Představitel seriálového Supermana zuří: Bisexuální Superman je podbízivá póza, odvaha by byla, kdyby bojoval za práva gayů v Íránu

Filmových a seriálových postav s jinou než heterosexuální orientací v posledních letech přibývá. I přesto vyvolalo nedávné oznámení vydavatelství DC Comics velký rozruch. Z dalšího Supermana, Jonathana Kenta, syna původního Muže z oceli Clarka Kenta, bude v pokračování úspěšného komiksu bisexuál, který se zamiluje do mladého reportéra Jaye Nakamury. Nová série Supermana, která má v USA vyjít v listopadu, spoustu fanoušků potěšila. Někdejšího seriálového představitele oblíbeného superhrdiny z 90. let Deana Caina naopak pokračování pobouřilo. Herec si myslí, že tvůrci komiksu svým krokem nic záslužného nedělají, protože jejich motivací je podle něj povrchně se zavděčit módním trendům.

Ve světě komiksu se momentálně mluví především o novém Supermanovi. Jeho příběh díky nové sérii pokračuje – na svědomí ji mají autor Tom Taylor a kreslíř John Timms. V centru dění ale tentokrát bude další generace superhrdiny. Otěže totiž po původním Muži z oceli, legendárním Clarku Kentovi, přebírá jeho syn Jonathan. Ten postavě vdechne nejen nový život, ale také sexuální orientaci. Nový Superman totiž bude bisexuál.

Většinu fanoušků aktuální pojetí Muže z oceli překvapilo, spoustu z nich ale příjemně. Samotní tvůrci se totiž nechali slyšet, že právě o to jim šlo – jejich hlavním záměrem prý bylo zpřístupnit postavu známého superhrdiny dalšímu publiku. Podle autora Toma Taylora se nyní se Supermanem bude moci ztotožnit víc lidí. „Vždycky jsem říkal, že všichni potřebují své hrdiny a každý si zaslouží spatřit v nich sebe samého. Jsem proto vděčný, že DC Comics a Warner Bros se mnou tuto ideu sdílí. Superman jako symbol vždy zastával naději, pravdu a spravedlnost. Dnes však symbolizuje ještě mnohem víc, protože čím dál více lidí teď má možnost zhlédnout se i v těch nejmocnějších komiksových superhrdinech,“ popsal Taylor. 

K nové podobě komiksového Muže z oceli se vyjádřil také herec Dean Cain, který postavu Supermana ztvárnil v 90. letech ve stejnojmenném seriálu. Jeho hodnocení už ale moc kladné nebylo. „Tvůrci komiksu tvrdí, že se rozhodli jít odvážným novým směrem. Podle mě ale jen následují současné trendy,“ prohlásil Cain, jehož narážka je jasná. Herci samotnému ale vadí především údajná fádnost, se kterou tvůrci komiksu přichází. Cain má za to, že je už potřeba zajít o dost dál. „Neřekl bych, že se jedná o něco smělého nebo kdovíjak nevšedního. Kdyby se k něčemu podobnému uchýlili před 20 lety, možná by se o tom tak mluvit dalo. V dnešní době si ale myslím, že by bylo mnohem odvážnější a přínosnější, kdyby Superman bojoval třeba za práva gayů v Íránu,“ dodal herec. 

Minimálně v jednom má Dean Cain pravdu: bisexuální Superman až tolik nového nepřináší. Dávno před ním se totiž pod hlavičkou vydavatelství DC Comics objevili i jiní queer superhrdinové. Patří mezi ně třeba Wonder Woman, Harley Quinn, Batwoman nebo naposledy v srpnu letošního roku Tim Drake alias třetí Robin. 

„Toxický vztah vás může zničit. Moje sebevědomí hodně utrpělo,“ vzpomíná na svůj poslední vztah třicetiletý Honza18. 5. 2022

Vzhledem k tomu, že komiksy z dílny DC Comics se většinou dočkají filmových, případně seriálových zpracování, logicky se nabízí otázka jak to bude s novým Supermanem. Jeho komiksové pojetí se ale může od toho filmového nebo seriálového diametrálně odlišovat. Toho jsme koneckonců byli svědky například u postavy Lucifera. Do komiksového blonďáka má tmavovlasý britský herec Tom Ellis opravdu daleko. Nicméně právě to, že se někdy filmoví a seriáloví tvůrci drží původní předlohy jen okrajově, diváci vítají. Dá se očekávat, že podobně to bude i s případným zfilmováním bisexuálního Muže z oceli. Někteří fanoušci by totiž uvítali, kdyby se místo opakovaného zpracování příběhů stejného superhrdiny objevil superhrdina viděný novýma očima. 

Zdroj: BBC.com, ABC.com