantastická a například moje maminka se vždy těší, až přijedeme a bude nám moct pořádně navařit, jenže ona na to má čas a nevadí jí u plotny strávit třeba i pět hodin. Ale pak se jídlo za pět minut sní a nic… My si říkáme, že těch pět hodin je pro nás zatím pořád hodně času, i když nedávno jsme dělali svatomartinskou husu, kterou jsme připravovali asi dvanáct hodin. Ale takhle dlouhé vaření u nás probíhá jen jednou za čas.

A co proměna designu, barev a doplňků? Probíhá často, nebo všechno raději necháváte stabilně na svém místě?

Kdyby chtěl člověk pořád něco měnit, bude neustále po něčem pokukovat a prahnout, takže spíše nic neměníme. Samozřejmě, že když něco hezkého vidíme, řekneme si, že je to super, ale určitě nejsme typ lidí, který by měl potřebu věci pravidelně měnit. Navíc je teď všechno zavřené a nikam se nedostaneme. Jednou už jsme do zařízení zainvestovali, takže si musí odpracovat svůj čas. Co však měníme častěji, jsou elektronické věci. Já jsem se dostal k tomu, že můžu testovat televize, takže každé dva měsíce měním televizi a hrozně mě to baví.

To už máme kuchyňského robota, nové televize… Technické věci jsou vaše doména?

Je pravda, že původně jsme tady chtěli mít všechno připojené k internetu a mít tzv. chytrou domácnost, ale ve finále jsme si řekli, že nám pak někdo bude muset přijít například zalít květiny a bez nás si ani nerozsvítí, takže jsme to zatím odložili. Nad věcmi připojenými k wi-fi jsme mávli rukou a máme všude klasické vypínače. Někdy mě to samozřejmě trochu mrzí, když nemůžu zhasnout mobilem a musím vstát, ale do budoucna se nám možná povede vybudovat chytrou domácnost v domku, který plánujeme. To by mě strašně lákalo.

Hodně času Petr tráví prací u jídelního stolu
Foto: se souhlasem Juana Calderóna

Ke kterému místu u vás doma máte největší vztah a trávíte tam nejvíce času?

Moc mě baví naše lodžie, která byla před rekonstrukcí fakt hrozná. Ze začátku jsme vůbec nevěděli, co s ní uděláme, ale nakonec vzniklo opravdu krásné místo a odpočinková zóna, kde si občas sednu a koukám oknem ven. Když se z lodžie dívám přes okna do bytu, mám pocit, jako bychom bydleli v baráčku. (smích)

Ale rád pobývám také v kuchyni, kde je takový středobod všeho dění. I když máme pracovnu v pokoji pro hosty, stejně pracuju u stolu v kuchyni, protože tady mám přehled a vidím do obýváku i do kuchyně. Dost času trávíme s přítelkyní i před televizí, koukáme na seriály. Občas si dokonce zahrajeme i nějaké videohry, což je vždy pohoda a relax, když můžete na půl hodinku až hodinku vypnout.

Dětská kuchyňka jako vánoční dárek pro chlapce. Vyroste z něj gay, nebo si hrou osvojí praktické dovednosti?14. 12. 2021

Když jste zmínil ten baráček, uvažujete, že se časem přemístíte do rodinného domu?

To víte, že ano. Dokonce jsme udělali takovou menší školáckou chybu, když jsme se do tohoto bytu nastěhovali, protože jsme, aniž bychom si ho alespoň týden užívali, hned začali koukat po něčem jiném, protože baráček byl naším snem odjakživa. Pocházím z Mostu, což je panelákové město, takže bych určitě chtěl baráček, aby děti mohly vyběhnout na zahradu a pes mohl lítat kolem baráku. Tady na Barrandově to je sice fantastické a příroda je dostupná, ale baráček je sen. Nicméně teď to stojí takové peníze, že je to fakt mazec, takže teprve uvidíme, jak se to vyvrbí.

Děti ještě nemáte, ale jednoho pejska už ano, respektive fenku. Pokud se nemýlím, i ona je tak trochu influencerka? (smích)

Ano, má svůj Instagram a má tam docela dost lidí. (smích) V době, kdy jsme finišovali byt, který byl tehdy středobodem našeho vesmíru, přítelkyně jela pracovně do Řecka. Pak jsem ve stories na Instagramu viděl, jak kolem nich běhá malá fenka se zlomenou pacičkou. Přítelkyně navrhla, že by si ji přivezla do Česka a na pár dní bychom si ji nechali, než pro ni najdeme nového páníčka. Říkal jsem si, že dva dny jsou v pohodě, ale měl jsem strach, aby nám v novém bytě všechno nepokousala a nerozdrápala. Dnes už je mi to jedno. Ať si tady dělá, co chce. To je důkaz toho, jak si pes dokáže získat lidské srdce. Jelikož moje přítelkyně pracuje pro Miss, dali jsme fenečce jméno Missi.

Fenečku jsme tady měli nejdřív týden, pak 14 dní a pak už jsem si řekl, že ji miluju a nikam ji nemůžeme dát. Bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě, protože jsme zachránili psí život. Báli jsme se, že na ni nebudeme mít čas, ale teď je pandemie a zaplať pánbůh, že ji máme a že můžeme ven i po deváté hodině. (smích) Musím říct, že je fakt skvělá a když například nemám náladu, sednu si, držím ji a je to neuvěřitelný relax. Je to opravdu fantastický parťák. Takže jestli někdy budete mít možnost zachránit pejska třeba z útulku, udělejte to, stojí to za to!

Zdroj: Jan Witek, Petr Říbal, Juan Calderón